Aroma sau nu in boilesuri?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Aroma sau nu in boilesuri?

Mesaj de Zarguzon Adi »

Genes Florin scrie:
Sorin Ionescu scrie:@Bogdan
*Nu exista aroma picanta...daca sti tu vreuna zi-mi si mie!*
*Exista o aroma veche, pe care o stiu de vreo 7 ani, bunspice se numeste, nu este deloc picanta, am gustat-o eu.*
Pana la urma exista sau nu? :wink:

Ma rog...
Eu folosesc uleiul de piper negru pentru a da miros(aroma) picant boilesului nicidecum gust,pentru gust se pot folosii o gramada de alte ingrediente.
Intradevar si ingredientele picante fac selectia intre ciortan si crap insa cum spune si Radu,nu se poate face o selectie exacta intre crapii maturi.
Pe langa boiles si arome mai sunt multi alti factori cum ar fi locul,strategia de nadire,amplasarea monturii fata de patul de nada,montura,e.t.c. si nu in ultimul rand norocul... :D
soare, intelee ca la boilies sunt 3 ASI....
AV, BD, DADICA, NU TE SUPARA ZARUZOANE... :wink:
GLUMESC SI EU :mrgreen:
Fata de cei trei eu sunt un neica nimeni ,dar un lucru stiu sigur ca boilies se scrie cu" i".

carp_master
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 258
Membru din: Joi Mar 24, 2011 9:27

Re: Aroma sau nu in boilesuri?

Mesaj de carp_master »

Bogdan Dragan scrie:
claudiue scrie:
Bogdan Dragan scrie:
Ai gustat-o, sa vezi daca e picanta?
Subiectul este interesant, nu cred ca raspunsurile la misto sunt cele mai potrivite...
Nu este la misto raspunsul, departe de mine gandul asta, ai inteles gresit!
Exista o aroma veche, pe care o stiu de vreo 7 ani, bunspice se numeste (asta era un exemplu bun, nu uleiul esential), care cu toate ca are cuvantul spice, nu este deloc picanta, am gustat-o eu, chiar si acum mai am putin intr-o sticluta la atelier. Ca miroase putin a condimente e altceva, miros care se pierde instant cand adaugi in partea lichida, nu mai zic cand amesteci totul cu un fishmeal!
Si inca o chestie...se stie ca cei cu state mai vechi in ale boilies-ului gusta aproape fiecare ingredient pe care il pune in mix, parte lichida, etc. Eu unul cel putin asa fac si mai stiu multi, un exemplu corect ar fi Iulian Petre :D
Deci imi cer scuze daca a sunat a "raspuns la misto" dar chiar nu a fost!
spice nu semna picant , spice semna condiment...
http://www.flufy.ro
Paturica cu maneci

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma sau nu in boilesuri?

Mesaj de Alex Matea »

Nu este la misto raspunsul, departe de mine gandul asta, ai inteles gresit!
Exista o aroma veche, pe care o stiu de vreo 7 ani, bunspice se numeste (asta era un exemplu bun, nu uleiul esential), care cu toate ca are cuvantul spice, nu este deloc picanta, am gustat-o eu, chiar si acum mai am putin intr-o sticluta la atelier. Ca miroase putin a condimente e altceva, miros care se pierde instant cand adaugi in partea lichida, nu mai zic cand amesteci totul cu un fishmeal!
Si inca o chestie...se stie ca cei cu state mai vechi in ale boilies-ului gusta aproape fiecare ingredient pe care il pune in mix, parte lichida, etc. Eu unul cel putin asa fac si mai stiu multi, un exemplu corect ar fi Iulian Petre :D
Deci imi cer scuze daca a sunat a "raspuns la misto" dar chiar nu a fost![/quote]
spice nu semna picant , spice semna condiment...[/quote]


Se foloseste in ambele sensuri, atat condimentat cat si picant...

Avatar utilizator
sandu marian
Mesaje: 570
Membru din: Joi Apr 02, 2009 0:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Aroma sau nu in boilesuri?

Mesaj de sandu marian »

cipica scrie:
sandu marian scrie:O intrebare simpla in aparenta dar si complicata. Cum este mai bine in strategia de a prinde crap mare?
Aroma poate sa fie prezenta sau nu in compozitia nadei tale. Personal folosesc 2 ml de aroma pentru 10 oua, ceea ce inseamna destul de putin. Ea nu ar trebui insa sa lipseasca din boiles datorita semnalului chimic pe care il emite, dar pentru pestii mari cantitatea ei trebuie sa fie redusa. Mirosul si gustul boilesurilor mele sunt date de ingredientele pe care mixul si partea lichida le contin. Gustul accentuat este dat de potentiatorii de gust si de sare.
Sunt aproape convins ca le plac mai mult boilesurile nutritive in detrimentul celor foarte aromate.
Cu toate astea nu inseamna ca daca folosim boilesuri nutritive si slab aromate vom prinde numai pesti mari. Asigura-te ca balta in care pescuiesti adaposteste crapii pe care ii cauti si dedica-ti suficient de mult timp pentru a-i prinde. Partidele de 7 nopti sau mai mult sunt ideale atunci cand vrei sa prinzi pestii mari.
Si eu sunt de acelasi principiu, de a folosi cat mai putina aroma, chiar deloc...Boilesurile vor fi aromate chiar din subtantele nutritive si mix(cred ca este super suficient). Semnalul pe care trebuie sa-l transmita este de hrana naturala, mai inainte de orice.
Bineinteles rabdarea si linistea este unul factori cheie...

Ca o comparatie sa zic...
Ma intrebam de ce porumbul uscat, netratat, nefiert, neindulcit, etc. aduce totusi pe vad crapi capitali?

Cred ca marele secret il reprezinta hrana naturala.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Aroma sau nu in boilesuri?

Mesaj de andrei vladeanu »

sandu marian scrie:
Ma intrebam de ce porumbul uscat, netratat, nefiert, neindulcit, etc. aduce totusi pe vad crapi capitali?

Cred ca marele secret il reprezinta hrana naturala.
explicatia e alta.
principalii furnizori de energie sunt carbohidratii, grasimile si proteinele.
in hrana naturala de pe fundul apelor carbohidratii sunt cel mai slab reprezentati (as putea spune aproape deloc).

asta e motivul pentru care porumbul (chiar si uscat) a fost, este si o sa fie intotdeauna acceptat de crap.
The One Team

Avatar utilizator
sandu marian
Mesaje: 570
Membru din: Joi Apr 02, 2009 0:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Aroma sau nu in boilesuri?

Mesaj de sandu marian »

Sunt de acord cu tine Andrei, dar eu ma refeream la porumbul tratat cu arome comparativ cu porumbul simlpu. Am observat de-a lungul timpului ca pestii mari sunt atrasi mai degraba de porumbul simplu, tratat doar cu apa de balta. Sigur nu am inceput sa prind in primele ore, dar....dupa 12ore incepeau sa-si faca aparitia...

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Aroma sau nu in boilesuri?

Mesaj de popescugeorge »

Sorine, te-ai lamurit intre timp cum e cu aromele si uleiurile esentiale? A stiut el BD-ul de ce te-a certat. Ii iei painea de la gura cu firma de nada si tu nici macar nu faci diferenta intre aroma si ulei esential sau intre picant si condimentat.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”