boiles radical carp

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: boiles radical carp

Mesaj de florian »

ote="zaky"]Iar cit despre recomandarile spre producatori autohtoni de boiles spun NU , nu am de gind sa platesc gris colorat la pret de boiles de calitate.Si nu spun ca nu ar fi in stare sa produca un boiles buc si prinzator , spun ca in general romanul e tot roman si de la reteta initiala care a fost facuta foarte bine si cu rezultate bune la concursuri si pina ajunge la vinzare se schimba multe, romanul vrea sa scoata profit maxim in timp cit mai scump si de aici se fac compromisuri.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e realitatea si parerea mea personala[/quote]
ce te face sa crezi ca producatorii straini nu fac acelas lucru?
eu zic ca sunt multi productori romani care fac bile foarte bune si foarte multi producatori straini de renume
care fac bile execrabile.

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: boiles radical carp

Mesaj de florian »

zaky scrie:
FlorynC. scrie:am vazut ca costa 9,90 lire deci ar fi la acelasi pret cam cu cele dupa la noi , eu am folosit pana acum de la 2 producatorii autohtoni dar cu rezultate slabe spre foarte slabe chiar
Nu interveneam insa nu mai rezist.
Bila de una singura nu face minuni, ea face parte dintr-un "puzzle" compex.
Un singur exemplu: este vorba despre un "pescar" cunoscut care a participat la multe concursuri fara rezultate notabile, exceptie a facut cand a avut in echipa un pescar consacrat cu experienta si crede-ma ca a folosit pana atunci toate bilele posibile.
ps. Nu dau nume sa nu faca alergie/urticarie. :lol: :lol:
Conteaza foarte mult si bila de carlig cu care dai , nu vorbesc aiurea eram cu un 2 prieteni eu aveam bile made ro nu dau nume si pana pe la amiaza nu prinsesem nimic iar ei deja aveau cate 2 buc , m-am dus am luat si eu bile de unul din ei ca dadeau amandoi cu acelasi fel de bile si pana pe la ora 16 am prins si eu 3 buc cu bilele lor la carlig in schimb totul la fel ca si pana atunci deci parerea mea ca conteaza foarte mult ce ai langa carlig[/quote]

Crapul e selectiv ,alege ce e bun si hranitor pt el.Ce bile foloseau prieteni?[/quote]

esti sigur de ce spui?

xcarp
Mesaje: 29
Membru din: Joi Ian 22, 2015 20:02
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: boiles radical carp

Mesaj de xcarp »

Din pacate stim toti ca "vinul se mai face si din struguri" asa e si la bile :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: boiles radical carp

Mesaj de gabi1 »

florian,
Te bagi la o braila cu un tinar de 35 ani? in felul urmator:
Cumperi bile de la orice producator autohton doresti tu cu care sa pescuiasca adversarul si tu pescuiesti cu bile de la orice mare producator extern doresti si ai incredere. Suport eu miza, te bagi?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

zaky
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Ian 16, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: boiles radical carp

Mesaj de zaky »

florian scrie:ote="zaky"]Iar cit despre recomandarile spre producatori autohtoni de boiles spun NU , nu am de gind sa platesc gris colorat la pret de boiles de calitate.Si nu spun ca nu ar fi in stare sa produca un boiles buc si prinzator , spun ca in general romanul e tot roman si de la reteta initiala care a fost facuta foarte bine si cu rezultate bune la concursuri si pina ajunge la vinzare se schimba multe, romanul vrea sa scoata profit maxim in timp cit mai scump si de aici se fac compromisuri.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e realitatea si parerea mea personala
ce te face sa crezi ca producatorii straini nu fac acelas lucru?
eu zic ca sunt multi productori romani care fac bile foarte bune si foarte multi producatori straini de renume
care fac bile execrabile.[/quote]

Nu neg faptul ca sunt multi care fac bile bune dar la pescarul de rind ajunge altceva.Cu siguranta si o parte din firmele straine mai arunca pe piata si asfel de produse

xcarp
Mesaje: 29
Membru din: Joi Ian 22, 2015 20:02
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: boiles radical carp

Mesaj de xcarp »

gabi1 scrie:florian,
Te bagi la o braila cu un tinar de 35 ani? in felul urmator:
Cumperi bile de la orice producator autohton doresti tu cu care sa pescuiasca adversarul si tu pescuiesti cu bile de la orice mare producator extern doresti si ai incredere. Suport eu miza, te bagi?
Ma bag eu dar dau cu bilele pe care le fac eu din 2002. Sa spui miza doar,tu poti sa dai cu ce vrei tu ,orice ,orice si pe orice balta.
P. S.am 42 doar,un pic mai tanar

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: boiles radical carp

Mesaj de florian »

gabi1 scrie:florian,
Te bagi la o braila cu un tinar de 35 ani? in felul urmator:
Cumperi bile de la orice producator autohton doresti tu cu care sa pescuiasca adversarul si tu pescuiesti cu bile de la orice mare producator extern doresti si ai incredere. Suport eu miza, te bagi?
ma bag la orice braila cu bile facute de mine din mixul si partea lichida facute de mine.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: boiles radical carp

Mesaj de petre iulian »

zaky scrie:Iar cit despre recomandarile spre producatori autohtoni de boiles spun NU , nu am de gind sa platesc gris colorat la pret de boiles de calitate.Si nu spun ca nu ar fi in stare sa produca un boiles buc si prinzator , spun ca in general romanul e tot roman si de la reteta initiala care a fost facuta foarte bine si cu rezultate bune la concursuri si pina ajunge la vinzare se schimba multe, romanul vrea sa scoata profit maxim in timp cit mai scump si de aici se fac compromisuri.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e realitatea si parerea mea personala
----------
te invit la atelierul 4 Carp sa vezi cu ochii tai ceva care o sa-ti schimbe parerea :wink:
ai telefonul meu la semnatura si te astept oricand :wink: .

si daca tot am intrat sa-mi zic si eu o parere personala .
-daca nadesti cu bile bune nu mai conteaza asa mult bila de carlig
-daca nadesti cu bile proaste la fel nu mai conteaza bila buna la carlig :wink:
-romanii sunt peste englezi ,nemti ,etc ,etc la calitatea boiliesurilor pt. ce tip de pescuit avem noi aici
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: boiles radical carp

Mesaj de florian »

zaky scrie:
Nu neg faptul ca sunt multi care fac bile bune dar la pescarul de rind ajunge altceva.Cu siguranta si o parte din firmele straine mai arunca pe piata si asfel de produse
asta e o prejudecata. nu cred ca producatorii romani vand alte bile decat cele cu care pescuiesc, cred ca pa ei ii intereseaza sa vanda nu sa pacaleasca clientii.daca ai luat o bila prosta odata , a doua oara nu o mai cumperi.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: boiles radical carp

Mesaj de gabi1 »

ma bag la orice braila cu bile facute de mine din mixul si partea lichida facute de mine.
Da-mi un mp si o rezolvam.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”