CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Moderator: Victoras Petcu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de Dan Mitranescu »

George-Alexandru scrie:Poate fi o gresala de manevrare a sacilor la cantar,sau pur si simplu nu a fost ancorat bine si a scapat.Mi sa intamplat si mie la Tancabesti in urma cu ceva timp cand eram in echipa cu Florentin Yuga si Dan Marinita,eu ancorasem sacii de ponton intr o anumita ordine.Dimineata la cantar Dan dezlega sacii si eu ii puneam la cantar,norocul meu este ca am stiut ca penultimul sac are o piesa pe care nu am primit o de la Dan.Am realizat imediat si a sarit in apa si a gasit sacul in care era un crap de 18 kg. :wink:

ps.Probabil daca ar fi fost un peste cu o greutate comuna nu as fi realizat pierderea.
Crapii de peste 7 kg intr-un concurs de calitate pe Moara nu sunt "comuni".

Sa nu o lungim : Daca aveai la sac un peste pe care daca il cantareai luai podiumul si cateva zeci de milioane unei echipe din club ( sau prietene ) , ce faceai ? Il cantareai sau "il scapai ".
Nu trebuie sa raspunzi .
Ce te rog insa este sa reflectezi asupra sistemului care da posibilitatea la zeci de astfel de exemple numai intr-un singur concurs. De asta ce parere ai ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie: Tu George bagi mana in foc ca nu a fost asa .
Eu bag mana in foc doar ptr. lucrurile de care sunt sigur. In cazul de fata, nu inteleg de ce trebuie sa credem direct ca pestii au fost "scapati" intentionat ?...adica , de ce ar trebui sa cred ca o echipa din concurs pierde pestii direct cu sacul ?... daca are intentia sa nu cantareasca un peste, nu e mai usor sa-l piarda fara sac ?
Coincidentele exista si eu nu cred in ele :
1. Primul concurs de pe Moara dupa care se gasesc saci cu crapi . Au fost peste 10 concursuri si aproape o suta de tone de peste . Niciodata nimic , acum doi saci .
2. Ambii pesti sunt de "primii 5 " si puteau schimba clasamentul . ( mai ales in ultima mansa pe B si C unde erau chiar foarte mari pentru clasamentul calitatii. )


Intrebarea mea este alta : Este normal ca cel putin 6 echipe fara sanse sa aiba posibilitatea sa schimbe clasamentul dupa bunul plac prin "scaparea" ( cu sau fara sac)a unui simplu crap ?

P.S. Ca sa merg cu scenarita mai mult : Fac pariu ca daca pestele a fost "scapat" cu tot cu sac a avut loc si o negociere soldata cu raspuns final cand se apropiau arbitrii pentru cantar . :)

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de gor965 »

Si crezi Dane ca la un concurs pe cantitate, ai garantia ca cei care scapa acum un sac intentionat, se lasa de treburi de-astea ? Poate doar daca punem cate un paznic in spatele fiecarui stand, o sa avem ceva garantii ca sacii cu pesti nu ajung pe pichetii din vecini, dupa vre-o nica negociere. Nu stiu ce sa zic...mai mult trebuie corectata mentalitatea decat sistemul de concurare, ptr. ca cine are tendinta (obiceiul) sa incalce reguamentul, o va face oricum !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de RazvanG »

Dan Mitranescu scrie:
gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie: Tu George bagi mana in foc ca nu a fost asa .
Eu bag mana in foc doar ptr. lucrurile de care sunt sigur. In cazul de fata, nu inteleg de ce trebuie sa credem direct ca pestii au fost "scapati" intentionat ?...adica , de ce ar trebui sa cred ca o echipa din concurs pierde pestii direct cu sacul ?... daca are intentia sa nu cantareasca un peste, nu e mai usor sa-l piarda fara sac ?
Coincidentele exista si eu nu cred in ele :
1. Primul concurs de pe Moara dupa care se gasesc saci cu crapi . Au fost peste 10 concursuri si aproape o suta de tone de peste . Niciodata nimic , acum doi saci .
2. Ambii pesti sunt de "primii 5 " si puteau schimba clasamentul . ( mai ales in ultima mansa pe B si C unde erau chiar foarte mari pentru clasamentul calitatii. )


Intrebarea mea este alta : Este normal ca cel putin 6 echipe fara sanse sa aiba posibilitatea sa schimbe clasamentul dupa bunul plac prin "scaparea" ( cu sau fara sac)a unui simplu crap ?

P.S. Ca sa merg cu scenarita mai mult : Fac pariu ca daca pestele a fost "scapat" cu tot cu sac a avut loc si o negociere soldata cu raspuns final cand se apropiau arbitrii pentru cantar . :)
Dane,a mai spus cineva: de ce sa arunce pestele cu tot cu sac?de ce sa aibe dialogul acesta in timp ce vin arbitrii,sa fie adrenalina la maxim?de ce sa me gandim la aceste scenarii proaste?ca sa inducem lumea in paranoia si sa iasa dupa fiecare concurs,plini de frustrari si sa spuna:puteam sa castig,puteam sa fac si sa dreg daca...........
:roll:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de Dan Mitranescu »

RazvanG scrie: Dane,a mai spus cineva: de ce sa arunce pestele cu tot cu sac?de ce sa aibe dialogul acesta in timp ce vin arbitrii,sa fie adrenalina la maxim?de ce sa me gandim la aceste scenarii proaste?ca sa inducem lumea in paranoia si sa iasa dupa fiecare concurs,plini de frustrari si sa spuna:puteam sa castig,puteam sa fac si sa dreg daca...........
:roll:
Nu ne gandim Razvane la nimic. Mergem inainte asa . Ca ne este caldut ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:Si crezi Dane ca la un concurs pe cantitate, ai garantia ca cei care scapa acum un sac intentionat, se lasa de treburi de-astea ? Poate doar daca punem cate un paznic in spatele fiecarui stand, o sa avem ceva garantii ca sacii cu pesti nu ajung pe pichetii din vecini, dupa vre-o nica negociere. Nu stiu ce sa zic...mai mult trebuie corectata mentalitatea decat sistemul de concurare, ptr. ca cine are tendinta (obiceiul) sa incalce reguamentul, o va face oricum !
-"calitatea" se contorizeaza de cele mai multe ori in grame . Un singur peste este decisiv.
- Sa prinzi sau sa "scapi" cantitate pentru a te interpune este mult mai greu ca atunci cand arunci lansetele cu bile mari si te culci . Un singur peste mare daca trage , din cei cativa pe care ii prinzi , te face "jucator" . Si iti trage in situatia asta .
- dublarea clasamentelor dubleaza posibilitatile "matematicienilor" . Barem daca se facea numai pe calitate era altceva .
- "mentalitate corectata" la zeci sau sute de milioane nu exista. Regulament cat mai nepermisiv insa se poate face.

P.S. La fel discutam acum cativa ani de faptul ca se retineau crapi de la un cantar la altul . Primeam raspunsuri ca si acum .

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de RazvanG »

Dan Mitranescu scrie:
RazvanG scrie: Dane,a mai spus cineva: de ce sa arunce pestele cu tot cu sac?de ce sa aibe dialogul acesta in timp ce vin arbitrii,sa fie adrenalina la maxim?de ce sa me gandim la aceste scenarii proaste?ca sa inducem lumea in paranoia si sa iasa dupa fiecare concurs,plini de frustrari si sa spuna:puteam sa castig,puteam sa fac si sa dreg daca...........
:roll:
Nu ne gandim Razvane la nimic. Mergem inainte asa . Ca ne este caldut ...

Dane,ti-sm mai spus:toata tevatura asta face parte din joc.Probabil din aceasta cauza si jucam,cine castiga ,se duce acasa,doarme si se scoala direct cu fata in calculator sa vada ce spun forumistii de el ,iar cel care pierde,tot cu fata in calculator se scoala,sa vada daca se sparge sau se toarna cineva ,motiv ptr el sa aibe pe cine sa dea vina.Oricum o dam,tot nu va fi bine.Englezii,despre care se spune ca sunt intemeietorii de gentlemani,au tipat si au urlat ca i-am ciordit la CM,daramite romanii care se stie de cand lumea si pamantul ca sunt carcotasi? Nimeni si nimic nu va rezolva aceasta problema,asculta ce-ti spune Razvan :wink:
Eu si Cosmin dupa ce am castigat Boiliesmania,am auzit vorbe ca ne-ar fi fost adusi ultimii doi pesti pe care i-am luat dimineata,la sac.Iti dai seama ce a fost in sufletele noastre dupa 4 zile de chin?Si asta nu asa,drilurile cu martori.La primul peste a trecut chiar Ovidiu care se ducea sa vb cu baietii din spate despre scandalul de cu seara si astat cam 2-3 minute,iar al doilea,arbitrii treceau la cantar si au spus ca se intorc daca suntem in dril si ne cantaresc ultimii.Asa ca ce dracu sa mai spui si ce sa mai faci?Frumos este Dane,ca pentru fiecare om care a fost dovedit ca ciordiles,sa se ia masuri frate,nu gargara.Si aici nu bat tzignale la nimeni,sa se inteleaga bine.

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de stress »

Dane,a mai spus cineva: de ce sa arunce pestele cu tot cu sac?de ce sa aibe dialogul acesta in timp ce vin arbitrii,sa fie adrenalina la maxim?de ce sa me gandim la aceste scenarii proaste?ca sa inducem lumea in paranoia si sa iasa dupa fiecare concurs,plini de frustrari si sa spuna:puteam sa castig,puteam sa fac si sa dreg daca...........
:roll:[/quote]

Este o ineptie sa spui ca cineva a scapat pestele voit. Sa fim seriosi, pestele se poate scapa fara sac fara probleme. se desface la gura sacul si tusti pestele... Nu cred ca cineva ar vrea sa scape voit un peste cu tot cu sac (ala se refoloseste).
stefan avram

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de gabi1 »

......
Ultima oară modificat Vin Dec 06, 2013 17:24 de către gabi1, modificat 1 dată în total.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CRAPI LA SAC Pe M.V.2 :)

Mesaj de gabi1 »

krusnic scrie:Salutare tuturor,

Ieri 1 Decembrie 2013 am sarbatorit ziua alaturi de cumnatul meu be balta, el pe locul 5 eu pe 6, au fost si alti pescari un total cam de 9 pescari, nu a mers mai deloc, cumnatul meu in jur de ora 16:00 a plecat si cam la 20 min dupa plecarea lui m-am hotarat sa strang si eu si surpriza cand am inceput sa scot prima lanseta am agatat ceva, la prima impresie am zis poate o puga, bustean, balena:), la aproape 5 m de mal vad ceva negru ca un sac dar nu se misca deloc, cand l-am adus la mal era un sac de pastrare cu peste in el, o frumusete de salonta de 8.62 kg. Intre timp a venit si Domnul Victoras Petcu care a asistat la marea grozavenie si chiar dansul a facut niste poze.
De astfel de surprize ai parte pe M.V.2.
Cate kg o fi avut cu cateva zile in urma ???
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”