Boiles belachan

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Boiles belachan

Mesaj de florinbrasov »

elencu scrie: Pana la urma cea mai buna varianta ramane tot aceea in care iti faci bilele singur si stii cu siguranta ce ai bagat in ele.(Cu conditia sa iti cumperi bineinteles ingrediente in ambalaje sigilate).
uneori este ceea mai buna alegere.dar costurile pe kg de bile ,cresc enorm (sa fie aduse la un continut complet).asa am gandit si eu dar am ajuns la concluzia ca testez si testez pe bani mei si uneori costurile nu se justifica.Am ajuns mai degraba sa cumpar gata facute ,de la pescari care mi-au confirmat ca au experienta necesara sa produca o bila buna.Le testez in mai multe partide si apoi trag concluzia .intr-o partida sau 3 ,nu poti trage decat o concluzie pripida.
EX:acum testez bilele X-treme Baits(Marian Constantin)pana acum au un rezultat bun din primele 2 partide ,bilele de anul trecut mi-au dat o lectie la un concurs cu Marian Constantin in stanga :D
Bilele lui Radu Badica mi-au confirmat deja .nu l-am incercat pe toate dar 3 dintre ele sunt extraordinare
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

elencu
Mesaje: 34
Membru din: Dum Mar 10, 2013 20:56

Re: Boiles belachan

Mesaj de elencu »

florinbrasov scrie:
elencu scrie: Pana la urma cea mai buna varianta ramane tot aceea in care iti faci bilele singur si stii cu siguranta ce ai bagat in ele.(Cu conditia sa iti cumperi bineinteles ingrediente in ambalaje sigilate).
uneori este ceea mai buna alegere.dar costurile pe kg de bile ,cresc enorm (sa fie aduse la un continut complet).asa am gandit si eu dar am ajuns la concluzia ca testez si testez pe bani mei si uneori costurile nu se justifica.Am ajuns mai degraba sa cumpar gata facute ,de la pescari care mi-au confirmat ca au experienta necesara sa produca o bila buna.Le testez in mai multe partide si apoi trag concluzia .intr-o partida sau 3 ,nu poti trage decat o concluzie pripida.
EX:acum testez bilele X-treme Baits(Marian Constantin)pana acum au un rezultat bun din primele 2 partide ,bilele de anul trecut mi-au dat o lectie la un concurs cu Marian Constantin in stanga :D
Bilele lui Radu Badica mi-au confirmat deja .nu l-am incercat pe toate dar 3 dintre ele sunt extraordinare
Am vazut ca s-a discutat pe acest topic despre Belachan-ul lui Radu Badica sau al lui Bonto. Intr-adevar, dupa mine sunt super-bile fata de Select Baits, (dar le-as mai adauga si pe ale lui Cipica, de care eu sunt multumit). Te rog sa-mi spui unde gasesc pe cele de la X-treme?

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Boiles belachan

Mesaj de florinbrasov »

vezi ca a comentat mai sus si ii scrii mesaj privat.
int-adevar mai sunt nume de mentionat dar am evitat am dorit sa fiu la subiectul tropuicului
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

darius79
Mesaje: 52
Membru din: Lun Dec 02, 2013 13:38
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Boiles belachan

Mesaj de darius79 »

Eu cu B3 Belachan de la Vali Bonto am avut foarte MARI surprize. Felicitari Vali pentru o bila extraordinara.

Bavarezul
Mesaje: 105
Membru din: Joi Aug 01, 2013 13:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles belachan

Mesaj de Bavarezul »

Si eu am facut o partida frumoasa cu boilies-urile belachan de la George-Alexandru 4CARP .

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

declarand in mod mincinos ca a castigat bila produsa de tine si sa mai si scrii articole despre asta?
Eu nu sunt convins ca e chiar o minciuna. Ci, mai degraba, un mod de interpretare. Si am sa si explic. Subiectul s-a discutat si pe un alt forum si s-a ajuns la niste concluzii ce vor parea surprinzatoare pentru unii.

Ce conteaza mai mult: nada sau momeala? Ai boiliesul X cu care nadesti cateva kilograme/zeci de kg per partida si boiliesul Y (poate sa fie si X "tunat") pe care il folosesti ca momeala la carlig, cateva zeci de bile, maximum. Cu ce ai prins pestele, de fapt? Adica ce a contat mai mult in ecuatia partidei? Ai prins peste cu boiliesul X sau, mai degraba, Y e responsabil pentru capturi?

Chiar as fi curios care sunt parerile voastre.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Boiles belachan

Mesaj de gabi1 »

Cu ce ai prins pestele, de fapt? Adica ce a contat mai mult in ecuatia partidei? Ai prins peste cu boiliesul X sau, mai degraba, Y e responsabil pentru capturi?
90% boiliesul X
10% boiliesul Y
Consider ca nada decide.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles belachan

Mesaj de Florin Pata »

Cel mai bine am prins la Select Baits daca vorbim numai de belachan ! Am pescuit cu multe bile de pe piata dar nu cu RB sau VB ! Referitor la întrebarea lui ionut72 eu cred ca mai importanta este nada ! De mai multe ori am prins mult peste cu anumita nada si anumit boilies de carlig dar in momentul in care s-a terminat nada ( :lol: ) si a trebuit sa improvizez ceva pe moment,nu am mai prins in acelasi ritm desi am folosit aceleasi bile de carlig !

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiles belachan

Mesaj de Marian Constantin »

ionut72 scrie:
declarand in mod mincinos ca a castigat bila produsa de tine si sa mai si scrii articole despre asta?
Eu nu sunt convins ca e chiar o minciuna. Ci, mai degraba, un mod de interpretare. Si am sa si explic. Subiectul s-a discutat si pe un alt forum si s-a ajuns la niste concluzii ce vor parea surprinzatoare pentru unii.

Ce conteaza mai mult: nada sau momeala? Ai boiliesul X cu care nadesti cateva kilograme/zeci de kg per partida si boiliesul Y (poate sa fie si X "tunat") pe care il folosesti ca momeala la carlig, cateva zeci de bile, maximum. Cu ce ai prins pestele, de fapt? Adica ce a contat mai mult in ecuatia partidei? Ai prins peste cu boiliesul X sau, mai degraba, Y e responsabil pentru capturi?

Chiar as fi curios care sunt parerile voastre.
problema a fost in felul urmator , dupa 36 ore nu am avut nici un tac la boiliesul X si din pacate pestii prinsi nu eliminau din boiliesul X ...
cand s-a trecut la boiliesul Y ( in jur de 6-7 kg ) si nadit si pescuit , pestii eliminau boiliesul Y iar ultimii trei pesti care au fost prinsi am nadit cam toate boiliesurile care mai erau disponibile si nu am mai nadit deloc cu boiliesul X ...


de aici pot trage concluzia ca boiliesul X nu a functionat , si boiliesul Y ne a adus trofeul ...
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

@Marian Constantin

Da, daca lucrurile s-au intamplat asa (si n-am de ce sa te suspectez de minciuna), atunci, intr-adevar, nu boiliesurile "belachan" de la SelectBaits au adus acel trofeu. Doar ca, mie unuia, mi-e greu de inteles de ce n-ati luat ferm atitudine atunci si n-ati dezvaluit public cum stau lucrurile.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”