Boilies scoica apa rece

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian76
Mesaje: 124
Membru din: Joi Mar 25, 2010 9:00
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de lucian76 »

Eu nu am spus ca englezii fac rau cand dau cu birdfood sau mixuri pe baza de proteine lactice ...ideea este ca ei pescuiesc un sezon intreg cu acest tip de bile in timp ce la noi acest sezon dureaza doua -trei saptamani si de aici ideea ca nu se justifica construirea unui mix special de apa rece . Pe de alta parte mixurile pe baza de faina de peste difera foarte mult de cele din trecut si sunt mult mai digerabile datorita fainurilor procesate la rece sau predigerate . In consecinta nu isi mai merita proasta reputatie pe care o aveau pentru apa rece , reputatie capatata tot in UK . Trebuie tinut cont de faptul ca in acea vreme se foloseau fainuri de peste foarte grase si mult ulei de peste , in proportii cu mult mai mari fata de prezent . Mixurile respective prindeau exceptional in raport cu altele insa in perioada rece au inceput sa nu mai prinda aproape deloc tocmai din cauza proportiei de ulei de peste .
Referitor la reteta postata de tine nu pot sa te lamuresc cu nimic ...daca as sti de la inceput ca o reteta functioneaza sau nu , m-as angaja consultant la marile firme de nada , si ei nu ar mai plati fieldtesteri si nu ar mai pierde vremea cu testele pe balta , le-as zice eu care reteta e buna si care trebuie aruncata la gunoi .....deci testeaz-o doi sau trei ani , imbunatateste-o si probabil la final vei avea o reteta castigatoare in toate sezoanele si pe orice tip de apa.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de nit_matias »

ionut72 scrie:
Nu cred ca ai inteles sensul celor spuse de mine . Englezii dau cu birfood si/sau mixuri pe baza de proteine lactice pe durata unui intreg sezon , adica sezonul de iarna , pentru ca la ei nu ingheata apa . Pentru mine apa rece inseamna sub 10 grade sau mai exact o apa de 4-5 grade la limita de inghet . Pentru o apa mai calda de 10 grade e mai bun fishmealul dupa parerea mea . Ei bine, .. tocmai perioada asta cu apa foarte rece tine foarte putin pentru ca de regula apa ingheata si sezonul "rece" s-a incheiat . Din cauza asta nu se merita sa investesti in mixuri speciale .Pot spune ca am abordat de multe ori pescuitul pe apa rece cu fishmeal si am prins crapi fara probleme . In aceasta perioada nu se face o nadire propiu-zisa mai importantafiind localizarea .
Sustin 100%! Mai mult, tocmai ca pentru ca e sezonul rece si metabolismul crapului e semnificativ incetinit, fishmeal-ul e mult mai usor digerabil decat un birdfood. Hrana naturala a crapului e, in proportie de peste 90%, formata din proteina animala, nu vegetala! Pentru rezultate superioare in sezonul rece poti folosi un boilies tinut in dip (cu cat mai mult timp cu atat mai bine).
Nu stiu cum vezi tu lucrurile, dar eu am citit alte lucruri si am experimentat alte lucruri. Nu vorbesc aici de faptul ca nu prinzi cu fishmeal sau ca un fishmeal nu este superior fata de un birdfood, dar eu cred ca intodeauna un birdfood va fi mai usor de digerat decat un fishmeal, oricat de multa faina predigerata ar avea acel mix. Faptul ca in momentul de fata crapul iti accepta in sezonul rece un fishmeal si chiar il prefera in fata unui birdfood, nu inseamna neaparat ca digera mai bine un fishmeal. De exemplu cu un birdfood iti poti permite primavera devreme sa nadesti mai mult (2-3 kg de bile), dar cu un fishmeal daca faci asta e ca si cum ai supranadi. Ca sa pescuiesti cu un fishmeal pe apa rece iti trebuie in primul rand experienta si dupa ce sti cam cum raspunde o anumita bila pe apa rece, abia apoi poti sa incerci sa iti construiesti tu o bila. Dar asa cum a zis Lucian, 90% din captura pe apa rece este localizarea, 7% montura, 3% nada.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de ovideli »

gica maxim scrie:reteta nu este definitiva si mai astept pareri :idea:
ovideli daca poti sa ma ajuti da-mi sugestii de ajustare a mixului...mersi
Lucian76 am inteles acum ..multumesc frumos de sfaturi ...ce zici reteta de mai sus no fi prinzatoare si in restul anului...sa dau si eu cu ea ca englezii :lol:
Reteta:

100 gr acid cassein
100 gr rennet cassein
50 gr caseina de calciu
0 gr super red
100 gr wpc 80
50 gr isolat de soia
100 gr meggablend
100 gr gris
50 gr supergold 60
50 gr faina de varec
50 gr robin red
50 gr extract de glm
30 gr betaina
5 gr yeast powder
as adauga 65 gr plasma de singe ca sa fiu sigur ca se leaga mixul
100 gr faina de krill

banuiesc ca vrei un mix cu proteina foarte ridicata de insisti cu atatea proteine lactice

50 ml mussel protein
50 ml minamino
30 ml shellfish concentrate
10 ml aroma glm
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de ovideli »

rectific si eu ceva

10gr yeast powder
as adauga 60 gr plasma de singe ca sa fiu sigur ca se leaga mixul
ca sa te ajut un pic la fractiile ce o sa-ti ramana :lol:
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
Baitshop Romania
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 168
Membru din: Lun Apr 28, 2014 18:43
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de Baitshop Romania »

Faina de krill este eficienta pe apa rece , si eu ti-o recomand , da si o textura aerata boiliesului si permite apei sa patrunda usor .
Alte doua ingrediente foarte bune cand temperatura apei e scazuta ar fi Hemoglobina si Dextroza , au o putere mare de difuzie in masa apei , hemoglobina sta bine si din punct de vedere proteic ( cel putin varianta comercializata de noi ) min. 95% proteina , sper ca am fost de ajutor .

Marian Sefer ,
www.baitshop.ro
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de tecsi78 »

nit_matias scrie:
ionut72 scrie:
Nu cred ca ai inteles sensul celor spuse de mine . Englezii dau cu birfood si/sau mixuri pe baza de proteine lactice pe durata unui intreg sezon , adica sezonul de iarna , pentru ca la ei nu ingheata apa . Pentru mine apa rece inseamna sub 10 grade sau mai exact o apa de 4-5 grade la limita de inghet . Pentru o apa mai calda de 10 grade e mai bun fishmealul dupa parerea mea . Ei bine, .. tocmai perioada asta cu apa foarte rece tine foarte putin pentru ca de regula apa ingheata si sezonul "rece" s-a incheiat . Din cauza asta nu se merita sa investesti in mixuri speciale .Pot spune ca am abordat de multe ori pescuitul pe apa rece cu fishmeal si am prins crapi fara probleme . In aceasta perioada nu se face o nadire propiu-zisa mai importantafiind localizarea .
Sustin 100%! Mai mult, tocmai ca pentru ca e sezonul rece si metabolismul crapului e semnificativ incetinit, fishmeal-ul e mult mai usor digerabil decat un birdfood. Hrana naturala a crapului e, in proportie de peste 90%, formata din proteina animala, nu vegetala! Pentru rezultate superioare in sezonul rece poti folosi un boilies tinut in dip (cu cat mai mult timp cu atat mai bine).
Nu stiu cum vezi tu lucrurile, dar eu am citit alte lucruri si am experimentat alte lucruri. Nu vorbesc aici de faptul ca nu prinzi cu fishmeal sau ca un fishmeal nu este superior fata de un birdfood, dar eu cred ca intodeauna un birdfood va fi mai usor de digerat decat un fishmeal, oricat de multa faina predigerata ar avea acel mix. Faptul ca in momentul de fata crapul iti accepta in sezonul rece un fishmeal si chiar il prefera in fata unui birdfood, nu inseamna neaparat ca digera mai bine un fishmeal. De exemplu cu un birdfood iti poti permite primavera devreme sa nadesti mai mult (2-3 kg de bile), dar cu un fishmeal daca faci asta e ca si cum ai supranadi. Ca sa pescuiesti cu un fishmeal pe apa rece iti trebuie in primul rand experienta si dupa ce sti cam cum raspunde o anumita bila pe apa rece, abia apoi poti sa incerci sa iti construiesti tu o bila. Dar asa cum a zis Lucian, 90% din captura pe apa rece este localizarea, 7% montura, 3% nada.
Matei, am vrut si eu, la un moment dat, sa inclin balanta catre birdfooduri intr-un mix pe care il voiam sa fie mai digerabil pentru apa rece iar cu reteta in minte am si intrebat pe cineva care este expert in nutritie animala. Raspunsul acestuia a fost ca pestele digera mult mai usor o faina de peste de calitate decat un birdfood, deci sustin si eu cele spuse de colegul ionut72.

Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de gica maxim »

Intradevar vreau o bila aerata,foarte inalt proteica[ hnv] sa aiba aroma de scoica cat mai putin alterata de alte mirosuri{ex.cele de peste}si cel mai important cu ingeredinte puse in mix de mana mea
cumparate de la cele mai bune firme din domeniu sa fiu sigur ca ce scrie in reteta se regaseste si in mix...nu mai pun la socoteala ca vor fi bile rulate de mine si mai ales proaspete
Va multumesc tuturor pentru interventii si ma bucur enorm ca am primit raspunsuri si sugestii
Astept incontinuare inbunatatiri asupra retetei si va asigur in continuare ca fiecare sugestie va fi indelung analizata si pusa in practica
Ghimar Carp Team

Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de gica maxim »

Reteta:
100 gr acid cassein
100gr rennet cassein
50gr caseina de calciu
100gr wpc80
50grisolat de soia
100gr megablend
100gr gris
50gr supergold60
50gr faina de varec
50gr robin red
50gr extract de glm
30gr betaina
10gr yeast powder
100gr faina de krill
60gr hemoglobina
50 ml musell protein
50 ml minamino
30 ml shellfish concentrate
10 ml aroma glm
Ghimar Carp Team

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de pharaoh »

Faina de soia este unul din ingredientele de baza in multe mixuri. De ce nu ai luat-o in calcul?
Marius Sârbu

Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de gica maxim »

Reteta:
100 gr acid cassein
100gr rennet cassein
50gr caseina de calciu
100gr wpc80
50grisolat de soia
100gr megablend
100gr gris
50gr supergold60
50gr faina de varec
50gr robin red
50gr extract de glm
30gr betaina
10gr yeast powder
100gr faina de krill
60gr blood powder{as schimba .....sugestii}
50 ml musell protein
50 ml minamino
30 ml shellfish concentrate
10 ml aroma glm
Ghimar Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”