Boiliesuri penru peste mare ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vasile.P
Mesaje: 309
Membru din: Dum Mai 22, 2011 12:04
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti- 1 Mai

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Vasile.P »

ionut72 scrie:@vasile.P
Deasemenea cred ca boiles-urile tari, nu cele solubile pot face selectia.
Am dat alta data numai cu bile tari, nadit bile tari ... si am luat ciortan de 1 kg

Scuza-ma, dar a 2-a fraza o contrazice pe prima! :)
Eu folosesc si cred in prima varianta. Dar totodata am avut experienta si pt cel de al doilea caz. Atunci aveam bile tari proaspete. Asa cum a zis si CPK : crapul de 1 kg are gura f mare.Deaceea am specificat si varianta 2. Daca te uitai cu si mai mare atentie la ce-am scris, era trecut cu bold "pot fi".
Sunt f multi factori care pot influenta : bila, marimea, pozitia fata de ac, substratul, vremea, balta, etc....eu am scris ce am experimentat eu.
Cum ramane sa separam pestele mic de mare ?.....cu multe incercari pe cont propiu...
Daca tu le stii mai bine- ok -scrie si cei interesati iti vor urma sfaturile.
Sexul este minunat......dar pescuitul tine o zi intreaga!
C&R- PB 21,46 kg

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

@Vasile
Asa cum a zis si CPK : crapul de 1 kg are gura f mare.
Sunt perfect de acord, eu m-am lovit de cazuri in care un ciortan de 1kg a luat 2 bile de 24 fara probleme. Din asta am tras concluzia ca nu marimea momelii e un criteriu de selectie. Mai departe, cele 2 bile de 24 fiind tari, continuarea rationamentului ne spune ca nici felul bilei (tare sau solubila) nu e un criteriu de selectie suficient. Si atunci ramane doar lungimea firului de par. Care, atentie, nu e o metoda care sa garanteze prinderea de peste mare, ci doar sa-l selecteze pe acesta de cel mic (din pacate se reduc si trasaturile foarte mult, ba chiar poti sa ai partide intregi fara trasatura). Asta cu conditia suplimentara a unei prezentari corecte a momelii pe substrat (ceea ce, la o lungime mare a firului de par, in cazul pescuitului din mana, e, oricum, destul de greu de realizat, eu personal folosesc 2 pufuleti solubili in cazul asta - unul imbraca complet carligul iar celalat pus in continuare pe firul de par, umezit si lipit de celalalt).

Eu pot sa spun doar atat din experientele pe care le-am avut (de 7 ani pescuiesc la crap doar cu boilies-uri/solubile): indiferent de felul (tare sau solubil) si marimea momelii/nr de bile pe firul de par, in conditiile unui fir de par cu lungimea egala sau mai mare de 5-6 cm si o prezentare corecta a monturii pe substrat, n-am prins nciodata crap mai mic de 2 cifre.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de cipica »

DumiD scrie:
cipica scrie:Salut!
Mi-am dedicat o mare parte a partidelor de pescuit pe care le-am facut in ultimii 5 ani vanand trofee. concluziile pe care le-am tras sunt urmatoarele: din pacate nu exista un boilies care sa prinda numai pesti mari. Prima si cea mai importanta conditie este ca balta respectiva sa aiba crapii pe care tu ii cauti. Daca esti sigur ca balta are pestii astia, abia atunci trebuie sa te pregatesti. ce inseamna asta? Din punctul meu de vedere trebuie sa-ti dedici foarte mult timp pescuind. Crapii mari nu trag numai la bile mari sau numai la bile mici. Sau numai la snowman 12-14. Crapii mari mananca orice gasesc in zona, in momentul cand au chef sa se hraneasca, fie ca vorbim de doua bile de 12 mm sau doua de 24 mm. Cei mai mari crapi ai mei sunt prinsi cu momeli duble, doua boilesuri de 16 sau de 20 mm.
Conteaza tipul de boilies? Stiu atat de multi crapi mari prinsi izolat sau cu momeala diferita fata de nada incat as fi tentat sa cred ca nu. Cu toate astea, exista boiliesuri care intamplator sau nu sunt pe placul pestilor mari. Nu spun ca ele fac selectia. Spun numai ca probabil ca pestii mari le apreciaza in mod deosebit.
Rob Hughes prinde in Germania un crap de 32 de kg. In aceeasi partida Jason Colenso prinde unul de 25 si alti cativa sariti de 20 kg. Flavius prinde la Ecsed multi crapi de peste 20 kg folosind aceeasi nada, boiliesurile XXL. Intamplator sau nu, la Sarulesti se prinde cu aceleasi boilesuri captura competitiei la Cupa Becker. Nu spun ca daca vei folosi XXL ai sa prinzi numai crapi capitali, spun numai ca folosind aceste boiliesuri echipa CPK impreuna cu mine am reusit cele mai importante capturi.
Totusi va trebui sa te concentrezi asupra baltilor pe care le alegi. cu riscul de a ma repeta, spun ca nada face diferenta numai daca ai gasit balta in care exista exemplarele pe care tu le vizezi si care ar putea prefera un boilies altuia.

Fir intins
Felicitari pentru capturi, cea mai buna reclama pentru un producator de nada nou. Am si eu o intrebare, cam cat timp au durat partidele de pescuit cand s-au facut aceste capturi si ce cantitate de nada a fost folosita?

Salut!
Flavius pescuieste la Ecsed partide de cate o saptamana si foloseste maxim 20 kg boilies (asta e cantitatea maxima admisa de regulamentul lacului). Rob si Jason au pescuit in Germania pentru 4 zile si au folosit impreuna 12 kg boilies. Ultimul meu crap de 22 kg a fost prins in a doua zi a partidei si pentru a-l prinde am folosit aproximativ un kg nada. Este clar insa ca daca faci partide lungi si ai la dispozitie cantitati suficiente de nada ai sanse mai mari de a prinde monstrul. Cand ma refer la cantitati mari de nada o fac prin prisma lacurilor din Romania unde mare parte din nada pe care noi o aruncam in apa este mancata de pestii mici, inaintea celor mari.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

Poza (la cerere) cu ultimul (pana acum) dintre "mari", 10.07.2013:
Fişiere ataşate
P1040324.JPG
P1040324.JPG (17.94 KiB) Vizualizat de 2725 ori
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

cata79
Mesaje: 280
Membru din: Mie Iul 07, 2010 17:48
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de cata79 »

cu tot respectu cred ca sunteti cam OFF TOPIC ,,,,,
razvan u.,,,,,,,,,ionut72

Avatar utilizator
marussik
Mesaje: 130
Membru din: Dum Mai 16, 2010 20:40

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de marussik »

Parerea mea este ca bilele selecteaza de foarte multe ori pestele mare.Nu cred ca este o coincidenta ca pe lacul Corbu la CN si la cupa Dobrogeana cea mai mare medie de peste a fost prinsa cu bilele facute de un singur producator.
Ionut Cosmescu
Clubul sportiv GREEN LAKE
0768 109 340

cata79
Mesaje: 280
Membru din: Mie Iul 07, 2010 17:48
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de cata79 »

marussik scrie:Parerea mea este ca bilele selecteaza de foarte multe ori pestele mare.Nu cred ca este o coincidenta ca pe lacul Corbu la CN si la cupa Dobrogeana cea mai mare medie de peste a fost prinsa cu bilele facute de un singur producator.
pai si nu ne zici si noua producatoru ?

Avatar utilizator
marussik
Mesaje: 130
Membru din: Dum Mai 16, 2010 20:40

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de marussik »

4Carp George Alexandru
Ionut Cosmescu
Clubul sportiv GREEN LAKE
0768 109 340

Avatar utilizator
marussik
Mesaje: 130
Membru din: Dum Mai 16, 2010 20:40

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de marussik »

Dupa cum spuneam mai sus,bilele de calitate chiar selecteaza pestele mare.Din nou sa castigat locul 1 la cantitate si acelas loc la calitate la cupa RB Moara Vlasiei.Echipa castigatoare a fost de la Green Lake care bine inteles au pescuit cu bilele 4 karp-George Alexandru.
Ionut Cosmescu
Clubul sportiv GREEN LAKE
0768 109 340

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de zfcristian »

marussik scrie:Dupa cum spuneam mai sus,bilele de calitate chiar selecteaza pestele mare.Din nou sa castigat locul 1 la cantitate si acelas loc la calitate la cupa RB Moara Vlasiei.Echipa castigatoare a fost de la Green Lake care bine inteles au pescuit cu bilele 4 karp-George Alexandru.
Prietene nu compara un pescuit de placere de 24-48 ore cu un concurs , daca tot vrei sa faci reclama spune si evolutia bilelor in concurs , abia pe final bilele au inceput sa lucreze si a luat podiumul dar pe primele 24 sau 48 ore rezultatele au fost slabutze :mrgreen:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”