Boiles belachan

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Boiles belachan

Mesaj de danutlupu »

M-am convertit la belachan din 2011. In acea toamna Vlad Pavlovici aflat langa mine la pescuit a facut o partida buna, pe cand eu, pe balta mea preferata, cu o bila buna facuta de mine, am avut prima partida ratata. Pana atunci am avut partide bune si foarte bune acolo, iar nada mea era una testata indelung, vreme de vreo 4 ani in multe partide cu rezultate bune asa cum mai mai zis.
Nu stiu ce a contat mai mult, nadirea extinsa facuta cu o zi inaintea venirii mele sau noile bile belachan, dar rezultatele s-au vazut si mai ales diferenta.
Am schimbat religia deci, am renuntat sa-mi mai fac bile si am ales noile bile de la Select pe care le-am folosit in zeci de partide atat pe balta mea preferata (Horgesti - Bacau) cat si pe alte balti si am fost foarte multumit de rezultate. Ce e caracteristic la belachan, e ca intra mai greu in functie, adica rezultatele se vad de obicei dupa prima zi de nadit si face o oarecare selectie fata de dulcegarii, iar in particular bila de la Select, desi fiarta e semi-solubila avand multa proteina din faina de peste hidrosolubila.

Au aparut ulterior multi producatori care si-au intitulat bilele belachan, dar la unii belachanul e doar pe hartie, pe reteta se gaseste doar putin in partea lichida, mixul lor fiind comun cu alte bile. Nu m-ar fi deranjat cu nimic daca ar fi avut doar o lingura de extract de belachan la o tona de bile, daca bila ar fi prins peste; dar din pacate nici rezultatele nu au fost pe masura, desi vad pe multi care le ridica in slavi. Am incercat bila belachan de la 4 producatori pana acum, unele nu le-am testat decat in 4-5 partide si nu ma pot pronunta, dar altele care le am de 2 ani si au deja peste 15 iesiri pot spune ca sunt "gherla" daca au prins ocazional cate un peste sau doi la o iesire. Acum nici testele astea nu-s 100 % sigure, chiar daca mergem 2 sau 3 persoane la pescuit, nu poti cere colegului sa-si nadeaca locul doar cu anumite bile si sa stea 5 zile sa sa uite la restul cum prind peste si sa se sacrifice dand in continuare numai cu bila "gherla" ca sa fie testul perfect. Si nici nu am pescuit pe 30 de balti diferite pe tot parcursul anului in 100 de partide, pentru ca nu sunt tester pentru nici o firma.

Ca si concluzie, pana acum dupa mai mult de 3 ani de cand am descoperit belachan, cea mai buna bila eu cred ca e cea de la Select Baits care mi-a adus recent si cea mai mare captura. Dar nici asta nu e complet clar, pentru ca am avut doar o trasatura intr-o saptamana, dar pana una alta bila asta l-a pacalit pe pofticios.
Fişiere ataşate
30 kg.jpg
30 kg.jpg (202.19 KiB) Vizualizat de 4833 ori
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

Au aparut ulterior multi producatori care si-au intitulat bilele belachan, dar la unii belachanul e doar pe hartie, pe reteta se gaseste doar putin in partea lichida, mixul lor fiind comun cu alte bile.
O buna observatie si, ca tot ai adus vorba, hai sa mai lamurim ceva: nici termenul de "boilies belachan" (sau, alt exemplu, squid cu stropeala) nu e tocmai corect, ca nu spune nimic despre compozitia acestuia. Belachanul e doar amprenta olfactiva si, de regula, chiar daca folosesti pudra sau pasta de belachan, aceasta nu depaseste 5% din boilies (ce sa mai zicem de boiliesurile unde belachanul sau squid&stropeala sunt folosite doar ca arome la nivel de cativa ml/kg de mix), spre deosebire de, sa zicem, faina de peste care poate ajunge si pana la 40% din mix-ul respectiv. Boilies "belachan" poate fi si un fishmeal si un birdfood si un "birdfish" (iarasi denumire incorecta).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles belachan

Mesaj de ady10 »

ionut72 scrie:
Au aparut ulterior multi producatori care si-au intitulat bilele belachan, dar la unii belachanul e doar pe hartie, pe reteta se gaseste doar putin in partea lichida, mixul lor fiind comun cu alte bile.
O buna observatie si, ca tot ai adus vorba, hai sa mai lamurim ceva: nici termenul de "boilies belachan" (sau, alt exemplu, squid cu stropeala) nu e tocmai corect, ca nu spune nimic despre compozitia acestuia. Belachanul e doar amprenta olfactiva si, de regula, chiar daca folosesti pudra sau pasta de belachan, aceasta nu depaseste 5% din boilies (ce sa mai zicem de boiliesurile unde belachanul sau squid&stropeala sunt folosite doar ca arome la nivel de cativa ml/kg de mix), spre deosebire de, sa zicem, faina de peste care poate ajunge si pana la 40% din mix-ul respectiv. Boilies "belachan" poate fi si un fishmeal si un birdfood si un "birdfish" (iarasi denumire incorecta).
Mai jos o reteta propusa e CC Moore in care belachanul ( solid+lichid ) este o componenta importanta din overall mix..15% daca luam in considerare doar partea solida - pudra..

400g faina de peste standard
100g faina de peste predigerata
100g faina de soia
50g pudra de ou
50g plasma de sange
150g gris
150g pudra de belachan
90ml belachan lichid
10ml aroma de belachan
O viata avem..

Avatar utilizator
lucian76
Mesaje: 124
Membru din: Joi Mar 25, 2010 9:00
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boiles belachan

Mesaj de lucian76 »

Am citit acest topic si am ramas putin dezamagit. Am vazut atacuri directe la adresa Select Baits pe baza unor asa zise rezultate slabe in concursuri .Daca se discuta de "belachan" sa nu uitam ca SelectBaits este cea care a promovat acest ingredient pe piata romaneasca iar restul nu au facut decat sa copieze succesul lor . Unii producatori au copiat doar denumirea din pacate , fara a folosii ingredientul sub forma de pudra sau bloc ..... au folosit doar aroma dar se pare ca in final stau mai bine pe podiumuri . :D Unii dintre noi ne dam cu parerea fara a avea un minim de cunostinte necesare in domeniul constructiei nadelor , in schimb denigram foarte usor munca altora ... pacat . Atata timp cat pe piata de nade autohtona pescarii o sa se raporteze la rezultatele competitionale si nu vor avea cunostinte minime necesare pentru a evalua o nada , o sa ramana manipulati dupa bunul plac al producatorilor . :?

alex_cta
Mesaje: 97
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Boiles belachan

Mesaj de alex_cta »

Big like ptr lucian.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

ady10 scrie:
ionut72 scrie:
Au aparut ulterior multi producatori care si-au intitulat bilele belachan, dar la unii belachanul e doar pe hartie, pe reteta se gaseste doar putin in partea lichida, mixul lor fiind comun cu alte bile.
O buna observatie si, ca tot ai adus vorba, hai sa mai lamurim ceva: nici termenul de "boilies belachan" (sau, alt exemplu, squid cu stropeala) nu e tocmai corect, ca nu spune nimic despre compozitia acestuia. Belachanul e doar amprenta olfactiva si, de regula, chiar daca folosesti pudra sau pasta de belachan, aceasta nu depaseste 5% din boilies (ce sa mai zicem de boiliesurile unde belachanul sau squid&stropeala sunt folosite doar ca arome la nivel de cativa ml/kg de mix), spre deosebire de, sa zicem, faina de peste care poate ajunge si pana la 40% din mix-ul respectiv. Boilies "belachan" poate fi si un fishmeal si un birdfood si un "birdfish" (iarasi denumire incorecta).
Mai jos o reteta propusa e CC Moore in care belachanul ( solid+lichid ) este o componenta importanta din overall mix..15% daca luam in considerare doar partea solida - pudra..

400g faina de peste standard
100g faina de peste predigerata
100g faina de soia
50g pudra de ou
50g plasma de sange
150g gris
150g pudra de belachan
90ml belachan lichid
10ml aroma de belachan
Da, acesta insa, dupa cate se observa, este o reteta destul de scumpa, din care, fara probleme, poti renunta la: jumatate din cantitatea de pudra si toata cantitatea de lichid belachan. Si oricum, chiar si pastrand reteta originala, el tot un fismeal este (are 50% faina de peste).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

Uite o reteta mult mai avantajoasa (tot cu ingrediente CC Moore):

1) Faina predigerata - 75g
2) Lt94 - 300g
3) WPC - 75g
4) Full fat soia - 100g
5) CLO - 150g
6) Gris - 100g
7) Varec (Kelp) - 50g
8. Supergold - 100g
9) Belachan pudra - 50g
-----------------
Parte lichida:

Solar marine 17 - 90ml
Aroma belachan -4ml
Aroma monster crab -4ml

Daca iei cantitati vrac (cu un discount de volum) si iti rulezi singur bilele, iesi undeva sub 30 de lei/kg. Un fishmeal belachan, o bila "prinzatoare", de nutritie (isi face treaba si pe termen lung) si numai cu ingrediente de calitate.

Sfat: WPC-ul de la CC Moore poti sa-l inlocuiesti, fara probleme, cu unul de la alta firma (care e la jumatate de pret).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

gusti
Mesaje: 323
Membru din: Vin Dec 15, 2006 23:10
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Boiles belachan

Mesaj de gusti »

Ionut ai cam dat din casa. Vezi ca ramin alti fara piine. :D :D :D :D :wink:
Powered by 3 rods

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiles belachan

Mesaj de ionut72 »

gusti scrie:Ionut ai cam dat din casa. Vezi ca ramin alti fara piine. :D :D :D :D :wink:
Apuse-s vremurile cand dadeai cu tunu' si nu gaseai, cam pe nicaieri, fo' informatie, daramite o reteta intreaga! La momentul asta sunt zeci (cel putin) de retete disponibile pe net.

Si, apoi, mai toata lumea are si ingrediente in oferta de produse. Cu alea ce sa faca, sa se strice? :D :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiles belachan

Mesaj de ady10 »

ionut72 scrie:Uite o reteta mult mai avantajoasa (tot cu ingrediente CC Moore):

1) Faina predigerata - 75g
2) Lt94 - 300g
3) WPC - 75g
4) Full fat soia - 100g
5) CLO - 150g
6) Gris - 100g
7) Varec (Kelp) - 50g
8. Supergold - 100g
9) Belachan pudra - 50g
-----------------
Parte lichida:

Solar marine 17 - 90ml
Aroma belachan -4ml
Aroma monster crab -4ml

Daca iei cantitati vrac (cu un discount de volum) si iti rulezi singur bilele, iesi undeva sub 30 de lei/kg. Un fishmeal belachan, o bila "prinzatoare", de nutritie (isi face treaba si pe termen lung) si numai cu ingrediente de calitate.

Sfat: WPC-ul de la CC Moore poti sa-l inlocuiesti, fara probleme, cu unul de la alta firma (care e la jumatate de pret).

Interesanta reteta! Merci.

Crezi ca ar suferi mixul daca as inlocui WPC-ul cu Egg Albumen? Cel din urma aduce un aport mai mare de proteina..
Multumesc!
O viata avem..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”