boiles radical carp

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: boiles radical carp

Mesaj de shahjaban »

daca nu comentezi tu ceva, faci atac de cord......esti campion la asta !!!
probabil sunt prea subtil ptr voi, sau nu ??......ti-as fi explicat pe viu dar aici ma las pagubas ...
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiles radical carp

Mesaj de cornelserbu »

shahjaban scrie:daca nu comentezi tu ceva, faci atac de cord......esti campion la asta !!!
probabil sunt prea subtil ptr voi, sau nu ??......ti-as fi explicat pe viu dar aici ma las pagubas ...
mai amice, daca te enerveaza asa de mult comentariile altora si daca te crezi asa subtil, de ce nu incerci pe alt site, sau fa-ti tu unul ca sa nu mai auzi pe nimeni ca indrazneste sa comenteze :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: boiles radical carp

Mesaj de ionut72 »

Cred ca nu a inteles toata lumea pariul.
Acesta este:
Bile de afara contra bile facute in tara.
Nu, pariul e bile de afara luate de pe raftul magazinelor cu bile autohtone luate de pe raftul magazinelor

Eu cu niste astea :) , de exemplu, http://www.baitcraft.com/, tin pariul cu aproape (cu 2,3 exceptii) orice bila autohtona de pe raftul unui magazin!

Altfel da, d'aia e forum, sa comenteze fiecare cand si cum il taie capul!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: boiles radical carp

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Cred ca nu a inteles toata lumea pariul.
Acesta este:
Bile de afara contra bile facute in tara.
Nu, pariul e bile de afara luate de pe raftul magazinelor cu bile autohtone luate de pe raftul magazinelor

Eu cu niste astea :) , de exemplu, http://www.baitcraft.com/, tin pariul cu aproape (cu 2,3 exceptii) orice bila autohtona de pe raftul unui magazin!

Altfel da, d'aia e forum, sa comenteze fiecare cand si cum il taie capul!
Pai pe alea de afara le bat eu la rand cu mamaliga, pana sa mai ajunga producatorii nostri in discutie.
Si pe cuvant ca o am pe raft. :D
Serios vorbesc acum. Oricand ma bag la un astfel de pariu si platesc dublu. Acelasi loc, patru lansete, doua si doua , le aruncam unele peste altele, vedem la care trage mai bine, indiferent de balta.

Cu cateva bile din tara, te rog sa ma crezi ca-mi este frica. Si nu doua-trei. Sunt mai multe. In situatia asta tin pariul numai daca iau eu boiliesurile si aleg balta.

Ca fapt divers:
Cand am fost in Franta la CM administratorul lacului ne-a spus ca in fiecare toamna balta se curata de boiliesuri neconsumate, cu un mininavod special conceput. Cauciuc curat. :wink: Nu sunt toate asa , dar nici departe. Comercialul ( culoare, elasticitate, lipsa mucegaiuri , ... ) se obtin mai mult cu "cauciucul". Ca doar vorbim de termene de valabilitate cu ani buni. :wink:
Sunt convins ca la noi si daca ii bati sa faca asa ceva, o incaseaza toti nevinovati, ca unul nu stie o reteta in acest sens. :) Toti au plecat de la randament in pescuit, nu de la termene de valabilitate. :wink:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: boiles radical carp

Mesaj de Vladut Mateianu »

xcarp scrie:Si daca tot vrei o bila buna ia si tu ceva ce folosesc toti Dynamite Baits,Nutrabaits , asta ca sa eviti vrajeala, bile consacrate cu care multi din pescarii de competitie au castigat concursuri .... :D
In toamna am fost 1 saptamana in Anglia, la pescuit. Cu bile autohtone, de slaba calitate dupa cum afirmi tu. Pescarii englezi pescuiau cu mai multe tipuri de bile, printre care si de la cele 2 firme mentionate de tine. Rezultatul ? 3 romani au prins cat restul baltii la un loc, iar englezii, si-au calcat pe mandrie si au venit sa ne ceara.... cu toate ca in Anglia de obicei romanii cer si englezii le dau ! :D

PS Romania are un titlu de campiona mondiala si doua titluri de vicecampiona mondiala. Englezii nu au. Punct.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiles radical carp

Mesaj de cornelserbu »

Dan Mitranescu scrie:Pai pe alea de afara le bat eu la rand cu mamaliga, pana sa mai ajunga producatorii nostri in discutie.
Si pe cuvant ca o am pe raft. :D
Serios vorbesc acum. Oricand ma bag la un astfel de pariu si platesc dublu. Acelasi loc, patru lansete, doua si doua , le aruncam unele peste altele, vedem la care trage mai bine, indiferent de balta.

Cu cateva bile din tara, te rog sa ma crezi ca-mi este frica. Si nu doua-trei. Sunt mai multe. In situatia asta tin pariul numai daca iau eu boiliesurile si aleg balta.

Ca fapt divers:
Cand am fost in Franta la CM administratorul lacului ne-a spus ca in fiecare toamna balta se curata de boiliesuri neconsumate, cu un mininavod special conceput. Cauciuc curat. :wink: Nu sunt toate asa , dar nici departe. Comercialul ( culoare, elasticitate, lipsa mucegaiuri , ... ) se obtin mai mult cu "cauciucul". Ca doar vorbim de termene de valabilitate cu ani buni. :wink:
Sunt convins ca la noi si daca ii bati sa faca asa ceva, o incaseaza toti nevinovati, ca unul nu stie o reteta in acest sens. :) Toti au plecat de la randament in pescuit, nu de la termene de valabilitate. :wink:
in sfarsit un comentariu de retinut venit de unde trebuie...si cu toate astea, multi vor spune ca doar iti promovezi mamaliga (daca mai era nevoie :D )...pacat !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: boiles radical carp

Mesaj de Dan Mitranescu »

cornelserbu scrie: in sfarsit un comentariu de retinut venit de unde trebuie...si cu toate astea, multi vor spune ca doar iti promovezi mamaliga (daca mai era nevoie :D )...pacat !
Pentru aceia care cred asta, le spun eu acum raspicat, poate vor intelege vreodata :D .
Nu sunt la nivelul de inteligenta in care sa-mi bat capul sa promovez un produs ce-mi aduce maximum 1% din profit.
Asocierea o fac numai pentru cei care inteleg ca insumarea valorii pescarului cu a nadei, scot ce este mai bun dintr-un loc. Cand nada tinde catre zero ca valoare si rezultatele apar, altceva trebuia inteles. :wink:
Din acelasi motiv am participat la multe concursuri numai in doi, chiar daca restul echipelor erau in 3 sau 4 concurenti. Si am scos rezultate multe si asa.
Daca a fost ceva de promovat, eu eram ala. Si asta pe munca , nu cu bannere.
Mai clar nu pot. :D
Ultima oară modificat Dum Mar 01, 2015 10:17 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: boiles radical carp

Mesaj de dani dan »

se obtin mai mult cu "cauciucul"


nu mai da din casa dane :wink:
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: boiles radical carp

Mesaj de ionut72 »

Dane, inca o data: tu bila romaneasca luata de pe raftul magazinului, eu bila straina luata de pe raftul magazinului (la preturi similare). Si nu facem pariu pe ciortan viteza (ca in cazul ala nu ne trebuie bile, daca e pe ciortan viteza, ma tin si eu la pariu de partea mamaligii contra orice bila romaneasca sau straina), ci pe greutatea insumata a primilor 5 pesti prinsi. Asa mi s-ar parea un test cat de cat riguros.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: boiles radical carp

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:Dane, inca o data: tu bila romaneasca luata de pe raftul magazinului, eu bila straina luata de pe raftul magazinului (la preturi similare). Si nu facem pariu pe ciortan viteza (ca in cazul ala nu ne trebuie bile, daca e pe ciortan viteza, ma tin si eu la pariu de partea mamaligii contra orice bila romaneasca sau straina), ci pe greutatea insumata a primilor 5 pesti prinsi. Asa mi s-ar parea un test cat de cat riguros.
Nu exista "ciortan viteza" decat acolo unde este numai ciortan. In rest este numai "viteza".
Nu exista bila pentru peste mare si mamaliga pentru peste mic.Locuri da.
Am in jur de 5 concursuri castigate pe Tancabesti la cantitate, cu porumb si mamaliga, din care amintesc doua cantare de 6 ore: unul cu 300kg din 30 pesti ( ponton Vernescu , Cupa Acvila ) si 200kg din 20 pesti ( Euroconcurs , Vaci 0 ). Am cele mai multe podiumuri la Corbu, intre cocurentii de la noi, in concursuri private ( cam 6 :wink: ) , castigate toate (cu exceptia unuia) cu bile de raft :!: , din magazine. :wink:, cu pesti avand media de 3-4 kg. Asa ca nu exista regula intre nada si marimea pestilor.
Intre nada si cantitate exista. :wink:

Asa ca te bagi intr-o capcana cam mare, de dragul discutiei. Sunt situatii in care dupa ce studiez "adversarul" , pot sa ma prezint si numai cu paine la un concurs. :D ( Am si un loc 2 la Cupa Cupelor Hobaia castigat asa. ). Vorbesc in general, ma intelegi. :D

P.S. punem prea mare accent pe nada asta si uitam ca mai este si pescarul pe acolo. Indiferent ce pariu am face , ma simt trisor si nu-mi place. :wink: ( mai ales ca esti prietenul meu, vrei, nu vrei :) )

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”