Boilies scoica apa rece

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de pharaoh »

Intrebarea mea este daca sunt eficiente toate aceste proteine solubile, extracte de crustacee, peste, scoici, etc..intr-un birdfood? Si daca nu ar fi mai potrivite intr-un fishmeal?!
Marius Sârbu

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Boilies scoica apa rece

Mesaj de alinteodor79 »

Nu cred ca exista o regula clara. Cred ca in momentul in care lucrezi la un mix propriu poti sa experimentezi
Ca sa raspund la intrebarea ta, da cred ca proteinele solubile sunt eficiente si intr-un mix de genul celui de mai sus.

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de doruSV »

Atat in fishmeal cat si in birdfood, enzimele predigerate (adica extracte proteice) au contributia decisiva in atractia pestelui.
Natura ofera numeroase exemple in acest sens, fara a mai fi nevoie de demonstratie stiintifica.
Prin urmare, un birdfood fara acele extracte e pentru peste precum ciorba fara smantana pentru om.
Asa cred eu, prin urmare tratati cum se cuvine parerea mea subiectiva.

Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de gica maxim »

Logica mea in alcatuirea scheletului principal al retetei a fost ca birdfoodul e mai indicat pe apa rece deoarece disperseaza mai bine ,la fel am continuat si cu proteinele solubile alegand pe cele lactice,
deoarece stiu ca sant mai indicate pe aceiasi apa rece...aroma de scoica e doar o optiune personala si tine doar de locurile pe unde pescuiesc
Ghimar Carp Team

Avatar utilizator
lucian76
Mesaje: 124
Membru din: Joi Mar 25, 2010 9:00
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de lucian76 »

Sfatul meu este sa nu te complici cu retete pentru apa rece pentru simplu motiv ca noi nu avem un sezon de iarna .Englezii au, noi nu. In Suceava nici atat nu exista pescuit de iarna . Timpul in care apa este rece este destul de redus cateva saptamani in martie si in noiembrie deci nu se merita investit in mixuri speciale , mai degraba esti atent la localizare si vei prinde foarte bine cu un fishmeal bun .

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de adisefu »

DumiD scrie:
osc1or scrie:Omul a spus ca dispune de toate resursele necesare pentru acest proiect!
E o provocare sa prinzi peste la un mix propriu! Iar satisfactiile sunt mult mai mari!
daca potenta financiara si timpul liber ar fi garantul unei retete de boilies mult mai prinzatoare decat un ready made am avea o multime de pescari fericiti. as intreba unul din producatorii nostri autohtoni daca introducerea intr-una dintre retetele consacrate a unor ingrediente mai scumpe cu 50% sa zicem ar fi garantia unei partide macar cu 30% mai eficiente. daca da, eu unul as plati fericit 100 sau 150 de lei pe un kilogram de boilies cu care sa rup in doua.

Din punctul meu de vedere NU exista bila perfecta indiferent cat ar fi de scumpa, dar prefer boiliesurile proprii in detrimentul oricarui ready-made! Merita timpul si efortul sa-ti faci mixul propriu! Probabil ca nu vei iesi mai ieftin decat un ready-made, chiar din contra se poate sa fie mai scump dar va fi aproape garantat mai bun!
Reteta la care te-ai gandit se va rula dar cred ca va iesi o bila foarte tare si compacta din cauza celor 300g de caseina. Faina de carapace de scoica, poate strica masa de rulat, te ajuta la greutatea bilei utila ptr. distanta la cobrat. Daca nu pescuiesti foarte departe eu as schimba cu seminte de pasarele care au o granulatie mai mare si au si un grad de atractie. Bird-food este de fapt un mix cu seminte de aici si numele. Bila cu granulatie mai mare nu foarte compacta absoarbe apa mai usor si automat eliberarea atractantilor,indiferent care sunt ei, va fi mai rapida .

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de pharaoh »

adisefu scrie:...Faina de carapace de scoica...
Sau, mai pe sleau, nisipul :)
Marius Sârbu

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de adisefu »

pharaoh scrie:
adisefu scrie:...Faina de carapace de scoica...
Sau, mai pe sleau, nisipul :)
Corect! :D

Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de gica maxim »

Multumesc tuturor pentru sugestii
reteta
100 gr acid cassein
100 gr rennet cassein
100 gr super red
100 gr wpc 80
50 gr isolat de soia
150 gr meggablend
100 gr gris
100 gr supergold 60
50 gr faina carapace scoica
50 gr faina de varec
50 gr robin red
50 gr extract de glm
30 gr betaina
5 gr yeast powder
50 ml mussel protein
50 ml minamino
30 ml shellfish concentrate
10 ml aroma glm

Inca mai astept pareri
Lucian 76 in suceava special zona botosani te asigur ca perioada de apa rece e mult mai mare decat cateva saptamani...doar e nordul extrem :)
Ghimar Carp Team

Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de gica maxim »

100 gr acid cassein
100 gr rennet cassein
50 gr caseina de calciu
100 gr super red
100 gr wpc 80
50 gr isolat de soia
100 gr meggablend
100 gr gris
100 gr supergold 60
100 gr faina de varec
50 gr robin red
50 gr extract de glm
30 gr betaina
5 gr yeast powder
50 ml mussel protein
50 ml minamino
30 ml shellfish concentrate
10 ml aroma glm

sant modificari dupa ce am mai primit ultimele sugestii ..multumesc frumos ,,inca mai astept pareri :)
Ghimar Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”