REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Moderator: Victoras Petcu

Încuiat
Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

clabuc scrie:faptul ca nu exista taxa de agrement este un plus. baltile care au asa o taxa isi pierd f multi clienti.

Doar o sugestie : sa poata pescui 2 pescari cu 4 lansete in acelasi stand si sa plateasca aceeasi taxa de stand sau o taxa mai mare cu pana la 25%
- astfel 2 pescari care nu au bani sau nu vor sa plateasca suma intreaga , se cupleaza si platesc la jumate dar nu ocupa mai mult de 1 stand
- asta chiar ar face diferenta si ar genera mai multe standuri ocupate pe termen mai lung
- sunt f putine balti care au optiunea asta, eu stiu doar Chiroiu si M9
- cu aceasta optiune administratia nu are nimic de pierdut

Ce se poate pierde :
pescarii care au banii si ar fi venit oricum la pescuit dar in loc de 2 standuri cu 8 lansete prefera 1 stand cu 4 lansete. Cred ca sunt destul de putini pescaii care sa aleaga astfel

Ce se castiga :

daca taxa este marita cu 25% cum spuneam mai sus, creste taxa pe stand si acei 25% sunt un castig ptr administratie
pescarii care nu si-ar permite sa vina cu taxa intreaga, si astia cred ca sunt multi.
2 pescari care au bani doar de 12 ore stau 12 ore si ocupa 2 standuri, cu optiunea de mai sus stau 24 ore si ocupa doar 1 stand

Dl "clabuc" a raspuns in locul meu Dl "ionut72" !!!!!
Victoras Petcu

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de clabuc »

ionut72 scrie:
Doar o sugestie : sa poata pescui 2 pescari cu 4 lansete in acelasi stand si sa plateasca aceeasi taxa de stand sau o taxa mai mare cu pana la 25%
Din moment ce sunt tot 4 lanseste de ce sa plateasca mai mult cu 25%?
E o tarifare in trepte, cumperi mai putin platesti mai mult pe unitate. Mai simplu ca sa aiba si Dl Petcu o motivatie sa faca chestia asta.

pescarii care au banii si ar fi venit oricum la pescuit dar in loc de 2 standuri cu 8 lansete prefera 1 stand cu 4 lansete. Cred ca sunt destul de putini pescaii care sa aleaga astfel
Daca sunt destul de putini, ce interes ar avea administratia sa faca miscare asta?Din experientele trecute administratia stie ca noaptea insotitorii, de obicei, fura. Nu are niciun interes la astia cu bani , de fapt are interesul sa isi ia 2 standuri cu 8 lansete.
pescarii care nu si-ar permite sa vina cu taxa intreaga, si astia cred ca sunt multi.
Pai, daca nu-si permit sa plateasca o taxa intreaga, sa mearga pe alte "balti de pescuit" unde-si permit (si unde stau si se uita la lansete)! Voi nu v-ati plictictisit de tot felul de "pescari" care vor sa nu cheltuiasca nimic si sa prinda 20 de crapi intr-o zi?

In timpul saptamanii, MV e destul de libera, eu cred ca ar fi mai plina daca ar putea veni 2 pescari pe un stand cu 4 lansete. De fapt daca stau bine si ma gandesc mie personal nu imi convine sa fie balta plina si in timpul saptamanii si acum imi dau seama ca nici tie :)
2 pescari care au bani doar de 12 ore stau 12 ore si ocupa 2 standuri, cu optiunea de mai sus stau 24 ore si ocupa doar 1 stand
.

Pai, interesul administratiei nu e sa ocupe doar un stand, ci 2, ca d'aia s-au chinuit oamenii astia sa faca asa de multe!
Ptr admin e mai bine sa aiba un stand ocupat 24 ore decat 2 standuri 12 ore. pentru ca apare un stand liber ziua care poate fi valorificat la randul lui.

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de iohann »

"NU VREU SA INTRU IN POLEMICI CU NIMENI, DAR PARERELIE MELE SUNT:

STANDURILE SUNT APROPIATE, DAR DACA ESTE CERERE, CRED CA ORICINE AR FI FACUT LA FEL !
RECOMAND PONTOANELE PT UN PESCUIT DEGAJAT ,SAU IN CURSUL SAPTAMANII, CAND NU ESTE MULTA LUME.
TREABA CU INSOTITORUL, E CAM DELICATA!(DAR AU FOST SI CAZURI CAND S-A FURAT PESTE...)
LA TAXA DE 60 RON, NU CUNOSC BALTA CU ASEMENEA POPULATIE PISCICOLA (CALITATE SI CANTITATE) !
IN CONCLUZIE, TAXA DE PE MV2, NU MI SE PARE EXAGERATA, DOAR CA PESCARII CARE RETIN PESTE, SUNT MAI AVANTAJATI!!!( EX:5KG CRAP=75RON...)!!!!!!!!!!"[/b]

IN ROMANIA C&R ESTE F SCUMP,POATE IN VIITOR...

deocamdata sunt doar 2balti cu peste mult si MARE,pe care se tin si concursuri, asa ca nu e cazul sa comparam mv2 si tancabestiul cu altele!!!
ca vin balti din urma, este adevarat, dar... mai e mult pana departe!"

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de clabuc »

sau alta varianta ar fi :
sa se mentina standurile asa cum sunt , sa se mentina taxa asta noua anuntata ptr 2013 dar sa se pescuiasca doar cu 3 lansete.

pe MV2, 3 lansete sunt arhisuficiente la pescuitul de placere , ca sa nu zic 2

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de iohann »

clabuc scrie:sau alta varianta ar fi :
sa se mentina standurile asa cum sunt , sa se mentina taxa asta noua anuntata ptr 2013 dar sa se pescuiasca doar cu 3 lansete.

pe MV2, 3 lansete sunt arhisuficiente la pescuitul de placere , ca sa nu zic 2
ar fi o varianta buna!

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de florin pocris »

nu poti interzice pescarului care plateste sa vina pe balta ta,cu cate lansete sa dea.
Sa nu dea cu mai mult de 4 este regulament,dar cu mai putine nu poti impune...

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

iohann scrie:
clabuc scrie:sau alta varianta ar fi :
sa se mentina standurile asa cum sunt , sa se mentina taxa asta noua anuntata ptr 2013 dar sa se pescuiasca doar cu 3 lansete.

pe MV2, 3 lansete sunt arhisuficiente la pescuitul de placere , ca sa nu zic 2
ar fi o varianta buna!
Dupa ce am masurat distantele dintre standuri,rezulta ca distanta dintre standurile de pe malul pe care se pescuieste = 13 - 15 m, iar distanta cea mai MICA dintre doua standuri (distanta dintre doua panouri care delimiteaza) de pe malul opus = MINIM 20 m !!!!!
Cred ca prin delimitarea standurilor cu panourile numerotate de linga malul opus, problema standurilor va fi rezolvata !!!!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

lulupescar scrie:nu poti interzice pescarului care plateste sa vina pe balta ta,cu cate lansete sa dea.
Sa nu dea cu mai mult de 4 este regulament,dar cu mai putine nu poti impune...
Sigur ca asa este !
Ramine la latitudinea pescarului daca pescuieste cu o lanseta,cu doua,cu trei sau cu patru lansete !!!!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

iohann scrie:NU VREU SA INTRU IN POLEMICI CU NIMENI, DAR PARERELIE MELE SUNT:

STANDURILE SUNT APROPIATE, DAR DACA ESTE CERERE, CRED CA ORICINE AR FI FACUT LA FEL !
RECOMAND PONTOANELE PT UN PESCUIT DEGAJAT ,SAU IN CURSUL SAPTAMANII, CAND NU ESTE MULTA LUME.
TREABA CU INSOTITORUL, E CAM DELICATA!(DAR AU FOST SI CAZURI CAND S-A FURAT PESTE...)
LA TAXA DE 60 RON, NU CUNOSC BALTA CU ASEMENEA POPULATIE PISCICOLA (CALITATE SI CANTITATE) !
IN CONCLUZIE, TAXA DE PE MV2, NU MI SE PARE EXAGERATA, DOAR CA PESCARII CARE RETIN PESTE, SUNT MAI AVANTAJATI!!!( EX:5KG CRAP=75RON...)!!!!!!!!!!


IN ROMANIA C&R ESTE F SCUMP,POATE IN VIITOR...

deocamdata sunt doar 2balti cu peste mult si MARE,pe care se tin si concursuri, asa ca nu e cazul sa comparam mv2 si tancabestiul cu altele!!!
ca vin balti din urma, este adevarat, dar... mai e mult pana departe!

Felicitari "iohann" pentru felul in care ai spus lucrurilor pe "nume" !!!!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de ionut72 »

Ptr admin e mai bine sa aiba un stand ocupat 24 ore decat 2 standuri 12 ore. pentru ca apare un stand liber ziua care poate fi valorificat la randul lui.
Precum lesne se observa, toata lumea "stie" ce e mai bine pentru administratie ... mai putin administratia, care detine afacerea! :D :D

Repet, nu-ti convin conditiile si taxele te duci pe alte "balti", nu te obliga nimeni sa pescuiesti pe MV!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”