Boilies decathlon

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Bum »

"eu merg sambata pe balta si ma gandeam sa le tin in apa de vineri, astfel incat sambata sa fie deja intr-un ritm mai avansat de descompunere.
nu stiu daca o sa "alunece" la fel de bine pe cobra, daca au stat mai mult timp in apa..."

cred ca se imprastie ... sparge o bila asa cum o ai acum si vezi cum e , pune si una intreaga in apa vreo 6-8 ore probabil e suficient sa iti dai seama .

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de pescarusull »

Eu am folosit la nadit cu cobra bile de la decathlon tinute o perioada destul de mare in apa, cam 2 ore.
Nu s-a imprastiat nicio bila.
Folosesc bile de la decathlon incepand de anul trecut, in primul rand din cauza pretului accesibil.
Din cand in cand mai scap si eu la cate o nada mai buna, cand ma simt mai bine la buzunar, in speranta unor capturi mai mari sau mai insemnate din punct de vedere cantitativ.
Intamplarea face ca pestele cel mai mare sa-l prind la bile decathon, aroma monstercrab.
Cat despre tinutul in apa inca de vineri, cred ca nu e indicat. Decat daca ai acasa apa din balta.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de pescarusull »

Si daca tot vorbim de preturi... pt cei interesati puteti gasi la decathlon Shimano SpeedCast 14000XTB la 499 lei.
In stoc la pallady.
Diferenta de pret fata de alte magazine de specialitate e de "doar" 120 lei.
Probabil asta e aceeasi politica practicata ca la boilies-urile caperlan care, in opinia unora, sunt prea ieftine ca sa fie bune.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Crap.mures
Mesaje: 293
Membru din: Lun Noi 14, 2016 13:15
Puncte: 0
Localitate: Tirgu Mures

Mesaj de Crap.mures »

Ar fi mai sporita atractia lor daca ar fi tinute inainte de partida intr-un dip?

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de tai_pan28 »

Da. Cele de carlig.
Adrian
Friends Carp Team

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Bum »

sunshine21 scrie:
eu merg sambata pe balta si ma gandeam sa le tin in apa de vineri, astfel incat sambata sa fie deja intr-un ritm mai avansat de descompunere.
nu stiu daca o sa "alunece" la fel de bine pe cobra, daca au stat mai mult timp in apa...
SI? ce ai facut? :shock:

sunshine21
Mesaje: 35
Membru din: Lun Iun 27, 2016 16:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies decathlon

Mesaj de sunshine21 »

Pana la urma am cumparat 2kg de boiles-uri Decathlon de capsuna cu scopul de a nadi pentru doua lansete aruncate putin mai departe de mijlocul baltii. Pe celelalte doua lansete le-am aruncat cam la vreo 10m de malul celalalt.
Aproape un kg de boilies-uri le-am tinut in apa timp de 4 ore inainte de partida insa cand am inceput sa le arunc cu cobra, au inceput sa se desfaca. A fost oarecum ok ca se spargeau cam tot pe zona unde aveam lansetele deci nu mi-a parit rau ca le-am tinut in apa.
La aceste doua lansete aruncate pe patul de boilies-uri am atasat de fiecare data pungi solubile avand sparturi de boilies si amestec de saculet solubil(cpk de capsuni).
Pentru lansetele din larg am folosit momitor cu nada umeda tot de la cpk, tot cu aroma de capsuni.
Am prins crapi incepand de la 5kg, 9kg,10kg,12kg si cel mai mare 15kg. Cel de 5kg a fost prins in jurul orei 23 iar ceilalti au fost prinsi a doua zi. Pot spune ca atunci cand vremea s-a schimbat(a inceput sa bata vantul mai tare si sa picure), au aparut si crapii mari. Daca nu aveam parte de aceasta schimbare de vreme nu cred ca mai aveam sanse.
Pot spune ca am fost multumit de boiliesuri si de nada umeda de la cpk. Aaa, si mai toti pestii au fost prinsi la boiliesuri critic echilibrate squid&octopus.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Bum »

:D frumos ...

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie:Am studiat atent cazul, din vara iesim si noi pe piata cu bile la 100 lei / 10 kg !! Solubile !!!! :wink:
Tot facute-n Anglia, unde-i mai ieftin decat in Prahova? :lol:
Da mai multe detalii, din ce-i facut mixul sau, ca sa vinzi bine, ce aroma?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Vladut Mateianu »

Se vor vinde singure. Pretul va fi cartea de vizita ! :D Arome clasice : squid, capsuna, porumb, scoica si krill. Mix birdfood cu "stropeala" de faina peste ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”