Magura 9

Moderator: Stefan B

Încuiat
Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Stefan B »

claudiue scrie:Pai si atunci, de ce nu incurajezi C&R prin tarife? Ca de fapt despre asta tot vorbim de 3 pagini !
Foarte sincer te intreb, desi rasunsul poate fi confidential. Daca mergi pe C&R cu 40 ron/12 ore - 80 ron/ 24, ai iesi in pierdere?
Asa ai avea si preturi sub concurentii directi si balta plina mereu de oameni ce nu pleaca cu un solz acasa !!! Deci doar incasezi, nu cheltui si pt populari cu peste de 2-4 kile! + ca ai si amenajari si ceva distanta intre locurile de pescuit, deci te-ai detasa.

Sunt de acord cu tine, dar ce nu iei tu in considerare este amortizarea investitiei, respectiv un drum pietruit de 1,2 km (facut sa reziste), pontoanele, cablu electric pe 1.8 km, pe langa aceasta amortizare mai exista cheltuielile curente si mai gandeste ca sunt DOAR 10 ani de exploatare, din care 6 luni au trecut ! Deci, nu pot, ACUM ! !

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Stefan B »

rechinul74 scrie:Am fost o singura data pe magura 9 in vara la una mica de 24 si balta este super ca locatie ,pontoanele super realizate si am inteles ca anul acesta se va da drumul la curent electric.Problema taxei pentru c&r cred ca la 100 ron 24 ore este cam mare pentru cei care vin din bucuresti,drum aproximativ 80km ,mancare ,nada si toate cele necesare unei partide de pescuit.O propunere ar fi modelul de abonamente de la greaca cu un anumit nr de partide sau carduri de fidelitate gen moara vlasiei .Parerea unui pescar care la intersectie are dreapta spre greaca si stinga magura 9 oare ce alege??
O sa se ia in considerare un gen de abonamente cum a incercat si George !

Fiecare alege ce considera ca ii confera o relaxare mai mare din toate punctele de vedere !!!!!

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de alinteodor79 »

Stefan B scrie:
claudiue scrie:Pai si atunci, de ce nu incurajezi C&R prin tarife? Ca de fapt despre asta tot vorbim de 3 pagini !
Foarte sincer te intreb, desi rasunsul poate fi confidential. Daca mergi pe C&R cu 40 ron/12 ore - 80 ron/ 24, ai iesi in pierdere?
Asa ai avea si preturi sub concurentii directi si balta plina mereu de oameni ce nu pleaca cu un solz acasa !!! Deci doar incasezi, nu cheltui si pt populari cu peste de 2-4 kile! + ca ai si amenajari si ceva distanta intre locurile de pescuit, deci te-ai detasa.

Sunt de acord cu tine, dar ce nu iei tu in considerare este amortizarea investitiei, respectiv un drum pietruit de 1,2 km (facut sa reziste), pontoanele, cablu electric pe 1.8 km, pe langa aceasta amortizare mai exista cheltuielile curente si mai gandeste ca sunt DOAR 10 ani de exploatare, din care 6 luni au trecut ! Deci, nu pot, ACUM ! !
Am zis ca ma opresc, insa chiar as vrea sa vin pe Magura 9 la pescuit, deci intervin din nou.
Daca nu e secret - care a fost gradul de ocupare pe cele 6 luni? Oare nu poate fi imbunatatit prin atragerea de noi clienti la preturi atractive?
Reducerea cheltuielilor cu popularile de ciortan si popularea doar cu exemplare de interes pentru pescarii c&r(over 10kg) nu ar fi un lucru benefic pentru afacere ?

p.s. chiar vreau sa cred ca pot veni cu placere pe aceasta balta, de aici si atatea intrebari care pot fi suparatoare.

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magura 9

Mesaj de claudiue »

Stefan B scrie:
claudiue scrie:Pai si atunci, de ce nu incurajezi C&R prin tarife? Ca de fapt despre asta tot vorbim de 3 pagini !
Foarte sincer te intreb, desi rasunsul poate fi confidential. Daca mergi pe C&R cu 40 ron/12 ore - 80 ron/ 24, ai iesi in pierdere?
Asa ai avea si preturi sub concurentii directi si balta plina mereu de oameni ce nu pleaca cu un solz acasa !!! Deci doar incasezi, nu cheltui si pt populari cu peste de 2-4 kile! + ca ai si amenajari si ceva distanta intre locurile de pescuit, deci te-ai detasa.

Sunt de acord cu tine, dar ce nu iei tu in considerare este amortizarea investitiei, respectiv un drum pietruit de 1,2 km (facut sa reziste), pontoanele, cablu electric pe 1.8 km, pe langa aceasta amortizare mai exista cheltuielile curente si mai gandeste ca sunt DOAR 10 ani de exploatare, din care 6 luni au trecut ! Deci, nu pot, ACUM ! !
OK Stefan, tu ti-ai facut calculele atat inainte de a da drumul la balta cat si pt viitor. Si banuiesc ca stii cel mai bine de ce ai nevoie ca sa amortizezi investitia si sa iesi si pe profit ca doar nu o sa muncesti degeaba atatia ani.
Corect punctul tau de vedere.
Eu de asta am si spus mai sus ca sper sa ne vedem la tine pe balta ( in conditii bune pt amandoi :) ).

Ti-ai facut inteles punctul de vedere, sper ca si noi ne-am facut la fel de corect si clar intelesi.
Iti doresc succes si sa ai balta plina mereu !!!

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Stefan B »

alinteodor79 scrie:[Am zis ca ma opresc, insa chiar as vrea sa vin pe Magura 9 la pescuit, deci intervin din nou.
Daca nu e secret - care a fost gradul de ocupare pe cele 6 luni? Oare nu poate fi imbunatatit prin atragerea de noi clienti la preturi atractive?
Reducerea cheltuielilor cu popularile de ciortan si popularea doar cu exemplare de interes pentru pescarii c&r(over 10kg) nu ar fi un lucru benefic pentru afacere ?

p.s. chiar vreau sa cred ca pot veni cu placere pe aceasta balta, de aici si atatea intrebari care pot fi suparatoare.

Cu siguranta vei putea veni cu placere daca vei dori ! :D :D :D

Privitor la gradul de ocupare, in totdeauna se poate mai bine ! ! ! :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Magura 9

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Nu pot sa fiu decat bucuros ca a mai aparut inca o balta in peisajul carpfishingului romanesc. Cred ca sunt 20 de ani de cand pescuiesc ila crap iar in ultimii ani exclusiv c&r. Este clar ca numarul pescarilor sportivi creste de la an la an...invatam unii de la altii. Din ce in ce mai multi pescari sunt interesati sa prinda un peste mare...cat mai mare :)....Tot asa de clar imi este ca si asta este o afacere care poate sa aduca un profit frumos daca este corect facuta. Incet, incet operatiunea portbagajul se va diminua mult si la noi. Este greu cand eliberezi primul peste, apoi totul devine natural si va fi mult mai greu sa iei primul peste acasa. Incepi sa intelegi ca daca eliberezi ai sansa sa prinzi din nou..
Oricum va felicit pentru investitia facuta...desi nu am apucat inca sa vin sa pescuiesc pe balta dumneavoastra. Unul din motive a fost ca am vazut ca nu este permis plantatul cu navomodelul, eu asa pescuiesc si va asigur ca respect toate regulile unui pescuit sportiv corect. Asta este optiunea mea..stiu ca sunt multi care nu sunt de acord, dar ii asigur ca fiecare stil de pescuit are frumusetea lui.

Referitor la preturile practicate este o piata, o cerere si o oferta, profit si in mod sigur pasiune...pentru ca de asta este nevoie sa te apuci sa faci asa ceva, restul raman doar vorbe.
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de arsinel »

Daca plantezi pe Magura cred ca ai toate sansele sa pescuiesti in 2 lansete ,crede-ma ca stiu ce vb .
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Florin Pata »

De unde stii ? Ai plantat cu navomodelul ?

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de arsinel »

NUU,dar am avut partide cand mulinam la o lanseta si aveam inca 2 trasaturi in acelasi timp,treceau 10-20 min si iar .... cam 5,6 episoadea dastea la o partida de 20h.( sa nu se inteleaga ca era asa la fiecare partida )
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Florin Pata »

Am fost pe magura 9 ! Daca schimbi acel 20-30 de minute cu 1-2 ore voi fi de acord cu tine! Asta inseamna ca pestii se deplaseaza in bancuri deoarece inca nu au devenit teritoriali ! Deoarece balta nu are o latime mare pot presupune ca majoritatea pescarilor pot trimite nada langa montura ! Deci unde este diferenta de cantitate de nada trimisa prin spomb/prastie/baston/etc. versus folosirea navomodelului (varianta eleganta) ???

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”