POLEMICI CUPA IERNII

Moderator: Victoras Petcu

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Comentarii absolut inutile. Mv2 este o balta cu o densitate incredibila de crap. Este o balta pe care pescuiesc de peste 7 ani si am vazut cum a evoluat. Felicitari domnului Petcu pentru modul in care reuseste acest lucru. Iar pe cei ce ii contesta munca , pasiunea si banii investiti ii sfatuiesc sa arunce o privire la ce este acum Hobaia. Daca nu at fi omul asta acolo in 2 saptamani cred ca nici apa nu ar mai ramane.Cum sa nu-l feliciti.....
Ultima oară modificat Lun Noi 04, 2013 23:00 de către Razvan Paunoiu, modificat 1 dată în total.
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de ionut72 »

@osc1or

Pai, Teiu, Horgesti (partide, de regula, 48-72 de ore), Corbu ("imi duc nevasta la mare", minim o saptamana :lol:), Pleasa (fac 10 min d'acasa si pana acasa - cand ma lasa aia sa ies din incinta si nu ma sechestreaza peste noapte :D ). Si Delta (iesire de minim 7 zile). La anul o sa vreau si un Siclau (de 6 zile) si un Nagykallo (tot de 6 zile). Poate si un Harsany.

In toate locurile pe care le-am enumerat caut doar capturile (pescuiesc doar la boilies tare, nu numai fara prafuri, mehlem, mamaligi si plastice) dar, de regula, si fara solubile/pasta solubila sau pop-up.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

robert 82
Mesaje: 56
Membru din: Vin Dec 28, 2012 19:45

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de robert 82 »

ionut72 scrie:@osc1or

Pai, Teiu, Horgesti (partide, de regula, 48-72 de ore), Corbu ("imi duc nevasta la mare", minim o saptamana :lol:), Pleasa (fac 10 min d'acasa si pana acasa - cand ma lasa aia sa ies din incinta si nu ma sechestreaza peste noapte :D ). Si Delta (iesire de minim 7 zile). La anul o sa vreau si un Siclau (de 6 zile) si un Nagykallo (tot de 6 zile). Poate si un Harsany.

In toate locurile pe care le-am enumerat caut doar capturile (pescuiesc doar la boilies tare, nu numai fara prafuri, mehlem, mamaligi si plastice) dar, de regula, si fara solubile/pasta solubila sau pop-up.
Dar ce rezultate ai avut pe la concursurile de crap ? Ca de pescui de unul singur toti sunt campioni mondiali si prind numai over 25 ! :( :mrgreen:
Vancea Robert

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de Vladut Mateianu »

Urat la ce s-a ajuns... :D

Eugene, pune frana te rog, cred ca gresesti. Si nu este nici timpul si nici locul sa-ti explic de ce....
Restul , care comenteaza fara ca macar sa aiba bun simtul sa se semneze cu numele real, nu ar trebui bagati in seama....ptr ei este o metoda de afirmare, probabil singura sansa de a iesi din anonimatul obscur in care isi traiesc viata plictisitore... Gresesc ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de ionut72 »

Dar ce rezultate ai avut pe la concursurile de crap?
In primul rand ca nu vad relevanta intrebarii in conditiile in care se discuta despre preturile si "conditiile de bun simt" de pe Moara Vlasiei! Ce are a face concursu' cu pretul sau cu standurile inghesuite de la Moara?

Nu (mai) particip la concursurile de crap (acum 5 ani am fost la ultimul). Oricum, si la putinele la care am participat odinioara, rezultatele au fost, cel mult, mediocre.. D.p.m.d.v. pescuitul nu este sport, ci doar un hobby. Si de ce nu este sport? Pentru ca, oricat s-ar incerca, nu se poate reusi egalizarea sanselor "concurentilor" la start (nici macar pe o pista cum este Corbu, probabil cea mai buna din lume la capitolul asta). Norocul are o pondere covarsitoare in intrecerile pescaresti. Pe standuri alaturate, pescuit la aceeasi distanta, cu aceleasi monturi, aceeasi nada si momeala, acelasi mod de nadire si aceeasi cantitate de nada, vecinul prinde un overten si tu nu si te surclaseaza efectiv in clasamentul calitate-cantitate! De vazut Cupa Iernii abia incheiata! :) Sau CM-ul de anul asta: un singur peste de 1,5 kg i-ar fi propulsat pe baietii nostrii de pe 5 pe 2! Cat a fost noroc/ghinion in chestia asta? Eu zic ca se apropie, binisor, de 100%. Si nicidecum n-are de-a face cu priceperea/pregatirea. Deci, in opinia mea, pescuitul e la fel de "sport" cum e si pokerul. Sau tablele.

P.S. In legatura cu sportul stiu despre ce vorbesc, in anul 1988 (o tempora!), am fost dublu campion (national si balcanic) de tineret (desi eram inca junior, aveam aproape 17 ani) la atletism, proba sportiva 400 m garduri. M-am oprit acolo cu performanta pentru ca a continua ar fi insemnat sa-mi incalc niste principii morale (pe romaneste, insemna sa incep sa-mi bag in vena). Da' asta-i (deja) alta discutie.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de Sorel »

Eugene, pune frana te rog, cred ca gresesti. Si nu este nici timpul si nici locul sa-ti explic de ce....
Restul , care comenteaza fara ca macar sa aiba bun simtul sa se semneze cu numele real, nu ar trebui bagati in seama....ptr ei este o metoda de afirmare, probabil singura sansa de a iesi din anonimatul obscur in care isi traiesc viata plictisitore... Gresesc ? :roll:[/quote][quote="Vladut Mateianu"]Urat la ce s-a ajuns... :D

Vladut nu cred ca oamenii nu trebuie bagati in seama ...mai ales cei care fac comentarii pertinente fara injurii si atitudini negative....
acest forum pentru asta este facut ...pentru opinii, pareri, povestiri, etc...
Pentru multi membri ai forumului ( pescari, administratori, etc) comentariile de aici, indiferent de subiecte ( cu nume real sau nu ) au fost si vor fi foarte folositoare ....chiar daca uneori se intrec anumite limite de bun simt sau se fac afirmatii nu tocmai placute :):)

Nimeni nu este perfect!
Adrian Soare

ionut_udrea
Mesaje: 85
Membru din: Vin Mar 08, 2013 22:08
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de ionut_udrea »

Dirigintele meu din liceu, un tip foarte citit, avea o vorba:"Romanul stie doar sa se vaite, sa se planga!"
Tind sa ii dau dreptate si ajung la vorba lui de foarte multe ori...
Asa cum s-a putut deduce si din postul lui Ionut72(eu asta am inteles), exista conceptul de "libera alegere"...cum functioneaza??....e foarte simplu.....nu esti de acord cu conditiile/nu iti plac pestii/iti este antipatic administratorul/plus multe altele pe care romanul le gaseste......nu mergi la balta respectiva.....e al dracului de simplu.....
In schimb, noi ce facem aici......a inceput unul sa se vaite la modul "domle, nu il mai pupati in fund pe petcu, ca de fapt moara este o balta aiurea", iar de aici.......cum romanul este fan proteste(vezi rahaturile cu "uniti, salvam rosia montana/pungesti)......multi au avut ceva de protestat/vaitat....
Domnilor, e foarte simplu!!
NU ITI PLACE CIOCOLATA,NU MANANCI!!!
Haideti sa ne trezim si sa lasam apucaturile de romani democrati ai secolului 21 la o parte!
CARPE DIEM!!!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de Dan Serban »

ionut_udrea scrie:Dirigintele meu din liceu, un tip foarte citit, avea o vorba:"Romanul stie doar sa se vaite, sa se planga!"
Tind sa ii dau dreptate si ajung la vorba lui de foarte multe ori...
Asa cum s-a putut deduce si din postul lui Ionut72(eu asta am inteles), exista conceptul de "libera alegere"...cum functioneaza??....e foarte simplu.....nu esti de acord cu conditiile/nu iti plac pestii/iti este antipatic administratorul/plus multe altele pe care romanul le gaseste......nu mergi la balta respectiva.....e al dracului de simplu.....
In schimb, noi ce facem aici......a inceput unul sa se vaite la modul "domle, nu il mai pupati in fund pe petcu, ca de fapt moara este o balta aiurea", iar de aici.......cum romanul este fan proteste(vezi rahaturile cu "uniti, salvam rosia montana/pungesti)......multi au avut ceva de protestat/vaitat....
Domnilor, e foarte simplu!!
NU ITI PLACE CIOCOLATA,NU MANANCI!!!
Haideti sa ne trezim si sa lasam apucaturile de romani democrati ai secolului 21 la o parte!
Felicitari, o gandire foarte sanatoasa!
Pescar de rând

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de ionut72 »

@robert82

Inca ceva. Am 42 de ani, am iesit la pensie (ma rog, termenul e impropriu, pensia mea sunt eu insumi, mai bine zis m-am retras, mai muncesc 1-2 ore/zi, din cand in cand) si vreau sa traiesc inca p'atata! 8) Arunca tu un ochi asupra topicului "Desfasurare Cupa iernii 2014" si vei avea si un alt raspuns la intrebarea "de ce nu mai particip la concursuri".

1) Neuronii f----i nu se refac!! :D
2) Practicand pescuitul am de gand sa-mi fac amici (poate chiar prieteni), nicidecum "dusmani"!

@all

- Agentii economici nu sunt, nicidecum, preoti misionari! Asa ca, precum am mai spus si in alt topic, orice consideratie asupra pretului de genul "de bun simt", "nesimtit", "mare", "obscen" etc e una 100% subiectiva (e altceva cand vorbim despre conditii de bun-simt). Eu unul, daca-s putea, v-as taxa pe fiecare cu 100 euro/12 ore! :)

- Cu timpul, m-am dumirit ca exista proprietari de afaceri care nu merita nici macar comentariile potentialilor lor clienti! Nu sunt asociat (deocamdata) cu nici un proprietar/concesionar de balta, asa ca sfaturi de crestere a profitului oricarei afaceri de acest gen n-am sa mai dau decat foarte rar. Si, in nici un caz, n-am de gand sa insist in privinta asta.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: polemici Cupa Iernii

Mesaj de nit_matias »

Sorel scrie:Parerea mea este ca ar trebui gandita MV2 din doua puncte de vedere total diferite:
1 din p de v al pescarului incepator care vrea sa se initieze in pescuitul la crap pentru care este mana cereasca ( trebuie sa recunoastem ca o mare parte din pescarii de crap de pe langa Buc uresti si din Bucuresti au invatat pescuitul la crap pe MV) si implicit pentru comerciantii de scule de pescuit nade etc ...care primesc multimea de invatacei care vor bilele alea, carligele alea , lansetele cu care sa dea in gardul primarului, etc etc ...cu bratele deschise ...doar de aici se fac banii :) :)....
Deci este normal ca cei implicati in industria pescuitului sportiv la crap sa "puna osul " la reclama MV2 pentru ca implicit au o crestere de profit....in plus organizarea de concursuri le aduce venituri suplimentare atat lor cat si proprietarului baltii...si ofera pescarilor un ring in care sa se "lupte" pentru faima si bani ....
2 din punct de vedere al pescarilor care au trecut sa spunem de febra capturilor nenumarate si al marketingului referitor la scule si accesorii ...si care cauta acel tot unitar al pescuitului ..adica liniste relaxare capturi folosirea timpului in cele mai bune conditii -acea senzatie pe care o asteptam toata iarna :)..MV nu mai reprezinta acea mana cereasca .....preturile sunt destul de mari , in week-end sa stai ca oile la poarta nu e o placere , pe balta unul langa altul la 10 m iarasi nu este o placere , drilurile nu sunt cele mai spectaculoase ...etc ...
In concluzie timpul a demonstrat ca MV2 reprezinta pe de-o parte o afacere profitabila pentru administrator si apropiatii fenomenului carpfishingului care se ocupa cu comertul de pescuit si cu organizarea de concursuri si pe de alta parte o buna locatie pentru cei care vor sa prinda crap si sa-si foloseasca sculele de pescuit , cei care vor sa faca un ban din pescuit prin participarea la concursuri....in timp ce pentru ceilalti este o locatie de inceput de an pe care se poate dezmorti omul dupa iarna cea lunga :) :) :)

Parerea mea!
Poate cea mai la obiect si plina de adevar postare din topicul MV2. Asa este, moara produce noi pescari si trebuie sa existe o astfel de balta. Daca nu ar exista cu siguranta peisajul ar fi mai sumbru. Este o balta pe care te duci dupa 2 3 partide nereusite pe balti mai dificile sa iti cresti moralul. La urma urmei cui nu ii place nu se duce.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”