Boilies home

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

gaby_po23
pescar de competitie
Mesaje: 1094
Membru din: Joi Oct 15, 2009 8:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies home

Mesaj de gaby_po23 »

Ideea e urmatoarea...vreau bile..de unde sa iau ...Cipica, Maimutoiu, Radu Badica..etc.. sunt in dilema...
Inainte dadea cu 1016..dar din lipsa de bani nu am mai dat..a trecut un timp si am incercat carping dar unde ma duc eu pe balta..anul trecut mi a intrat numai peste mic..asa ca am renuntat la ele. Excus varianta ca nu stiu sa fac selectie..
Apoi am incercat niste bile..de pe la brasov..bune primele partide..apoi la bile de 20 tari..scoteam monturile fara bile..practic se duceau..
Ma gandesc sa incerc sa fac niste bile..red hering cu ceva fructe..dar nu stiu ce costuri am.
Nu imi permit sa dau 60 lei / kg pe bile tari..60 pe solubile si 30 lei pe pasta..ma duce numai nada 150 pe 24 ore..

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies home

Mesaj de Albert »

osc1or scrie:Multe bile din comert daca ai afla din ce sunt facute ai ramane socat.. gris, soia, colorant si aroma..
...pai da si exemple. Si tu si PallBogdan o dati in teoria conspiratiei fara sa detaliati. Ori sunteti connoisseuri ori nu sunteti.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de osc1or »

Albert, ce crezi tu ca contin bilele sub 30 lei din comert? toate, nu dau nici un nume pt ca nu e cazul.
Daca iei in calcul un adaos al magazinului de 40% si al producatorului de 40-50%, rezulta un cost de productie al bilei sub 10 lei. Spune-mi tu cate ingrediente care se preteaza la fabricarea bilelor cunosti care sa coste sub 10 lei/kg. Nu trebuie sa fii vreun connoisseur, dar nici prost nu sunt.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Boilies home

Mesaj de odsec »

:) :) :)
osc1or scrie: Albert, ce crezi tu ca contin bilele sub 30 lei din comert? toate, nu dau nici un nume pt ca nu e cazul.
Daca iei in calcul un adaos al magazinului de 40% si al producatorului de 40-50%, rezulta un cost de productie al bilei sub 10 lei. Spune-mi tu cate ingrediente care se preteaza la fabricarea bilelor cunosti care sa coste sub 10 lei/kg. Nu trebuie sa fii vreun connoisseur, dar nici prost nu sunt.
ce a scris Cipica e mare adevar :!:

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de osc1or »

odsec scrie::) :) :)
osc1or scrie: Albert, ce crezi tu ca contin bilele sub 30 lei din comert? toate, nu dau nici un nume pt ca nu e cazul.
Daca iei in calcul un adaos al magazinului de 40% si al producatorului de 40-50%, rezulta un cost de productie al bilei sub 10 lei. Spune-mi tu cate ingrediente care se preteaza la fabricarea bilelor cunosti care sa coste sub 10 lei/kg. Nu trebuie sa fii vreun connoisseur, dar nici prost nu sunt.
ce a scris Cipica e mare adevar :!:
Cipica nu are bile de 30 lei kg pe rafturile magazinelor.
Eu cand am scris mai sus m-am referit STRICT la bilele sub 30 lei kg din rafturile magazinelor. (30 lei/kg pret de vanzare)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de Dan Serban »

PallBogdan scrie:Ar mai fi o varianta...sa gasesti un producator care sa-ti dea bile "pe sub mana", bile cu care pescuieste el...si sa te roage sa nu spui vreodata diferenta dintre bilele cu care pescuieste el si "trompetele" pe care le vinde!!!
Uite asta e mentalitatea care nu ne va permite niciodata sa evoluam..din niciun punct de vedere. :roll:
Pescar de rând

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de pharaoh »

Sau asa au gasit unii motivele pentru care nu prind peste :)
Marius Sârbu

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Boilies home

Mesaj de PallBogdan »

Nu e vorba nici de mentalitate si nici de motive...e vorba strict de parerea mea si atat!
Paraoh...nu cred ca ne cunoastem...ai stat cumva la minciogul meu sa vezi cati pesti am prins sau nu?!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies home

Mesaj de Albert »

osc1or scrie:Albert, ce crezi tu ca contin bilele sub XXXXX* lei din comert? toate, nu dau nici un nume pt ca nu e cazul.
Daca .....
unde XXXXX* e o suma bazate pe conforul psihic al protofelului pescarului :)

Ok. Deci nu ai nicio dovada. Nici tu nici celalalt flacau:) Cu daca si cu parca n-ajungem nicaieri. Sau noah, eu nu plec nicaieri :)
Voi bagati materile d-asta de autosuficienta ca iarna-i lunga. Nu e nici prima nici ultima data cand se gasesc oameni care lanseaza asemenea afirmatii fara sa aduca ceva concret in discutie. Credeam ca voi stiti ceva mai mult dar vad ca nu e cazul.

On-topic: daca ai timp, bani, rabdare experimenteaza si fa-ti mixul de la zero.
Daca n-ai nicuna din cele de mai sus ia bile ready-made care-ti inspira incredere.
Solutia de compromis e sa iei mix si parte lichida si sa rulezi ce si cat iti place:)

Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Boilies home

Mesaj de AND1 »

Nu TOTI producatorii de nada vand altceva decat cu ce pescuiesc...e usor a scrie versuri cand nu ai nimic a spune'...unul pentru care garantez e din Cluj...si se intampla ca unii care cumpara de la el sa castige peste hotare , sa cumpere de la el in timpul concursurilor si sa urce pe podium, uneori chiar sa il bata , iar altii , de placere , dupa comenzi de 2 kile sa ia sute(de kile).Cum zicea cineva mai sus , o bila de 30 de ron la raft nu va putea face minuni decat daca poate esti singur pe balta si pestele se hraeste haotic.Pretul minim la care poti tu ajunge , cumparandu'ti ingrediente in cantitati mici , pentru a face o bila decenta este undeva la 40-45 ron...asta daca stii ce sa bagi in ea si daca 'merge' din prima...asa ca...uite'te si tu pe net ca sunt suficienti producatori de nada care au bile gata testate in jurul acestei sume.Pe langa asta...nu poti sa iti iei ingredientele FIX pentru o anumita cantitate de produs finit...unele se folosesc in cantitati mai mari , altele mai mici...si investitia de inceput e destul de mare.Nu mai vbim de pistol , compresor , mese , nosel'uri si problemele aparute la rulare.
Spor :P

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”