montura cu momitor sau cu plumb

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de ionut72 »

Nu vreau sa intru in polemica
Eu tot vad afirmatia asta repetata si, pur si simplu, n-o inteleg! Daca, pe un acealsi subiect, parerile sunt contrare, dilema nu se poate rezolva decat prin polemica = dialog bazat pe rationamente si afirmatii logice si argumentate. Altfel, "ba p-a ma-tii" nu e polemica!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Dan Serban »

ionut72 scrie:
Nu vreau sa intru in polemica
Eu tot vad afirmatia asta repetata si, pur si simplu, n-o inteleg! Daca, pe un acealsi subiect, parerile sunt contrare, dilema nu se poate rezolva decat prin polemica = dialog bazat pe rationamente si afirmatii logice si argumentate. Altfel, "ba p-a ma-tii" nu e polemica!
Poate m-am exprimat gresit, dar eu ma refeream la raspunsul lui Claudiu :D
Pescar de rând

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de ionut72 »

Dan Serban scrie:
ionut72 scrie:
Nu vreau sa intru in polemica
Eu tot vad afirmatia asta repetata si, pur si simplu, n-o inteleg! Daca, pe un acealsi subiect, parerile sunt contrare, dilema nu se poate rezolva decat prin polemica = dialog bazat pe rationamente si afirmatii logice si argumentate. Altfel, "ba p-a ma-tii" nu e polemica!
Poate m-am exprimat gresit, dar eu ma refeream la raspunsul lui Claudiu :D
Nu, nu te-ai exprimat gresit, raspunsul lui Claudiu, este un bun exemplu, nu poate fi corectat (pentru ca el este, si-n opinia mea, eronat si, din acest motiv, am si intervenit) decat prin polemica ...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Dan Serban »

ionut72 scrie: Nu, nu te-ai exprimat gresit, raspunsul lui Claudiu, este un bun exemplu, nu poate fi corectat (pentru ca el este, si-n opinia mea, eronat si, din acest motiv, am si intervenit) decat prin polemica ...
Am spus ca nu vreau sa intru in polemica cu el pentru ca pare foarte sigur pe ceea ce a scris. :D
Pescar de rând

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de ionut72 »

Dan Serban scrie:
ionut72 scrie: Nu, nu te-ai exprimat gresit, raspunsul lui Claudiu, este un bun exemplu, nu poate fi corectat (pentru ca el este, si-n opinia mea, eronat si, din acest motiv, am si intervenit) decat prin polemica ...
Am spus ca nu vreau sa intru in polemica cu el pentru ca pare foarte sigur pe ceea ce a scris. :D
Pai, contrazicandu-l, deja am intrat (amandoi) in polemica cu el, nu? :D Eu chiar vreau sa continuam polemica, adica sa vad ce argumente aduce in favoarea celor afirmate.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de ionut72 »

On-topic, oanu03, nu vreau sa te descurajez, dar sa stii ca, cu o astfel de atitudine, nu vei ajunge prea departe in pescuitul crapului. In ciuda a ceea ce ai auzit tu de la unul sau altul, credinta ca pescuitul crapului e o stiinta exacta, o ecuatie care se poate rezolva scurt, clar si mereu identic prin folosirea de nade si monturi "minune" standard, nu va face decat ca. mai devreme sau mai tarziu, sa te duca intr-un punct mort. Pescuitul crapului nu se invata pe forum, ci pe balta, prin incercari. Multe. Si, poate oarecum contraintuitiv, cele mai folositoare partide vor fi cele ... ratate, in care timp de zile intregi dupa sa te chinuie intrebarile de genul "ce am facut gresit", "ce puteam sa imbunatatesc", "cum sa abordez data viitoare" etc. Avea dreptate antevorbitorul (sau, mai bine zis, antepostatoru' :)) meu osc1or, daca ar exista montura "cea mai eficace in toate cazurile", toate celelalte ar disparea, nu? :D

Pont: in Romania suntem niste "fericiti" dintr-un punct de vedere, putem, de regula, pescui cu 4 lansete, adica putem incerca 4 monturi diferite concomitent in cadrul unei singure partide :wink:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Dan Serban »

Ca sa completez si eu, o montura cu naditor poate fi mai eficace in detrimentul celei cu plumb in anumite conditii si viceversa.
Sunt multi factori care influenteaza o partida si de ei trebuie sa tii cont, asta diferentiaza si pescarii - modul in care ei se adapteaza la conditiile acelei partide. Niciodata o partida nu seamana cu alta, chiar daca pescuiesti pe acelasi loc si cu aceeasi nada.

In pescuit, 2+2=5. :D
Pescar de rând

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de oanu03 »

va multumesc de raspunsuri !! era o intrebare pe care foarte multi pescari incepatori o pun, eu pescuiesc la crap de 3 ani si doar la stationar . dar si eu am vazut schimbari si cam tot ce mi-ati spus dumneavoastra mai sus. dar stiti bine ca toti oricat de veterani am fi avem unele intrebari. eu sunt un incepator si imi doresc sa aflu si parerea unor veterani in sportul acesta, imi place pe langa faptul ca practic eu acest sport , sa si aflu , sa ma documentez, mie mi se pare normal sa intreb daca am o nelamurire , indiferent care e raspunsul . VA MULTUMESC ! RESPECT !!!
Ultima oară modificat Mar Apr 29, 2014 14:28 de către oanu03, modificat 1 dată în total.

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de oanu03 »

dar la a doua intrebare din titlul acestui topic, ce sfat imi puteti da, privind montura fixa sau culisanta ? eu unul in perioada asta pana e cald afara ma refer, pana in vara o folosesc pe cea culisanta, iar de cand temperatura apei creste , o fac fixa . am eu asa o nedumerire ca de multe ori fiind fixa parca o simte si o lasa. am avut rezultate bune in amandoua felurile. dar...., totusi intrebarea asta ma macina putin, imi cer scuze daca e iar o intrebare mai aiurea dar iubesc sportul acesta si imi place sa primesc sfaturi de orice gen . :)

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Dan Serban »

oanu03 scrie:dar la a doua intrebare din titlul acestui topic, ce sfat imi puteti da, privind montura fixa sau culisanta ? eu unul in perioada asta pana e cald afara ma refer, pana in vara o folosesc pe cea culisanta, iar de cand temperatura apei creste , o fac fixa . am eu asa o nedumerire ca de multe ori fiind fixa parca o simte si o lasa. am avut rezultate bune in amandoua felurile. dar...., totusi intrebarea asta ma macina putin, imi cer scuze daca e iar o intrebare mai aiurea dar iubesc sportul acesta si imi place sa primesc sfaturi de orice gen . :)
Despre asta vorbeam cand am spus ca trebuie sa te adaptezi anumitor conditii.
Aici vorbim despre modul de hranire al crapilor.
Daca trasaturile sunt timide, pentru o semnalizare mai buna este recomandat sa folosesti o montura culisanta sau semi-fixa(eu prefer semi-fixa), in cazul in care trasaturile sunt violente si pestii se hranesc frenetic poti folosi linistit o montura fixa.
Pescar de rând

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”