POLEMICI CUPA IERNII

Moderator: Victoras Petcu

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de iohann »

la ora actuala mv2 este singura balta din jurul Bucurestiului, care nu are concurenta!
lasati rautatile :wink:

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de RSC »

Nu poti compara mv2 cu Corbu...amandoua sunt balti f bune pe segmentul lor...una-i mica si cu un stoc bun de crap iar cealalta este... balta etalon FIPSed-Cips...mare, sectoare mult mai echilibrate...
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de ionut72 »

Nu poti compara mv2 cu Corbu...amandoua sunt balti f bune pe segmentul lor...una-i mica si cu un stoc bun de crap iar cealalta este... balta etalon FIPSed-Cips...mare, sectoare mult mai echilibrate...
Corbu a fost doar primul exemplu care mi-a trecut prin minte. Uite altul: Teiu (sa achiesam ca tot ce e pana in 100 de km se poate numi "balta din jurul Bucurestilor")!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de Sorel »

Parerea mea este ca ar trebui gandita MV2 din doua puncte de vedere total diferite:
1 din p de v al pescarului incepator care vrea sa se initieze in pescuitul la crap pentru care este mana cereasca ( trebuie sa recunoastem ca o mare parte din pescarii de crap de pe langa Buc uresti si din Bucuresti au invatat pescuitul la crap pe MV) si implicit pentru comerciantii de scule de pescuit nade etc ...care primesc multimea de invatacei care vor bilele alea, carligele alea , lansetele cu care sa dea in gardul primarului, etc etc ...cu bratele deschise ...doar de aici se fac banii :) :)....
Deci este normal ca cei implicati in industria pescuitului sportiv la crap sa "puna osul " la reclama MV2 pentru ca implicit au o crestere de profit....in plus organizarea de concursuri le aduce venituri suplimentare atat lor cat si proprietarului baltii...si ofera pescarilor un ring in care sa se "lupte" pentru faima si bani ....
2 din punct de vedere al pescarilor care au trecut sa spunem de febra capturilor nenumarate si al marketingului referitor la scule si accesorii ...si care cauta acel tot unitar al pescuitului ..adica liniste relaxare capturi folosirea timpului in cele mai bune conditii -acea senzatie pe care o asteptam toata iarna :)..MV nu mai reprezinta acea mana cereasca .....preturile sunt destul de mari , in week-end sa stai ca oile la poarta nu e o placere , pe balta unul langa altul la 10 m iarasi nu este o placere , drilurile nu sunt cele mai spectaculoase ...etc ...
In concluzie timpul a demonstrat ca MV2 reprezinta pe de-o parte o afacere profitabila pentru administrator si apropiatii fenomenului carpfishingului care se ocupa cu comertul de pescuit si cu organizarea de concursuri si pe de alta parte o buna locatie pentru cei care vor sa prinda crap si sa-si foloseasca sculele de pescuit , cei care vor sa faca un ban din pescuit prin participarea la concursuri....in timp ce pentru ceilalti este o locatie de inceput de an pe care se poate dezmorti omul dupa iarna cea lunga :) :) :)

Parerea mea!

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de Sorel »

aaa. am uitat ...atata timp cat nu apare concurenta pe langa Bucuresti ...astfel incat oamenii sa poate alege ....asa va ramane situatia ....

Trebuie sa mai apara o Magura , un Peris , un Chiroiu, un Teiu.....si lucrurile se vor schimba ...

Fire intinse!

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de Decebalus »

ionut72 scrie:
ca noi pescarii sa ne simtitm super bine la niste preturi de bun simt .
Daca si 120 de lei/24 h catch&release, obligatoriu singur pe stand si inghesuiti ca sardelele e "pret de bun simt", inseamna ca indicatorul de bun simt al unora e defect rau! :lol: :lol: Ca, daca vrei mai "aerisit" (de fapt, standuri aflate la distanta normala pe alte balti), mai dai 40 de lei in plus (taxa de ponton)!.
Vezi ca mai dai 20 de Ron pe cradle,daca vrei sa stai cu insotitor doar cu 4 bete (nu 8 ) pe 24h ai de dat 300 RON
In plus nu poti tocmi 24 de ore de la 6 dimineata ci doar de la 6 seara
SpritZCarp

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de viorel dulamita »

...pun si eu o intrebare, ca de, sunt mai in virsta :wink: :D :
-stadionul National Arena a facut onoare Argentinei sa "joace" la inaugurarea lui, sau Argentina a facut onoare stadionului de a "juca" la inaugurarea lui
-mv2 face onoare Campionilor Mondiali, Campionilor Nationali si multor pescari foarte buni(ce ar avea loc in muuuulte echipe nationale din alte tari) sa poata pescui, sau invers.
-de cite ori administratorul baltii a multumit adevaratilor pescari ca i-am vizitat balta.
Sper ca nu am deranjat pe nimeni :wink: :D .
PS. Omul sfinteste locul si nu invers :wink: .

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de ionut72 »

Vezi ca mai dai 20 de Ron pe cradle,daca vrei sa stai cu insotitor doar cu 4 bete (nu 8 ) pe 24h ai de dat 300 RON
Pen' ca, inca din iarna, n-am fost de acord cu noile taxe anuntate, ca si cu unele puncte din regulament in cazul carora Victoras s-a dovedit absolut impenetrabil, anul acesta n-am facut nici macar o iesire pe MV2 (si nici n-am sa mai fac cata vreme lucrurile vor ramane la fel)! Asa ca am uitat si de salteaua cradle obligatorie la ponton (ma rog, pe mine personal, asta nu ma afecteaza ca am) si ca insotitorul, daca vrea sa stea peste noapte, tre' sa platesca bilet intreg! :?

P.S. Bine, trebuie sa recunosc ca nu numai din aceste motive n-am mai fost pe Moara si ca trebuie sa-i dau dreptate si lui Sorel, anume ca fac parte din cea de-a 2-a categorie, aceea a pescarilor pentru care MV2 nu mai reprezinta o optiune viabila (nu ma mai atrage ciortanul-viteza), ci caut cu totul altceva. Doar ca, la un pret de ... sa zicem ... 60-70 de lei/24 h si cu un partener cu drepturi depline poate ca as mai face 4-5 iesiri anual, de cate 48, 72 de ore sau chiar mai mult, in cautarea crapilor de 20+ (care macar stiu sigur ca au fost bagati in acesta balta). Se pare insa ca viziunea administratiei este cu totul alta, asa ca drumurile noastre raman, in continuare, despartite.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

motorzbh
Mesaje: 50
Membru din: Mar Apr 03, 2007 19:48
Puncte: 0
Contact:

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de motorzbh »

Trebuie sa mai apara o Magura , un Peris , un Chiroiu, un Teiu.....si lucrurile se vor schimba ...
peris ? ma faci sa rad . nu mai e crap in peris de ani de zile. sunt ani de zile de cand nu se mai pescuieste macar. la magura nu am fost trebuie sa recunosc. chiroiu da, e frumoasa si salbatica, dar agatatura e totusi crima pentru monturi.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de osc1or »

ionut72 scrie:
Vezi ca mai dai 20 de Ron pe cradle,daca vrei sa stai cu insotitor doar cu 4 bete (nu 8 ) pe 24h ai de dat 300 RON
Pen' ca, inca din iarna, n-am fost de acord cu noile taxe anuntate, ca si cu unele puncte din regulament in cazul carora Victoras s-a dovedit absolut impenetrabil, anul acesta n-am facut nici macar o iesire pe MV2 (si nici n-am sa mai fac cata vreme lucrurile vor ramane la fel)! Asa ca am uitat si de salteaua cradle obligatorie la ponton (ma rog, pe mine personal, asta nu ma afecteaza ca am) si ca insotitorul, daca vrea sa stea peste noapte, tre' sa platesca bilet intreg! :?

P.S. Bine, trebuie sa recunosc ca nu numai din aceste motive n-am mai fost pe Moara si ca trebuie sa-i dau dreptate si lui Sorel, anume ca fac parte din cea de-a 2-a categorie, aceea a pescarilor pentru care MV2 nu mai reprezinta o optiune viabila (nu ma mai atrage ciortanul-viteza), ci caut cu totul altceva. Doar ca, la un pret de ... sa zicem ... 60-70 de lei/24 h si cu un partener cu drepturi depline poate ca as mai face 4-5 iesiri anual, de cate 48, 72 de ore sau chiar mai mult, in cautarea crapilor de 20+ (care macar stiu sigur ca au fost bagati in acesta balta). Se pare insa ca viziunea administratiei este cu totul alta, asa ca drumurile noastre raman, in continuare, despartite.
dar tu unde obisnuiesti sa mergi ionut?
Critic echilibrat

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”