S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de DumiD »

razvan u. scrie:Scenariu: iau pe cineva la pescuit cu mine...barca mea, motorul meu, lansetele mele, nalucile mele, locurile stiute de mine.
Iar acel cineva prinde un peste, dupa ce in prealabil i-am aratat si cum.... Si fac o poza cu pestele prins de el, iar cu poza ma inscriu la concurs cu acceptul lui. Care este problema?
Problema e ca nu ai prind TU pestele, aia e problema

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de ionut72 »

DumiD scrie:
razvan u. scrie:Scenariu: iau pe cineva la pescuit cu mine...barca mea, motorul meu, lansetele mele, nalucile mele, locurile stiute de mine.
Iar acel cineva prinde un peste, dupa ce in prealabil i-am aratat si cum.... Si fac o poza cu pestele prins de el, iar cu poza ma inscriu la concurs cu acceptul lui. Care este problema?
Problema e ca nu ai prind TU pestele, aia e problema
Pe langa asta, apoi il mai si acuzi ca e nebun, ca are datorii la tine, si ca, de fapt, tu i-ai dat lanseta sa faca drillul cu pestele ala, care e pestele tau. Dupa care stergi si filmul "incriminator".
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de razvan u. »

DumiD scrie:
razvan u. scrie:Scenariu: iau pe cineva la pescuit cu mine...barca mea, motorul meu, lansetele mele, nalucile mele, locurile stiute de mine.
Iar acel cineva prinde un peste, dupa ce in prealabil i-am aratat si cum.... Si fac o poza cu pestele prins de el, iar cu poza ma inscriu la concurs cu acceptul lui. Care este problema?
Problema e ca nu ai prind TU pestele, aia e problema
Mda, asa e.
p.s.nu stii ce inseamna notiunea de echipa la pescuit.
C. S. PELICANUL

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Dane comparatia cu craparii e inutila. Una e sa pescuiesti in echipa la crap pe o perioada de cateva zile si alta sa joci o naluca in apa. In primul caz pestele este al echipei daca au participat toti:localizare,preparat nada,nadire, etc etc. In al doilea pescuiesti singur, indiferent cati vijelii ai in barca sa te indrume spre marea captura
In pescuitului la spinning este la fel. :wink:
"3.3
Campionatul National de Spinning se desfasoara intr-un sistem competitional de tip OPEN,
pe echipe de cate 2 sportivi, ce vor concura in aceeasi barca, cu urmatoarele mentiuni :"

http://www.lrs.ro/documente/2015-Regula ... -barca.pdf

Acolo oare cine isi face poza cu un peste mai frumos, oare cine ia cupa daca este numai una?

De ce "impostorul" de Vladut Mateianu a luat cupa cu bronzul de la Campionatul National 2015, cand nici macar nu a tras de un peste si cand altii au prins tone in acea competitie pentru cupa aia ???

Legile nu sunt facute de oricine, pentru ca altfel era haos. Multe legi poate nu ni se par corecte la nivelul nostru. Poate si noi observam naivitatea unora cand judeca unele legi pe care noi le-am inteles. Sa faci o lege si eventual sa judeci dupa ea, trebuie in primul rand sa ai habar despre ce vorbesti,sa fii acolo in varf cu ceva scoala dovedita, cu ani de practica si sa treci macar o data pe langa sau prin ceva similar.
Sunt legi pe care nu le inteleg nici 90% din populatie. Crezi totusi ca nu sunt bune , sau ca nu sunt gandite mult timp de oameni cu real potential ?

Rog pe cei care arunca acum cu pietre sa se gandeasca daca au avut macar o data o situatie in care sa conduca o actiune, nu neaparat in pescuit , in domeniul lor de activitate, si in urma unei reusite sa vada cum unul din echipa isi asuma meritele.
Greu de imaginat ca se poate intampla asa ceva, chiar daca unii care bat ultima tigla pe o casa sunt ferm convinsi ca ei au terminat lucrarea. :)

Poate cea mai frumoasa latura a pescuitului este ca ne amesteca si leaga prietenii care in mod normal poate nu puteau sa existe. Pe balta toti suntem la fel, nu conteaza profesia , studiile sau hainele. Conteaza numai stilul de pescuit in legatura dintre oameni.
Totusi aceasta latura are si taisul ei si anume ca nu suntem toti la fel atunci cand avem de judecat situatii delicate.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Si hai sa va spun si problema reala, pentru ca si eu am avut probleme destul de serioase cu Vijelie pe cand era arbitru la crap.
Omul pescuieste foarte bine si nu numai la spinning. Este fost component al Lotului National de Stationar.
In situatia lui putea sa-si deschida o afacere in domeniu si sa aiba o viata frumusica din punct de vedere financiar( nu ca nu are acum ) asa cum au facut multi chiar cu mult sub nivelul lui.
Totusi a ales libertatea pescuitului cu toata frumusetea ei, inclusiv cu libertatea de a da peste nas tuturor inventatilor care cred ca daca ai bani esti pescar. Nu ma refer la cei care isi pastreaza bunul simt, ci la cei care dau pe afara, suferind de ei.
( asta este cel mai mare compromis pe care l-am facut eu in viata, atunci cand am ales sa fiu vanzator de articole de pescuit.Sa tac cand ii vad pe astia ca abereaza. Mai am eu scapari :) , dar nici nu va imaginati cat imi doresc sa ies din afacere, numai pentru a recupera. :wink: )

Aici am avut si eu probleme cu Vijelie.
Cand ma arbitra la primele mele competitii ( el era vechi in bransa ), mergea in alte standuri si deschidea discutii legate de nada sau echipament. Era vremea cand nu gaseai prea multe lansete sub 1000 lei sau nada de minimum 50 lei / kg.
Dupa ce lasa omul sa isi ia avant cu prezentarea echipamentului, incepea sa il curenteze cu "uite ala ( de mine ) prinde mult mai bine cu nada de 2 lei kg si arunca mai tare cu lansete de 10 ori mai ieftine." Asta este Vijelie.
M-am pomenit ca ma dusmaneau oameni cu care poate nici nu discutasem o data in viata. A trebuit sa il rog la modul cel mai serios sa ma scoata din lista lui de caterinci.

La fel a facut si in spinning. A curentat mari castigatori de o cupa de concurs :) , care se transformau in mari scriitori de revista sau in mari promotori de produse. Personajele le regasim atat in subiect cat si in spatele lui.
Astfel si-a castigat un razboi cu fenomenul, in care a spus ca i se rupe de ce se intampla, ca el de tacut nu o sa taca niciodata in fata celor care abereaza si se inventeaza de pe o zi pe alta.
Voi va imaginati ca participa ( in baza legilor din Romania :D ) la concursurile celor care au mare boala pe el . :wink:
Na ca l-au prins. :D

P.S. Este prietenul meu prin stilul de viata pe care il are, pentru cat suflet pune in pescuit si pentru cum judeca. Nu am vorbit cu el de trei ani, nici macar acum. Sa ai un prieten si sa taci cand esti ferm convins ca nu merita ce i se intampla este o alta latura a oamenilor pe care eu unul nu am sa o impartasesc niciodata.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:.................
In alta ordine de idei daca asa merge treaba Vijelie trebuie sa spuna toata povestea in momentul in care a trimis poza. De ce n-a facut-o?
Pentru ca atunci cand iti iei permisul, nu prea este bine sa explici la tot satul ca circulatia carutelor pe drumurile nationale este interzisa.
Unii au caruta si constientizeaza legea, dar altii au si biciul in mana. Ce te faci cu ei , mai ales cand le-ai mai si explicat in trecut ca nu are rost sa-si puna valva la rotile de lemn ? :)
Ultima oară modificat Sâm Ian 09, 2016 8:56 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de osc1or »

razvan u. scrie:Scenariu: iau pe cineva la pescuit cu mine...barca mea, motorul meu, lansetele mele, nalucile mele, locurile stiute de mine.
Iar acel cineva prinde un peste, dupa ce in prealabil i-am aratat si cum.... Si fac o poza cu pestele prins de el, iar cu poza ma inscriu la concurs cu acceptul lui. Care este problema?
Scenariul tau e un cliseu :)

In schimb daca il mai "piperezi" putin si incepi sa declari cand esti prins ca amicul tau e nebun si dator vandut la tine iar tu baiat bun ca I-ai dat si lui pestele sa faca un drill cu el dupa ce tu te-ai fotografiat cu el pt concurs... ai putea scoate un scenariu best seller.

Suplimentar, daca amicul tau, cel nebun si plin de datorii, ar juca atat de bine in rolul pescarului care face drillul cu pestele agatat de tine, ai putea scoate si un Oscar.

On topic: Povestea cu pescuitul in echipa din barca la spinning poate e reala, nu cunosc fenomenul dar acel "interview" te pune pe ganduri.. Vijelie, mare pescar si arbitru la toate tehnicile de pescuit, putea sa spuna o gogoasa d-asta cu echipele si iesea chiar onorabil...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de gabi1 »

osc1or scrie:
razvan u. scrie:Scenariu: iau pe cineva la pescuit cu mine...barca mea, motorul meu, lansetele mele, nalucile mele, locurile stiute de mine.
Iar acel cineva prinde un peste, dupa ce in prealabil i-am aratat si cum.... Si fac o poza cu pestele prins de el, iar cu poza ma inscriu la concurs cu acceptul lui. Care este problema?
Scenariul tau e un cliseu :)

In schimb daca il mai "piperezi" putin si incepi sa declari cand esti prins ca amicul tau e nebun si dator vandut la tine iar tu baiat bun ca I-ai dat si lui pestele sa faca un drill cu el dupa ce tu te-ai fotografiat cu el pt concurs... ai putea scoate un scenariu best seller.

Suplimentar, daca amicul tau, cel nebun si plin de datorii, ar juca atat de bine in rolul pescarului care face drillul cu pestele agatat de tine, ai putea scoate si un Oscar.

On topic: Povestea cu pescuitul in echipa din barca la spinning poate e reala, nu cunosc fenomenul dar acel "interview" te pune pe ganduri.. Vijelie, mare pescar si arbitru la toate tehnicile de pescuit, putea sa spuna o gogoasa d-asta cu echipele si iesea chiar onorabil...
:idea: ,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "(-Abigail Van Buren) :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:
razvan u. scrie:Scenariu: iau pe cineva la pescuit cu mine...barca mea, motorul meu, lansetele mele, nalucile mele, locurile stiute de mine.
Iar acel cineva prinde un peste, dupa ce in prealabil i-am aratat si cum.... Si fac o poza cu pestele prins de el, iar cu poza ma inscriu la concurs cu acceptul lui. Care este problema?
Scenariul tau e un cliseu :)

In schimb daca il mai "piperezi" putin si incepi sa declari cand esti prins ca amicul tau e nebun si dator vandut la tine iar tu baiat bun ca I-ai dat si lui pestele sa faca un drill cu el dupa ce tu te-ai fotografiat cu el pt concurs... ai putea scoate un scenariu best seller.

Suplimentar, daca amicul tau, cel nebun si plin de datorii, ar juca atat de bine in rolul pescarului care face drillul cu pestele agatat de tine, ai putea scoate si un Oscar.

On topic: Povestea cu pescuitul in echipa din barca la spinning poate e reala, nu cunosc fenomenul dar acel "interview" te pune pe ganduri.. Vijelie, mare pescar si arbitru la toate tehnicile de pescuit, putea sa spuna o gogoasa d-asta cu echipele si iesea chiar onorabil...
Acel interviu este unul privat. Mai exact o discutie cu cineva de la care avea pretentia sa inteleaga situatia. Nu era ceva pe intelesul tururor si mai ales care sa fie facuta publica.
Prin "dator" vrea sa se inteleaga lipsa investitiilor materiale ( de echipament ) din acea echipa din partea partenerului de pescuit si din restul discutiei vrea sa se inteleaga ca omul este ucenic in toata ecuatia.

Este ca si cum Adi Visan vine acum si spune ca pestele ala de 30kg este captura lui pentru ca el l-a scos. Pai cum sa spuna asta omul cand a venit cu mainile in buzunar la acel concurs si a respectat o strategie facuta de altcineva ? Cum de niciunul dintre cei prezenti la acel concurs nu a comentat vreodata aceasta situatie chiar daca stiau cine a scos pestele ( si au fost acolo cam toti din varful pescuitului la crap ) . Rar se mai intreba pe balta de catre cineva, asa ca fapt divers . "si cine l-a dat afara ?" Putin conta. Se stia cine l-a prins. :wink:
( Cu ocazia asta, respect pentru atitudinea lui Adi Visan, chiar daca era la inceput de drum a dovedit ca intelege ce inseamna pescuit, caracter cu care a avut mai mult de castigat. :wink: )

Problema acum este ca nu "Visan" vine cu tambalaul, ci altul, care imi ia pestele si mie , ... si lui. Si ne mai face si de caca.

Uite, bine ca am deschis subiectul, ca cine stie cum afla vreun scriitor care are raca pe mine ( si sunt :) ) si ma vedeam pe prima pagina de la spinning, sub asediul maselor. :D

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Alexandru Mihai »

@Dan Mitranescu

1. Peștele a fost scos de Adi, asta înseamnă ca este a lui, ca doar nu l-ai scos tu!
2. Peștele este si al echipei pentru ca erați o echipa in acel concurs, indiferent cu ce a venit sau cu ce nu a venit la concursul respectiv.

Parca tu ziceai odată ca nu contează cine scoate pestele ci rezultatul echipei, sau e valabilă doar la alte echipe? Pentru ca văd ca in cazul tău îți atribui un peste imens ( felicitări pentru aceasta captura echipei tale ) in proporție de 100% si nu e cazul.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”