REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Moderator: Victoras Petcu

Încuiat
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de ionut72 »

lulupescar scrie:nu poti interzice pescarului care plateste sa vina pe balta ta,cu cate lansete sa dea.
Sa nu dea cu mai mult de 4 este regulament,dar cu mai putine nu poti impune...

E adevarat daca asa ai stabilit prin regulament! La fel de adevarat e insa ca nimic nu te impiedica sa impui un regulament cu 3 lansete (eu unul chiar asa pescuiesc, cu doar 3 lansete. Si asta peste tot, nu numai pe "Moara"). Sau chiar cu 2. Sunt o multime de balti in Anglia de exemplu unde 2 lansete e maximul permis si, nici pe departe, nu detin densitatea de peste de pe Moara.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de florin pocris »

ionut72 scrie:
lulupescar scrie:nu poti interzice pescarului care plateste sa vina pe balta ta,cu cate lansete sa dea.
Sa nu dea cu mai mult de 4 este regulament,dar cu mai putine nu poti impune...

E adevarat daca asa ai stabilit prin regulament! La fel de adevarat e insa ca nimic nu te impiedica sa impui un regulament cu 3 lansete (eu unul chiar asa pescuiesc, cu doar 3 lansete. Si asta peste tot, nu numai pe "Moara"). Sau chiar cu 2. Sunt o multime de balti in Anglia de exemplu unde 2 lansete e maximul permis si, nici pe departe, nu detin densitatea de peste de pe Moara.



Si eu am doar 3 lansete!!!!Mereu!!

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

ionut72 scrie:
lulupescar scrie:nu poti interzice pescarului care plateste sa vina pe balta ta,cu cate lansete sa dea.
Sa nu dea cu mai mult de 4 este regulament,dar cu mai putine nu poti impune...

E adevarat daca asa ai stabilit prin regulament! La fel de adevarat e insa ca nimic nu te impiedica sa impui un regulament cu 3 lansete (eu unul chiar asa pescuiesc, cu doar 3 lansete. Si asta peste tot, nu numai pe "Moara"). Sau chiar cu 2. Sunt o multime de balti in Anglia de exemplu unde 2 lansete e maximul permis si, nici pe departe, nu detin densitatea de peste de pe Moara.

Da Ionute,dar este diferenta mare intre "MENTALITATEA" romanului si a englezului !!!!!
Eu cred ca mai bine ramine la latitudinea pescarului daca pescuieste cu o lanseta,cu doua,cu trei sau cu patru lansete !!!!!
Victoras Petcu

CimpoeruM
Mesaje: 328
Membru din: Lun Noi 21, 2011 6:25
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de CimpoeruM »

ionut72 scrie:
lulupescar scrie:nu poti interzice pescarului care plateste sa vina pe balta ta,cu cate lansete sa dea.
Sa nu dea cu mai mult de 4 este regulament,dar cu mai putine nu poti impune...

E adevarat daca asa ai stabilit prin regulament! La fel de adevarat e insa ca nimic nu te impiedica sa impui un regulament cu 3 lansete (eu unul chiar asa pescuiesc, cu doar 3 lansete. Si asta peste tot, nu numai pe "Moara"). Sau chiar cu 2. Sunt o multime de balti in Anglia de exemplu unde 2 lansete e maximul permis si, nici pe departe, nu detin densitatea de peste de pe Moara.
Poti sa ne spui si ce taxe au englezii ?multumesc

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de clabuc »

ionut72 scrie:
Repet, nu-ti convin conditiile si taxele te duci pe alte "balti", nu te obliga nimeni sa pescuiesti pe MV!
:)) no shit , in alte topicuri aveai niste texte mult mai elevate decat asta :)))

eu doar am prezentat un subiect de discutie, o sugestie care se pare ca nu a avut succes, motiv ptr care il rog pe dl PEtcu sa stearga toate posturile cu idea respectiva 2 pescari 4 lansete/ cel putin pe ale mele

Avatar utilizator
ionut victor
pescar de competitie
Mesaje: 1806
Membru din: Lun Ian 25, 2010 20:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti-Dristor

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de ionut victor »

Poate ne poti spune ce taxe au in Anglia?
Poate ne poti spune ce salarii au in Anglia?
Poate ne poti spune cat timp au cei din Anglia pentru dat la peste?

Se trezeste unu sa arunce niste cuvinte si da exemplu Anglia, care doar in poze stie cum arata.
Propune maxim doua lansete in conditiile in care daca-i deschizi debaraua, care Dragonul Rosu pe el.

Bai fratilor, hai sa fim realisti si sa recunoastem fara sa-l acuzam pe d-nul Petcu ca face bani frumosi pe spatele celor care vin pe garla sa! Chiar daca el asta face, dar e afacerea lui si poate fiecare dintre noi ar face tot asa daca merge.
Sa nu uitam ca a existat si o Greaca Cercani la o distanta nu foarte mare de Bucuresti, cu distanta buna intre standuri, cu foisoare foarte generoase, pasnici ca "OAMENII" cu peste frumos si suficient ca nu dau la peste cu arcul. TOATE ACESTEA CU 30LEI \12 ORE C&R!!!!!!!
D-nul George avea si el 4x4, burta mare, familie si rate la banca! Din pacate insa unde sufletul e mare s-a terminat apa din garla si omul a fost nevoit sa se retraga usor pentru moment. Prilej de bucurie pentru altii sa faca legea.

Din pacate asta inseamna sa nu ai concurenta, nu e de acuzat! Rusine celor care au balti, baga una tona peste in primavara si dupa, iau taxa pe tot parcursul anului la fraieri ca mine.

DAIA MERGE LUMEA LA UNGURI!
---------------------------------------------------------
Munca e pentru cei care nu stiu sa pescuiasca!

Victor 0724.234.119

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de ionut72 »

"Poti sa ne spui si ce taxe au englezii ?multumesc"

Taxe de pescuit? Pai, raportate la densitatea de balti d'acolo, mult mai mari decat aici! In plus, nu prea ai sa vezi la englezi balti cu densitate ca pe Moara! De legea cererii si a ofertei ai auzit? Mai ai vreo balta de genul Moara Vlasiei in jurul Bucurestilor? Daca raspunsul e nu, concluzia e una singura: accepti ce ti se ofera sau te duci in alta parte!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de ionut72 »

sa ne spuna si noua cineva ce TAXE SI CONDITII de pescuit se gasesc in Ungaria.
De ce ar trebui cineva sa faca asta, aici la topicul despre Moara Vlasiei, care balta e, pentru pescarii din Bucuresti si imprejurimi, la minim 6-700 de km (dintre care cei mai multi plini de gropi, aglomeratie, carute, pietoni nauci etc.) distanta de Ungaria :?:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de odoctee »

Dupa ce am masurat distantele dintre standuri,rezulta ca distanta dintre standurile de pe malul pe care se pescuieste = 13 - 15 m, iar distanta cea mai MICA dintre doua standuri (distanta dintre doua panouri care delimiteaza) de pe malul opus = MINIM 20 m !!!!!
Cred ca prin delimitarea standurilor cu panourile numerotate de linga malul opus, problema standurilor va fi rezolvata !!!!!


sunt persoane care dupa indicarea si vizualizarea postului unde au fost repartizati de catre administratie (toata stima) s-au apucat fix si concis de nadit si unde a picat primul bulgare sau spomb, si-au stabilit reperul de baza perturbând si deplasând astfel acitivatea celorlalti pescari, care din bun simt i-au lasat in pace, desi aveau reper luat pe malul opus.
concluzie dupa cateva ore de pescuit s-au luat la hartza despre cine are voie, unde si in ce parametrii...
țăranii sunt de mai multe tipuri, in funcție de apartenenta geografica, in rest apucaturile sunt aceleasi.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

marius.mohan
Mesaje: 157
Membru din: Sâm Aug 01, 2009 16:37
Puncte: 0
Contact:

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de marius.mohan »

ionut72 scrie:"Poti sa ne spui si ce taxe au englezii ?multumesc"

Taxe de pescuit? Pai, raportate la densitatea de balti d'acolo, mult mai mari decat aici! In plus, nu prea ai sa vezi la englezi balti cu densitate ca pe Moara! De legea cererii si a ofertei ai auzit? Mai ai vreo balta de genul Moara Vlasiei in jurul Bucurestilor? Daca raspunsul e nu, concluzia e una singura: accepti ce ti se ofera sau te duci in alta parte!
Nu stiu ce densitate de balti au dar conform lui CristiY preturile sunt mai mult decat de bun simt chiar si fara sa faci comparatie cu nivelul de trai de acolo.
http://www.crapmania.ro/forum/campionat ... 44-75.html

P.S. Daca sunt offtopic puteti sa stergeti postarea

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”