montura cu momitor sau cu plumb

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Claudiu Garlea »

:shock: :shock: :shock: :shock:


Eu n-am intrat in polemica cu nimeni, doar ca m-am grabit sa termin de scris si n-am scris ce trebuie si nici cum trebuie.


Va las in polemica! :shock: :shock:

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Dan Serban »

Claudiu Garlea scrie::shock: :shock: :shock: :shock:


Eu n-am intrat in polemica cu nimeni, doar ca m-am grabit sa termin de scris si n-am scris ce trebuie si nici cum trebuie.


Va las in polemica! :shock: :shock:
Ăhă :D
Pescar de rând

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de ionut72 »

doar ca m-am grabit sa termin de scris si n-am scris ce trebuie si nici cum trebuie.
No comment!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Dan Serban »

Si totusi, asteptam raspunsul corect :lol: :lol:
Pescar de rând

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de cornelserbu »

Dan Serban scrie:Ca sa completez si eu, o montura cu naditor poate fi mai eficace in detrimentul celei cu plumb in anumite conditii si viceversa.
Sunt multi factori care influenteaza o partida si de ei trebuie sa tii cont, asta diferentiaza si pescarii - modul in care ei se adapteaza la conditiile acelei partide. Niciodata o partida nu seamana cu alta, chiar daca pescuiesti pe acelasi loc si cu aceeasi nada.

In pescuit, 2+2=5. :D
foarte adevarat !
presupun ca cel care spunea ca nu le ai cu pescuitul, iti e prieten si glumea !?!
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Dan Serban »

cornelserbu scrie:
Dan Serban scrie:Ca sa completez si eu, o montura cu naditor poate fi mai eficace in detrimentul celei cu plumb in anumite conditii si viceversa.
Sunt multi factori care influenteaza o partida si de ei trebuie sa tii cont, asta diferentiaza si pescarii - modul in care ei se adapteaza la conditiile acelei partide. Niciodata o partida nu seamana cu alta, chiar daca pescuiesti pe acelasi loc si cu aceeasi nada.

In pescuit, 2+2=5. :D

presupun ca cel care spunea ca nu le ai cu pescuitul, iti e prieten si glumea !?!
Da, imi este prieten. :)
Pescar de rând

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de oanu03 »

off topic !!! imi cer scuze ca nu e legat de subiectul pe care l-am deschis, dar am o nelamurire . Ieri 04.05.2014 am fost la o partida de pescuit de dimineatza. desi pe balta nu se prindeau crapi, eu am avut parte in sensul ca am prins un crap si alti 4 i-am pierdut la mal si in drill . Intrebarea mea este, eu folosesc Gardner Mugga Long Shank nr.6, am fost foarte multumit de ele pana acum. dar astazi dezastru, dezastru. nu inteleg de ce am pierdut asa multi pesti cand am pescuit ca si pana acum, pestii sunt aceeiasi , intre 2 kg si 5 kg. tehnica folosita aceeasi , carligele ascutite , nici o problema . chiar nu inteleg de ce. Supararea a fost mai mare deoarece am fost si singurul de pe balta la care a raspuns crapul . daca aveti vreun sfat pentru mine il ascult cu mare placere . va multumesc !!!!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Dan Serban »

oanu03 scrie:off topic !!! imi cer scuze ca nu e legat de subiectul pe care l-am deschis, dar am o nelamurire . Ieri 04.05.2014 am fost la o partida de pescuit de dimineatza. desi pe balta nu se prindeau crapi, eu am avut parte in sensul ca am prins un crap si alti 4 i-am pierdut la mal si in drill . Intrebarea mea este, eu folosesc Gardner Mugga Long Shank nr.6, am fost foarte multumit de ele pana acum. dar astazi dezastru, dezastru. nu inteleg de ce am pierdut asa multi pesti cand am pescuit ca si pana acum, pestii sunt aceeiasi , intre 2 kg si 5 kg. tehnica folosita aceeasi , carligele ascutite , nici o problema . chiar nu inteleg de ce. Supararea a fost mai mare deoarece am fost si singurul de pe balta la care a raspuns crapul . daca aveti vreun sfat pentru mine il ascult cu mare placere . va multumesc !!!!
Este greu de dat un raspuns probabil la problema pe care ai intampinat-o, motivele pot fi multe: intepaturi superficiale, distanta nepotrivita momeala/carlig, substrat cu diverse agataturi(resturi de cocioc, etc.) si lista poate continua.
Pescar de rând

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de oanu03 »

eu cand imi fac monturile , de fapt cand fac nodul fara nod imi pun momeala pe firul de par pentru a masura distanta . deci nu prea cred, mai ales ca la aceste monturi am avut inainte cateva partide foarte reusite . astazi am stat si m-am tot gandit unde am gresit si chiar nu inteleg , mi-am cumparat alte ace mai exact Gardner Mugga Covert nr.8 si Hayabusa M1 nr.6 . incerc tot felu sa vad . stiu ca sunt partide din acestea dar nah , cand vad agatat pestele si nu unu ci 4 la rand si pe ambele bete cu monturi cu care am prins in alte paride , ace ascutite, chiar nu mai stiam ce sa cred .

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Albert »

oanu03 scrie:.... deci nu prea cred, mai ales ca la aceste monturi am avut inainte cateva partide foarte reusite ...
Ai verificat varful carligului? Dar mecanica monturii(pestele prins cum era intepat?)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”