TEST NADE - SA VA VAD!

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

Lamurire

Mesaj de PANAIT CEZAR »

Trebuie discutat putin punctul 6.Cred ca raspunsul corect este "B si C".G.L.M.-ul este un extract natural care poate fi folosit ca aroma secundara,dar suficient de puternic pentru a fi utilizat si in absenta oricarei arome(din definitia extractelor naturale, gasita in "Catalog de ingrediente-mic dictionar explicativ-tradus din engleza).Daca este asa confirmati ,sau Nu.
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

@ andrei
doar 2 probleme :) :
1.am inteles ca se ia in considerare doar un criteriu de raspuns si am vazut ca totusi sant date ca si corecte 2 variante la unele intrebari...
2. dupa ce criteriu este considerat robin red si faina de canepa atractant cu VALOARE NUTRITIVA, iar faina de soia ingredient nutritiv fundamental???

robin red : 20% proteina 22% hidr.carburi 32% grasimi
faina de canepa: 20% proteina 18% hidr.carburi 32% grasimi

FAINA DE SOIA GRASA : 40% proteina 29 % hidr.carburi 20 % grasimi 6%fibre brute
LA FEL DE BINE ,ZIC EU,POTI INCADRA SI FAINA SE SOIA CA ATRACTANT CU VALOARE NUTRITIVA...sau pe toate ca ingrediente nutritive fundamentale(sau de ce nu,ca ingrediente de volum)

nu contest corectitudinea raspunsurilor,DOAR VREAU SA INVAT!!!!!!!
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Asta i-am spus si eu lui Andrei - cu privire la valoarea nutritiva a betainei si Robin Red . Eu le consider atractanti si atit ( de fapt la betaina am niste dubii care se refera la enzimele si aportul sau in digestie - in concluzie intr-o nutritie mai buna )
In rest OK testul !

Nu comparam faina de soia cu Robin Red - pentru ca RR are "alga aia marina carophyla" - care inseamna atractie ! :lol:

Mai aveam dubii si cu privire la CSL - care mie unul mi se pare universal - are si nutrienti si atractie .

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Daca a-ti fi respectat ceea ce a-ti spus prima data si anume ca nu se ia in considerare decat un singur punct la fiecare intrebare ,cu respect va aduc la cunostinta ca aveam 4 puncte ,iar daca le puneati si pe cele anulate aveam 5 puncte ,iar daca stiati sa va exprimati mai corect si mai pe intelesul pescarilor ,sigur altfel ar fi aratat scorul final acum pentru mult mai multi elevi .
Sa va dea dumnezeu sanatate si putere de gandire si sa ne dati si altfel de teste ,mai putin elaborate ,daca sar putea doar din doua alternative ,chiar daca unul din ele nu are legatura cu intrebarea .
Va multumesc ca va-ti gandit sa ne dati de lucru in aceasta pauza competitionala ,domnule Andrei Vladeanu .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

Val Pangica jr scrie:
Nu comparam faina de soia cu Robin Red - pentru ca RR are "alga aia marina carophyla" - care inseamna atractie ! :lol: .
val,sigur e alga??? nu cumva e pudra de calut de mare??? :lol: :lol: :lol:

@cp
carofila rosie se extrage dintr-o ciuperca si este folosita de catre crescatorii de pasari de colivie ptr infrumusetarea coloritului penajului...deci este un simplu colorant(intr-adevar contine o mare cantitate de vitamina A,dar...) si o poti gasi si separat de R.R,la pet-shop-uri sub forma de granule,uneori sub denumirea de cantaxatina(nu stiu daca am scris corect) :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@oana victor
unde am scris eu ca raspunsurile trebuie sa fie dintr-o singura litera?
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lamurire

Mesaj de andrei vladeanu »

PANAIT CEZAR scrie:Trebuie discutat putin punctul 6.Cred ca raspunsul corect este "B si C".G.L.M.-ul este un extract natural care poate fi folosit ca aroma secundara,dar suficient de puternic pentru a fi utilizat si in absenta oricarei arome(din definitia extractelor naturale, gasita in "Catalog de ingrediente-mic dictionar explicativ-tradus din engleza).Daca este asa confirmati ,sau Nu.
GLM praf este un ingredient care se introduce in nada in doze mici si sporeste atractia si valoarea nutritiva a nadei.
Prin urmare, poate fi folosit, cum spui tu, in absenta oricarei arome, nada va avea atractie, insa nu poate fi socotit aroma. de ce? pt ca aromele nu au valoare nutritiva!
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

marin laurentiu scrie:@ andrei
doar 2 probleme :) :
1.am inteles ca se ia in considerare doar un criteriu de raspuns si am vazut ca totusi sant date ca si corecte 2 variante la unele intrebari...
2. dupa ce criteriu este considerat robin red si faina de canepa atractant cu VALOARE NUTRITIVA, iar faina de soia ingredient nutritiv fundamental???

robin red : 20% proteina 22% hidr.carburi 32% grasimi
faina de canepa: 20% proteina 18% hidr.carburi 32% grasimi

FAINA DE SOIA GRASA : 40% proteina 29 % hidr.carburi 20 % grasimi 6%fibre brute
LA FEL DE BINE ,ZIC EU,POTI INCADRA SI FAINA SE SOIA CA ATRACTANT CU VALOARE NUTRITIVA...sau pe toate ca ingrediente nutritive fundamentale(sau de ce nu,ca ingrediente de volum)

nu contest corectitudinea raspunsurilor,DOAR VREAU SA INVAT!!!!!!!
1. vezi postarea catre victor oana
2. faina de soia este ingredient nutritiv fundamental. din puncte de vedere nutritiv, intr-un top al fainurilor vegetale faina de soia se afla pe primul loc, iar faina de canepa pe locul doi.
insa,
faina de canepa are si proprietati de atractie, iar faina de soia, nu.

faina de soia
proteine - 35 - 40 %
carbohidrati
fibre vegetale

faina de canepa
proteine 20 - 25 %
carbohidrati
fibre vegetale
fosfor
potasiu
magneziu
sulf
calciu

in plus, faina de canepa este mult mai digerabila si asigura pestelui un tranzit mult mai rapid.
The One Team

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Tilea Gabriel »

andrei vladeanu scrie:@oana victor
unde am scris eu ca raspunsurile trebuie sa fie dintr-o singura litera?
''@pt toata lumea
cand am sa anunt rezultatele am sa tin cont de primul raspuns, nu si de parantezele in care ati scris:"poate sa fie si c, in cazul...." ''


Asta ma indus in eroare si pe mine referitor la o singura litera , dar nu conteaza , oricum , FELICITARI , super testul .

Stima
Tilea Gabriel

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

multumesc pt felicitari.
ai fost indus in eroare, insa eu m-am exprimat clar.
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”