REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Moderator: Victoras Petcu

Încuiat
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de ionut72 »

marius.mohan scrie:
ionut72 scrie:"Poti sa ne spui si ce taxe au englezii ?multumesc"

Taxe de pescuit? Pai, raportate la densitatea de balti d'acolo, mult mai mari decat aici! In plus, nu prea ai sa vezi la englezi balti cu densitate ca pe Moara! De legea cererii si a ofertei ai auzit? Mai ai vreo balta de genul Moara Vlasiei in jurul Bucurestilor? Daca raspunsul e nu, concluzia e una singura: accepti ce ti se ofera sau te duci in alta parte!
Nu stiu ce densitate de balti au dar conform lui CristiY preturile sunt mai mult decat de bun simt chiar si fara sa faci comparatie cu nivelul de trai de acolo.
http://www.crapmania.ro/forum/campionat ... 44-75.html

P.S. Daca sunt offtopic puteti sa stergeti postarea
Cand vom avea si noi macar pe sfert cate balti au englezii, atunci sigur vom avea si o scadere de preturi pe masura. Pana atunci, MV "e numai una" si asta se vede in aglomeratia de pe balta.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de ionut72 »

eugen dragnea scrie:Ionut,
nu pot sa nu remarc ce "vocal" ai devenit de la o vreme in "sensul invers acelor de ceasornic"...si fara cuvintele alambicate cu care ne obisnuisem,a inceput sa bata "vantul" de la rusi cumva si s-a stricat vremea ?!
Pai m-am prins intr-un final ca invidiosii si carcotasii pot fi convinsi :!: :wink: mult mai lesne folosind un limbaj ordinar (ordinar cu sensul de obisnuit) si frust, decat unul alambicat! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Razvan Paunoiu »

"Pescuiesc cu placere pe MV2 de 7-8 ani... si balta a crescut foarte mult in acest timp. Imi amintesc si acum de primul crap de 8kg, pe atunci l-am considerat o mare captura :) acum +10 sunt la putere....si sunt multi... :wink: .
Eu zic ca sunt preturi corecte versus ce ofera MV2 acum. Se investeste si se populeaza masiv in fiecare an. Mai sunt si alte balti care incearca sa copieze modelul dar sunt inca departe..."[/b]
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

eugen dragnea scrie:Ionut,
nu pot sa nu remarc ce "vocal" ai devenit de la o vreme in "sensul invers acelor de ceasornic"...si fara cuvintele alambicate cu care ne obisnuisem,a inceput sa bata "vantul" de la rusi cumva si s-a stricat vremea ?!

Dl "eugen dragnea" inainte sa mai faceti comentarii , cred ca ar fi mai bine sa meditati la ce spun altii despre M.V.2 : :wink:

iohann
"NU VREU SA INTRU IN POLEMICI CU NIMENI, DAR PARERELIE MELE SUNT:

STANDURILE SUNT APROPIATE, DAR DACA ESTE CERERE, CRED CA ORICINE AR FI FACUT LA FEL !
RECOMAND PONTOANELE PT UN PESCUIT DEGAJAT ,SAU IN CURSUL SAPTAMANII, CAND NU ESTE MULTA LUME.
TREABA CU INSOTITORUL, E CAM DELICATA!(DAR AU FOST SI CAZURI CAND S-A FURAT PESTE...)
LA TAXA DE 60 RON, NU CUNOSC BALTA CU ASEMENEA POPULATIE PISCICOLA (CALITATE SI CANTITATE) !
IN CONCLUZIE, TAXA DE PE MV2, NU MI SE PARE EXAGERATA, DOAR CA PESCARII CARE RETIN PESTE, SUNT MAI AVANTAJATI!!!( EX:5KG CRAP=75RON...)!!!!!!!!!!

IN ROMANIA C&R ESTE F SCUMP,POATE IN VIITOR...

deocamdata sunt doar 2balti cu peste mult si MARE,pe care se tin si concursuri, asa ca nu e cazul sa comparam mv2 si tancabestiul cu altele!!!
ca vin balti din urma, este adevarat, dar... mai e mult pana departe!"



Friday

"Pescuiesc cu placere pe MV2 de 7-8 ani... si balta a crescut foarte mult in acest timp. Imi amintesc si acum de primul crap de 8kg, pe atunci l-am considerat o mare captura :) acum +10 sunt la putere....si sunt multi... :wink: .
Eu zic ca sunt preturi corecte versus ce ofera MV2 acum. Se investeste si se populeaza masiv in fiecare an. Mai sunt si alte balti care incearca sa copieze modelul dar sunt inca departe..."
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

marius.mohan scrie:
ionut72 scrie:"Poti sa ne spui si ce taxe au englezii ?multumesc"

Taxe de pescuit? Pai, raportate la densitatea de balti d'acolo, mult mai mari decat aici! In plus, nu prea ai sa vezi la englezi balti cu densitate ca pe Moara! De legea cererii si a ofertei ai auzit? Mai ai vreo balta de genul Moara Vlasiei in jurul Bucurestilor? Daca raspunsul e nu, concluzia e una singura: accepti ce ti se ofera sau te duci in alta parte!
Nu stiu ce densitate de balti au dar conform lui CristiY preturile sunt mai mult decat de bun simt chiar si fara sa faci comparatie cu nivelul de trai de acolo.
http://www.crapmania.ro/forum/campionat ... 44-75.html

P.S. Daca sunt offtopic puteti sa stergeti postarea


"Cristi Y"

"taxa de pescuit intr-o ferma privata administrata de un club ( cea mai apropiata de mine , cca 15 mile ) este de 8 lire ( 45 ron ) pe zi pentru adult si 15 lire ( 87 ron ) 24 ore . au 6 bazine cel mai mare avand 65 ha si un curs de rau de 9 mile . de conditii nu mai vorbesc .....

nu ma apuc sa fac un calcul cam cat inseamna procentual taxa de pescuit raportat la nivelul mediu de venit in UK comparativ cu romania" ..... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Victoras Petcu

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de zfcristian »

petcuvicto scrie:Oare distantele dintre standurile din foto sint mai mari decit cele de la M.V.2 ?
Ce nu intelegeti Dvs este ca daca mergem 3 amici la pescuit , este normal sa ne organizam "tabara"grupat fara a face polemici despre distante , dar cand ajungi pe o balta cu familia si vezi ca in stanga si in dreapta au venit meltenii ..............

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

zfcristian scrie:
petcuvicto scrie:Oare distantele dintre standurile din foto sint mai mari decit cele de la M.V.2 ?
Ce nu intelegeti Dvs este ca daca mergem 3 amici la pescuit , este normal sa ne organizam "tabara"grupat fara a face polemici despre distante , dar cand ajungi pe o balta cu familia si vezi ca in stanga si in dreapta au venit meltenii ..............

Si "meltenii" trebuie sa respecte regulamentu :

5.Pescarul care va fi gasit ca NU RESPECTA unul din punctele de mai jos, va fi scos imediat de pe bazin, dupa ce i se va elibera in apa si pestele prins pina in acel moment (daca pescarul a achitat taxa “120 lei = 12 ore cu retinere 5 kg peste”) !
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
10. Pescarul va lansa OBLIGATORIU numai pe directia inainte fata de standul pe care il ocupa,fara a depasi limitele standului (stinga - dreapta), marcate de panourile numerotate linga malul de vis-a-vis ! In cazul in care totus va lansa gresit ,(va depasi limitele standului), este obligat sa recupereze montura si sa lanseze din nou !
Victoras Petcu

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Adrian B »

Domnule Petcu,

Ne-ati putea spune daca aveti vreo statistica cu privire la numarul de pescari c&r si cei care retin peste? Mai exact, care este ponderea celor care elibereaza pestele in raport cu cei ce retin pestele intr-o zi frumoasa de sambata unde toate cele 60 locuri cu distanta de 12 m intre ele sunt ocupate?
Nu caut nicio polemica, sunt doar curios cati pescuiesc exclusiv c&r.
Catch and Release

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de Victoras Petcu »

75 % = C&R
25 % = CU RETINERE (numarul celor care retin scade de la an la an) !
Victoras Petcu

FLR
Mesaje: 82
Membru din: Joi Dec 13, 2012 23:47

Re: REGULAMENT SI TAXE IN ANUL 2013

Mesaj de FLR »

In fiecare an fac in jur de 4-5 partide de pescuit insotit de 2-3 prieteni pescari pe balta Moara Vlasiei,niciodata nu
am primit bon fiscal.
DE CE????

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”