Boiliesuri penru peste mare ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de atb333atb »

@Dan. Sunt de acord ca teoria nu functioneaza mereu la pescuit, dar nu stu dece am senzatia ca iti place sa faci polemica pe un subiect fara sa aduci argumente, numai de amorul artei. Poate nu ai inteles ce am vrut sa spun, sau poate doar nu esti de acord cu mine, dar asta nu inseamna ca nu este posibil sa am dreptate.
Eu am vrut sa spun ca pentru a manca 400 de grame de bile de 16 acelasi peste depune efort triplu si necesita de trei ori mai mult timp decat daca ar avea la bot bile de 24 30 chiar mai mari. De foarte multe ori se foloseste exact strategia inversa!!! adica se nadeste cu bile de 10-12 care nu satura crapul si il mentine in fata mult mai multe ore astfel existand posibilitatea de al prinde ieftin adica fara a decarta kile intregi de nada.
Tot in teorie un pat de nada cu bile mai mici va dura mai mult decat un pat cu bile mari dar care au in comun aceeasi greutate.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

Firul de par foarte lung are si dezavantaje in sensul ca se pot pierde pesti mari. De exemplu daca bila este aspirata si scuipata de un ciortan aceasta se va aseza aiura pe subtrat in raport cu pozitia carligului, sau se poate incalcii firul de par
De acord, totusi, ai mai multe sanse ca acest lucru sa nu se intample. Daca firul de par e scurt din start sunt cele mai mari sanse ca primul ciortan ce i-a bila sa se si agate. Ca urmare, daca in prima varianta sansele de selectie sunt infime, in cea de-a 2 varianta ele cresc, fara indoiala.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de florinalin »

''Sigur, ar mai putea exista, teoretic, o metoda: un boilies tare cu diametrul iesit din comun ... de ... 50 de mm sa zicem. Doar ca, in acest caz, probabilitatea mult mai mare e ca acel crap mare (singurul care ar fi in stare sa inghita asemenea momeala) sa n-o faca, fiind suspicios tocmai din cauza dimensiunii ei! Istoricul partidelor mele mi-a aratat ca, statistic, in peste 90% dintre cazuri, cei mai mari crapi i-am prins la momeli mici si foarte mici (nu stiu cum o fi pe Cassien sau pe Rainbow de exemplu ca n-am pescuit acolo).[/quote]''


subscriu si eu la ce ai spus tu...si in cazul meu....INTOTDEAUNA pestii cei mai mari i-am prins la momeli mici, gen o bila de 14 sau o boaba de porumb. Dupa parerea mea, singurele metode de selectie sunt lungimea firului de par si pescuitul izolat sau in afara patului de nada, acolo unde nu este asa multa agitatie creata de ciortani.
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de razvan u. »

ionut72 scrie:
@razvan u.
mai studiaza
Pai, spune-ti si tu parerea ca sa ma ajuti in eforturile de studiu! :)

Sigur, ar mai putea exista, teoretic, o metoda: un boilies tare cu diametrul iesit din comun ... de ... 50 de mm sa zicem. Doar ca, in acest caz, probabilitatea mult mai mare e ca acel crap mare (singurul care ar fi in stare sa inghita asemenea momeala) sa n-o faca, fiind suspicios tocmai din cauza dimensiunii ei! Istoricul partidelor mele mi-a aratat ca, statistic, in peste 90% dintre cazuri, cei mai mari crapi i-am prins la momeli mici si foarte mici (nu stiu cum o fi pe Cassien sau pe Rainbow de exemplu ca n-am pescuit acolo).
Pai ce sa mai imi spun parerea...ai facut o afirmatie si ai scris "punct!".
De ce inteleg? Ca nu mai lasi loc de orice alta parere.

P.S.Uite aici si rezultatul teoriei tale :
http://www.selectbaits.com/capturi/la-vita-e-bela-chan
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Dan Serban »

atb333atb scrie:@Dan. Sunt de acord ca teoria nu functioneaza mereu la pescuit, dar nu stu dece am senzatia ca iti place sa faci polemica pe un subiect fara sa aduci argumente, numai de amorul artei. Poate nu ai inteles ce am vrut sa spun, sau poate doar nu esti de acord cu mine, dar asta nu inseamna ca nu este posibil sa am dreptate.
Eu am vrut sa spun ca pentru a manca 400 de grame de bile de 16 acelasi peste depune efort triplu si necesita de trei ori mai mult timp decat daca ar avea la bot bile de 24 30 chiar mai mari. De foarte multe ori se foloseste exact strategia inversa!!! adica se nadeste cu bile de 10-12 care nu satura crapul si il mentine in fata mult mai multe ore astfel existand posibilitatea de al prinde ieftin adica fara a decarta kile intregi de nada.
Tot in teorie un pat de nada cu bile mai mici va dura mai mult decat un pat cu bile mari dar care au in comun aceeasi greutate.
Departe de mine gandul de a polemiza de dragul cuiva... ti-am spus mai devreme 2+2=5.
In general sunt un tip deschis si pot accepta sfaturi sau cand cineva are dreptate, doar ca acum eu nu pot fi de acord teoretic cu ce spui tu, mi se pare de domeniul sf-ului ca tu ai putut determina preferintele unui crap, de unde stii concret ca el prefera sa manance 4 bile de 24 in detrimentul a 10 bile de 16.

Acum, revenind, intru si eu in randul celor care au prins cel mai mare crap la momeala mica, bila de 16mm cu pop-up de 10, si nu a fost caz izolat, vorbesc de mai multi pesti over 10, acum nu spun ca asta este o regula.
Pescar de rând

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

@razvan u.
P.S.Uite aici si rezultatul teoriei tale :
http://www.selectbaits.com/capturi/la-vita-e-bela-chan
O pauza de 24 de ore, in care am avut doar trasaturi neconcretizate cu dril, pestele incercand sa aspire bila, dar nereusind sa ia si carligul, datorita firului de par foarte lung, adica montura selecta pestii mici de cei mari.
Sa inteleg ca nu ai vrut sa spui ceea ce ai spus, ca cel ce a scris articolul respectiv (ma rog, te-a intervievat) ti-a rastalmacit vorbele, sau cum? Pentru ca, altfel, in acel text, ai afirmat exact acelasi lucru pe care l-am afirmat si eu.

Poti sa-mi spui de cate ori ai (mai) prins peste mare la momeala cu diametru de 40mm si mai mult si pe ce (alte) balti?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de razvan u. »

E prea complicat dialogul cu tine. Ai facut o afirmatia si ai concluzionat cu ''punct"...nelasand loc si pentru alte variante.
Unde pescuiesti? Pe mv2 si pleasa?
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

Ai facut o afirmatia si ai concluzionat cu ''punct"
Ai facut exact aceeasi afirmatie! Si tu esti cel care mi-ai sugerat articolul de pe "Select Baits" (daca as fi stiut de el l-as fi folosit eu insumi ca exemplu care sa-mi sustina afirmatia!).

"Pestele mai mic (care a reusit sa ia boiliesul de 40mm pe care l-a scuipat) n-a reusit sa ia si carligul datorita lungimii firului de par. Ca atare, nu marimea boilies-ului e metoda de selectie, ci lungimea firului de par. Sunt vorbele tale! Stii vreo alta metoda de selectie pe care vrei sa ne-o impartasesti?
Unde pescuiesti? Pe mv2 si pleasa?
Printre altele (Caldarusani, Horgesti, Teiu, Bazinul 8 - Periprava, Cernica etc). Are vreo relevanta vis-a-vis de problema discutata?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de atb333atb »

Este si marimea ca la aceeasi lungime a firului de par daca era o bila normala de 20 ar fi luat si carigul deci asocierea bila mare carig mare fir de par mai lung a facut selectia nu doar firul de par.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

Este si marimea ca la aceeasi lungime a firului de par daca era o bila normala de 20
Eu testul asta l-am facut si rezultatul este negativ: la o lungime suficienta a firului de par, nu mai conteaza dimensiunea momelii. Asta e ce am observat eu, nu pretind ca ar fi 100% adevarat. Ca sa fie si mai concludent voi face si testul invers: voi folosi o momeala de cel putin 40mm si fir de par scurt. Daca voi prinde un peste de 7-8 kg inseamna ca am dreptate. Daca nu, nu.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”