Magura 9

Moderator: Stefan B

Încuiat
alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de alinteodor79 »

Buna ziua,
Pentru 2012 se vor pastra aceleasi conditii si preturi? Intreb deoarece mi-am propus sa fac cateva partide pe Magura 9, insa nu sunt membru al vreunui club de pescuit.Cred ca mai sunt multi pescari seriosi in situatia mea.
Cred ca introducerea unui sistem de 5-10 partide C&R la un pret echitabil ar avantaja atat pescarii cat si administratia prin incasarea unor sume de bani in avans. Inteleg ca nu aveti 60 de locuri de pescuit si de aici si problema reducerii preturilor, insa prin cresterea rulajului cred ca puteti compensa discounturile acordate.Pescarii C&R nu aduc cheltuieli suplimentare pentru dumneavoastra, ci doar profit.
Nu inteleg de ce dispare "linistea" prin reducerea preturilor, poate ma lamuriti dumneavoastra. Exista si alte amenajari cu preturi mai mici si unde am avut parte de foarte multa liniste.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Lucian Manea »

claudiue scrie:Parere propie:
Preturile de C&R ar trebui micsorate. Este totusi un pescuit care aduce cateva kg de nada in balta , aduce un pescar mult mai serios pe malul apei cu mai multa grija pt peste si pt balta. Aduce o saltea de primire, un spray dezinfectant, etc.

Daca prinzi 10 crapi / 24 h ce merita pozati (deci o partida foarte buna!!!) raportat cu taxa / nada/ transport => intre 15-20 RON de poza . Deci poza, nu kg de crap. La taxa cu retinere un kg de crap este 24 de lei.

Poate par exagerate calculele ; este doar parerea mea deci nu astept o polemica pe acest subiect.

Se mai pot face comparatii cu MV-ul si Cercani - balti cu profil asemanator - dar nu ar fi fair-play.

La multi ani Stefan,

Interesante calculele facute de Claudiu si destul de realiste, ma refer la poze C&R vs. luat peste acasa. Cred ca pescarii de C&R nu sunt atat de favorizati de sistemul actual pe Magura. O varianta buna ar fi si cea propusa de Alin cu un sistem de abonamente / nr. de partide, unde partida de 12 ore C&R sa nu depasasca 40 ron => 80 ron (24 h).

Si inca un aspect. Prin popularea cu ciortan (3-5 kg) nu vei face altceva decat sa incurajezi pescuitul cu retinere. Mai bine 200 de over 10 decat 3-4 tone de ciortan. Cred ca cei care practica C&R prefera prezentari mai putine dar care sa te faca sa scoti aparatul foto din geanta, asa cum spune si Claudiu (dar sa nu ai senzatia ca atunci cand apesi pe buton iti fug 20 de ron din buzunar) :D :D :D .

Numai bine,
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Stefan B »

alinteodor79 scrie:Buna ziua,
Pentru 2012 se vor pastra aceleasi conditii si preturi? Intreb deoarece mi-am propus sa fac cateva partide pe Magura 9, insa nu sunt membru al vreunui club de pescuit.Cred ca mai sunt multi pescari seriosi in situatia mea.
Cred ca introducerea unui sistem de 5-10 partide C&R la un pret echitabil ar avantaja atat pescarii cat si administratia prin incasarea unor sume de bani in avans. Inteleg ca nu aveti 60 de locuri de pescuit si de aici si problema reducerii preturilor, insa prin cresterea rulajului cred ca puteti compensa discounturile acordate.Pescarii C&R nu aduc cheltuieli suplimentare pentru dumneavoastra, ci doar profit.
Nu inteleg de ce dispare "linistea" prin reducerea preturilor, poate ma lamuriti dumneavoastra. Exista si alte amenajari cu preturi mai mici si unde am avut parte de foarte multa liniste.
Cand am spus ca dispare "linistea" ma refeream ca se vor mari nr de locurin de pescuit si atunci .......s-ar putea sa nu poti pescui cum iti doresti ..... ! !

Da-mi si mie exemple de alte amenajari la C&R unde gasesti acelasi conditii si nu imi exemplifica cu LAtes .... :D :D :D

O sa vreau in acest an sa introducem si o varianta de 5-10 partide C&R cu un anumit pret !

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de alinteodor79 »

Stefan B scrie:
alinteodor79 scrie:Buna ziua,
Pentru 2012 se vor pastra aceleasi conditii si preturi? Intreb deoarece mi-am propus sa fac cateva partide pe Magura 9, insa nu sunt membru al vreunui club de pescuit.Cred ca mai sunt multi pescari seriosi in situatia mea.
Cred ca introducerea unui sistem de 5-10 partide C&R la un pret echitabil ar avantaja atat pescarii cat si administratia prin incasarea unor sume de bani in avans. Inteleg ca nu aveti 60 de locuri de pescuit si de aici si problema reducerii preturilor, insa prin cresterea rulajului cred ca puteti compensa discounturile acordate.Pescarii C&R nu aduc cheltuieli suplimentare pentru dumneavoastra, ci doar profit.
Nu inteleg de ce dispare "linistea" prin reducerea preturilor, poate ma lamuriti dumneavoastra. Exista si alte amenajari cu preturi mai mici si unde am avut parte de foarte multa liniste.
Cand am spus ca dispare "linistea" ma refeream ca se vor mari nr de locurin de pescuit si atunci .......s-ar putea sa nu poti pescui cum iti doresti ..... ! !

Da-mi si mie exemple de alte amenajari la C&R unde gasesti acelasi conditii si nu imi exemplifica cu LAtes .... :D :D :D

O sa vreau in acest an sa introducem si o varianta de 5-10 partide C&R cu un anumit pret !
Sunt din Bucuresti si nu cunosc balta Lates.
Nu as vrea sa intram in exemple, insa cred ca le cunosti si tu(Greaca- Cercani, Solacolu), etc.

asteptam cu interese pretul pentru 5-10 partide C&R si pentru noi astia care nu suntem membri in cluburi. Legat de confort- eu unul nu am nevoie de priza, deci cred ca ai putea sa scazi pretul per partida si cei care doresc priza sa plateasca o taxa suplimentara. O alta varianta pentru a compensa reducerea taxei ar fi un mic magazin de unde sa putem cumpara suc, apa, bere, etc. Aici iarasi poti sa obtii un mic profit.
Sincer diferenta de taxa intre C&R si varianta cu retinere de peste e foarte mica.

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Stefan B »

[/quote]

La multi ani Stefan,

Interesante calculele facute de Claudiu si destul de realiste, ma refer la poze C&R vs. luat peste acasa. Cred ca pescarii de C&R nu sunt atat de favorizati de sistemul actual pe Magura. O varianta buna ar fi si cea propusa de Alin cu un sistem de abonamente / nr. de partide, unde partida de 12 ore C&R sa nu depasasca 40 ron => 80 ron (24 h).

Si inca un aspect. Prin popularea cu ciortan (3-5 kg) nu vei face altceva decat sa incurajezi pescuitul cu retinere. Mai bine 200 de over 10 decat 3-4 tone de ciortan. Cred ca cei care practica C&R prefera prezentari mai putine dar care sa te faca sa scoti aparatul foto din geanta, asa cum spune si Claudiu (dar sa nu ai senzatia ca atunci cand apesi pe buton iti fug 20 de ron din buzunar) :D :D :D .

Numai bine,[/quote]

La Multi Ani,

Privitor la populari, trebuie luat in considerare ca exista si incepatori in pescuitul de crap, indiferent sub ce modalitate (cu retinere sau C&R) si pe care trebuie sa-i educam catre C&R dar caruia nu poti sa-i pui direct in lanseta un crap de 10 kg ! !

Eu, imi doresc sa existe multi copii care sa ajunga cu parintii lor la noi si sa desprinda inceputurile pescuitului la crap, sa simta natura, sa vada broaste testoase, sa prinda peste .... cu o lanseta normala si fara prea multa tehnologie, dar in acelasi timp sa respecte protectia pestilor de a nu fii raniti !

Ganditi-va ca aceasta balta nu are decat 6 luni, iar o parte din pescari cereti de la ea ceva care altii au facut in 5 ani ! ! :D :D :D :D

Eu, sunt convins ca nu in 5 ani, dar in 2 ani media pestilor va fi catre 10 kg ! Si pana atunci sper sa reusesc sa dau drumul si la proiectul "Academia de Crap" !!

Numai bine si fir intins in 2012 !!

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Stefan B »

[/quote]

Sunt din Bucuresti si nu cunosc balta Lates.
Nu as vrea sa intram in exemple, insa cred ca le cunosti si tu(Greaca- Cercani, Solacolu), etc.

asteptam cu interese pretul pentru 5-10 partide C&R si pentru noi astia care nu suntem membri in cluburi. Legat de confort- eu unul nu am nevoie de priza, deci cred ca ai putea sa scazi pretul per partida si cei care doresc priza sa plateasca o taxa suplimentara. O alta varianta pentru a compensa reducerea taxei ar fi un mic magazin de unde sa putem cumpara suc, apa, bere, etc. Aici iarasi poti sa obtii un mic profit.
Sincer diferenta de taxa intre C&R si varianta cu retinere de peste e foarte mica.[/quote]

Stiu eu Lates-ul si pe prietenii de acolo ......ok !
Cu George ma cunosc de prin 2006, am fost la concursuri si o sa ma mai duc la el cu mult drag, dar suntem diferiti si e loc pentru amandoi, nu te supara ....... iar Solacolu il scot din discutie, daca o sa verifici concursul de la Solacolu o sa vezi ca inainte de inceperea concursului am pronosticat ce stand va castiga .... :D :D :D :D Sa tii cont ca chiar am pescuit pe aceste balti si cam le stiu ce au si afara si in apa !! :wink: :wink: :wink:

Va exista magazin si pentru nada si pt racoritoare, bere, etc.....gandeste-te ca a trebuit sa se traga curent de la 1.8 km , oare o fi ieftin ......sau cam cata bere ar tb saa vand......... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magura 9

Mesaj de claudiue »

Noi ne exprimam doar parerile.
Cu siguranta ai inteles ce voiam eu sa zic, desi mi-ai dat un reply cam la misto cum ca imi pui tu la dispozitie saltea si ca nu ma primesti fara spray... Sigur m-ai inteles ca vorbeam dpdv al unui pescar de C&R care detine acest echipament obligatoriu.

Daca vrei sa tii cont de parerile noastre bine...daca nu iarasi bine. Din moment ce suntem un grup care vorbim pe topicul asta, inseamna ca ne-ar interesa balta ta.

Tu ceri preturi de balta foarte buna...deci normal ca si noi sa avem pretentii.

Nu o lua ca pe o polemica ( te rugasem asta de prima data), noi acum discutam. Daca noua ne vor conveni conditiile din 2012 venim, daca nu ...nu.
Eu personal doar voi mai citi ce se scrie pe aici...si sper sa ne vedem pe balta la tine.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Lucian Manea »

Stefan, intentiile tale sunt laudabile. Copii care se bucura de natura, care admira broaste testose, Academia de Crap. Suna bine.

Tocmai ca este la inceput aceasta balta, ar trebui sa stii sau sa iti fi planificat deja ce targetezi pe viitor : pescari incepatori, pescari seriosi de C&R care urmaresc trofee, pescari de caras care vin cu senzori, un numar mare de concursuri, etc. Nu e loc pentru toate, sau mai bine zis, nu le poti avea pe toate. Nu spune nimeni ca nu trebuie sa ai si ciortan in balta, dar asta cu copii care vin sa vada broaste testoase nu prea merge.

Hai sa iti pun o intrebare? Banuiesc ca iti place fotbalul. Te-ai duce pe un stadion din Germania unde sunt 50 % oameni trecuti de 50 de ani si vin cu nevestele si nepotii sa manance popcorn sau ai merge Ali Sami Yen sa vezi un Galata - Fener ???
Cam asa e si la crap.

Oricum, mult succes la ce iti doresti sa faci pe Magura.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magura 9

Mesaj de Cristi Matei »

Stefane pronosticul tau a fost total eronat din pacate. ii dau citare "Fac, si eu un pronostic, castigator va fi ultimul stand dinspre dig-ul din dreapta cum suntem cu fata spre balta ! ! 1 sau 15, nu stiu care e ordinea ! Astept sa vad desfasuraraea"
castigatorii concursului au pescuit in partea stanga cum suntem cu fata spre balta. :wink:

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de alinteodor79 »

Stefan B scrie:
Sunt din Bucuresti si nu cunosc balta Lates.
Nu as vrea sa intram in exemple, insa cred ca le cunosti si tu(Greaca- Cercani, Solacolu), etc.

asteptam cu interese pretul pentru 5-10 partide C&R si pentru noi astia care nu suntem membri in cluburi. Legat de confort- eu unul nu am nevoie de priza, deci cred ca ai putea sa scazi pretul per partida si cei care doresc priza sa plateasca o taxa suplimentara. O alta varianta pentru a compensa reducerea taxei ar fi un mic magazin de unde sa putem cumpara suc, apa, bere, etc. Aici iarasi poti sa obtii un mic profit.
Sincer diferenta de taxa intre C&R si varianta cu retinere de peste e foarte mica.[/quote]

Stiu eu Lates-ul si pe prietenii de acolo ......ok !
Cu George ma cunosc de prin 2006, am fost la concursuri si o sa ma mai duc la el cu mult drag, dar suntem diferiti si e loc pentru amandoi, nu te supara ....... iar Solacolu il scot din discutie, daca o sa verifici concursul de la Solacolu o sa vezi ca inainte de inceperea concursului am pronosticat ce stand va castiga .... :D :D :D :D Sa tii cont ca chiar am pescuit pe aceste balti si cam le stiu ce au si afara si in apa !! :wink: :wink: :wink:

Va exista magazin si pentru nada si pt racoritoare, bere, etc.....gandeste-te ca a trebuit sa se traga curent de la 1.8 km , oare o fi ieftin ......sau cam cata bere ar tb saa vand......... :lol: :lol: :lol:[/quote]


Ok, am inteles punctul de vedere, promit sa nu va mai deranjez.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”