Boiles belachan

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

ady10 scrie:
ionut72 scrie:Uite o reteta mult mai avantajoasa (tot cu ingrediente CC Moore):

1) Faina predigerata - 75g
2) Lt94 - 300g
3) WPC - 75g
4) Full fat soia - 100g
5) CLO - 150g
6) Gris - 100g
7) Varec (Kelp) - 50g
8. Supergold - 100g
9) Belachan pudra - 50g
-----------------
Parte lichida:

Solar marine 17 - 90ml
Aroma belachan -4ml
Aroma monster crab -4ml

Daca iei cantitati vrac (cu un discount de volum) si iti rulezi singur bilele, iesi undeva sub 30 de lei/kg. Un fishmeal belachan, o bila "prinzatoare", de nutritie (isi face treaba si pe termen lung) si numai cu ingrediente de calitate.

Sfat: WPC-ul de la CC Moore poti sa-l inlocuiesti, fara probleme, cu unul de la alta firma (care e la jumatate de pret).

Interesanta reteta! Merci.

Crezi ca ar suferi mixul daca as inlocui WPC-ul cu Egg Albumen? Cel din urma aduce un aport mai mare de proteina..
Multumesc!
Las-o asa! Prezenta WPC-ului te ajuta mult si la duritate, continutul proteic e suficient, ai si componente solubile care adauga atractie si, poate cel mai important, te ajuta si la rulare (WPC-ul imbunatateste calitatile mecanice ale mixului).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles belachan

Mesaj de ady10 »

One more question..

Din experienta, aroma de belachan merge combinata cu ceva fructat?
Nu am vazut nimic de genul si eram curios..am vazut ceva de genul crab - pruna insa nimic pe belachan..
O viata avem..

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

ady10 scrie:One more question..

Din experienta, aroma de belachan merge combinata cu ceva fructat?
Nu am vazut nimic de genul si eram curios..am vazut ceva de genul crab - pruna insa nimic pe belachan..
In teorie cel putin, aroma de belachan merge in combinatie cu orice, dar e suficient de interesanta incat s-o folosesti ca atare (singura). Aroma aia de crab sugerata nu e decat ceva complementar care poate lipsi fara probleme din acea reteta.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles belachan

Mesaj de ady10 »

ionut72 scrie:
ady10 scrie:One more question..

Din experienta, aroma de belachan merge combinata cu ceva fructat?
Nu am vazut nimic de genul si eram curios..am vazut ceva de genul crab - pruna insa nimic pe belachan..
In teorie cel putin, aroma de belachan merge in combinatie cu orice, dar e suficient de interesanta incat s-o folosesti ca atare (singura). Aroma aia de crab sugerata nu e decat ceva complementar care poate lipsi fara probleme din acea reteta.
Ok. Merci de info!
O viata avem..

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

Inca un pont: eu folosesc bilele rulate conform retetei asteia si ca nada si ca momeala. Daca ai vreo alta tactica si folosesti bile de carlig diferite fata cele de nadire, poti face altfel.

Inlocuieste 25 de grame de WPC cu 25 de grame de "GLM extract" - CC Moore si, in loc de "Solar Marine 17", pune "Liquid Belachan Extract" - CC Moore. Fiind bile de carlig un ... 5kg iti ajung, foarte posibil, pentru un sezon intreg (1kg de 16mm, 2kg de 20mm si 2kg de 24).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles belachan

Mesaj de ady10 »

ionut72 scrie:Inca un pont: eu folosesc bilele rulate conform retetei asteia si ca nada si ca momeala. Daca ai vreo alta tactica si folosesti bile de carlig diferite fata cele de nadire, poti face altfel.

Inlocuieste 25 de grame de WPC cu 25 de grame de "GLM extract" - CC Moore si, in loc de "Solar Marine 17", pune "Liquid Belachan Extract" - CC Moore. Fiind bile de carlig un ... 5kg iti ajung, foarte posibil, pentru un sezon intreg (1kg de 16mm, 2kg de 20mm si 2kg de 24).
Intotdeauna folosesc aceleasi bile, carlig & nada..interesant, insa..

Cam aceeasi idee o sublinia si Ian Moore intr-un din articolele lui Vlad, publicate de curand..era vorba de mixul de Odyssey pe care el il super tuna ptr carlig cu cantitati enorme de GLM si pudra de Belachan..la noi sunt mai light insa cam in aceeasi linie de mix.
In alta ordine de idei, am combinat elemente din cele 2 retete..CC Moore si a ta..iti trimit pe PM sa-mi spui ce parere ai..

Thx!
O viata avem..

GDX24
Mesaje: 174
Membru din: Mar Sep 20, 2011 18:58
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boiles belachan

Mesaj de GDX24 »

ionut72 scrie:Uite o reteta mult mai avantajoasa (tot cu ingrediente CC Moore):

1) Faina predigerata - 75g
2) Lt94 - 300g
3) WPC - 75g
4) Full fat soia - 100g
5) CLO - 150g
6) Gris - 100g
7) Varec (Kelp) - 50g
8. Supergold - 100g
9) Belachan pudra - 50g
-----------------
Parte lichida:

Solar marine 17 - 90ml
Aroma belachan -4ml
Aroma monster crab -4ml

Daca iei cantitati vrac (cu un discount de volum) si iti rulezi singur bilele, iesi undeva sub 30 de lei/kg. Un fishmeal belachan, o bila "prinzatoare", de nutritie (isi face treaba si pe termen lung) si numai cu ingrediente de calitate.

Sfat: WPC-ul de la CC Moore poti sa-l inlocuiesti, fara probleme, cu unul de la alta firma (care e la jumatate de pret).

Ai incrdere totala in aceasta reteta?Sau este pentru tine o varianta de bile,care poate prind,poate nu prind,dar te multumesti cu ele datorita pretului nu foarte mare....
Daniel Garbovan

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

o varianta de bile,care poate prind,poate nu prind
Cin' ti-a spus tie ca "bilele prind peste", te-a pacalit! :)

Si nu, n-am incredere in ea, am postat-o la deruta, doar ca s-o fac de ras! :D
dar te multumesti cu ele datorita pretului nu foarte mare....
Pretul ei poate scadea cu un 25-30% daca nu folosesti ingrediente CC Moore! Ma

Ma rog, am si o reteta de fo' 120 de lei kilu', da' p'aia o tin la secret! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

GDX24
Mesaje: 174
Membru din: Mar Sep 20, 2011 18:58
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boiles belachan

Mesaj de GDX24 »

Te-am intrebat,pentru ca am m-ai vazut reteta si pe alt forum,si ma bate gandul sa o incerc si eu...Daca se poate da-mi mai multe detalii despre bilele rezultate din aceasta reteta,si anume le-ai folosit in partide lungi,sau scurte,si cum au raspuns...

Mulltam fain!!
Daniel Garbovan

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

GDX24 scrie:Te-am intrebat,pentru ca am m-ai vazut reteta si pe alt forum,si ma bate gandul sa o incerc si eu...Daca se poate da-mi mai multe detalii despre bilele rezultate din aceasta reteta,si anume le-ai folosit in partide lungi,sau scurte,si cum au raspuns...

Mulltam fain!!

De obicei partidele pe care le fac eu (cu mici exceptii) sunt medii spre lungi si nu ma intereseaza ciortanul. Este o bila de cursa lunga dar nu cu un raspuns foarte rapid. Adica exact ce caut eu.

Le-am folosit cu succes si in Delta, anul trecut, intr-o partida de o saptamana, pe Dunarea Veche (rulate fara partea lichida, doar cu ou). Si-au facut treaba foarte bine.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”