Cel mai bun boilies belachan...

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de bogdan5 »

Ionut,
1. CONDOLEATE.
2.Discutia despre "cel mai bun boilles belachan" este tocita.
3. Despre restul se poate discuta(pana la calendele grecesti) in masura in care lamureste punctul 2(doi).
Seara linistita.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2762
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de PallBogdan »

Stiam eu ca intru pe teren minat si risc sa nu mai inteleg nimic...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de ionut72 »

bogdan5 scrie:Ionut,
1. CONDOLEATE.
2.Discutia despre "cel mai bun boilles belachan" este tocita.
3. Despre restul se poate discuta in masura in care lamureste punctul 2(doi).
Seara linistita.

1 Multumesc!

2 Zice cine? :D Din cate am vazut s-a trecut de la "care e cel mai bun boilies belachan" (ceea ce, oricum, e o exprimare inexacta), la care e "cel mai bun belachan - ingredient" (intrebare la care eu am rapuns).

3) Cel mai "bun" boilies (oricare ar fi el) e ... cel la care prinzi cel mai bine! :)

Seara la fel de.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de bogdan5 »

ionut72 scrie: Cel mai "bun" boilies (oricare ar fi el) e ... cel la care prinzi cel mai bine! :)
Asta am afirmat si eu cu cateva postari anterioare, probabil nu am fost suficient de explicit.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de bogdan5 »

Apropos,
Cunosc multi pescari care au contribuit la notorietatea unei anume bile, despre reciproca inca nu am auzit.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de cornel73ro »

Cel mai bun boilies este cel care se vinde la un pret real, onest, nu cu adaos de 150-300 % cum suntem obisnuiti de producatorii autohtoni.
O bila buna, nu ar trebui sa sara de 30-35 lei/kg, poate si mai jos daca vorbim de birdfood-uri. Zilele trecute, vorbeam cu un amic din Italia care isi ruleaza singur bilele pe care le scoate intre 3 si 5 euro/kg.
Dar, deh....nu trebuie sa le sponsorizam participarile la concursuri si sa le umplem conturile bancare producatorilor nostri? Intr-adevar, nu ne obliga nimeni sa le cumparam, insa nu avem prea multe optiuni, iar ca sa-ti faci acasa bile in conditiile in care locuiesti la bloc, este aproape imposibil din mai multe considerente lesne de inteles.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de nit_matias »

Nu ca iau apararea producatorilor, dar cred ca omiti cheltuielile pe care le are orice producator:

- rularea bilelor
- fierberea bilelor
- ambalaj
- publicitate
- distributie
- angajati
- taxe( in cazul celor care platesc) 24% e numai tva

Asa ca daca iti iei ingrediente si le faci tu, ajungi la cam 20 ron/kg si restul cheltuielilor sunt reprezentate de ce am scris mai sus.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de petre iulian »

"Amicul din Italia face bile cu 3-5 euro"


Sunt doar niste exemple si nu are nici o treaba cu nici un producator

Sa-ti fac eu un mic calcul ce inseamna sa comerciezi bile la calculul `italianului care le face acasa la un cost de `mijloc de 4 euro pe 1 kg (costul ingredientelor)

Multi au plecat gresit ca ziceau ca-l ia pe `al de sus de picioare ca baga ingrediente de 15 lei si le vinde cu 40-50 lei in magazine dar la finalul anului au vazut ca au facut `munca patriotica ,asta in cazul in care nu au iesit in pierdere .....ca nu au calculat si cat costa cheltuiala anuala :wink: . Daca au facut bile bune si au avut vanzare nu prea mai mergea sa urce pretul asa ca au umblat la ingrediente si la retete, sa poata sa scoata produsul la acelas pret si uite asa au scazut calitatea lor :wink:

in primul rand trebuie spatiu in care rulezi ,usuci,depozitezi materia prima si produsele ,ambalaje etc (adica un spatiu maricel cu mai multe camere )care te coste minim 1500 de lei pe luna x 12 luni =18.000 lei
minim un angajat (sa zicem `la negru )-1.200 lei x 12 luni =14.400 lei
publicitate (sa zicem doar )500 pe luna x 12 luni =6.000 lei
utilitati (curent,gaze,apa ,etc ) sa zicem doar 200 pe luna x 12 luni =24.000 lei

Ai ajuns la o cheltuiala anuala de 62.400 lei fara ambalaje ....si aceste cheltuieli sunt reale :wink:

Sa zicem ca esti un producator mic care vinde 2,5 tone (2,500 kg ) pe an

De la calculul tau de 4 euro kg de bile fara aceste cheltuieli care nu le are amicul tau rezulta ca imparti cheltuiala anuala adica 62.400 lei la 2.500 kg si rezulta 24,96 lei pe 1 kg + 4 euro costul lor (18 lei) = 42.96 lei pe kilogramul de bile fara sa castigi inca nimic :wink:



Daca vinzi mai mult de 2,5 tone deja trebuie sa intrii pe magazine unde mai pui ambalaje,distributie mai pui un tva de 24 % + minim 30% cat cere magazinul adaus si deja urci deja la un pret pe magazin mai mare.... dar cheltuiala anuala se imparte si la mai multe tone de boiliesuri :wink:


Fi atent ,sa zicem ca esti un mare producator si vinzi 10 tone (10.000 kg ) si imparti la 62.400 cheltuiala anuala + inca 14.400 (cat costa inca un angajat ca nu poti rula de unul singur 10 tone )si rezulta 7.68 lei pe kg +18 lei costul lor =25.68 lei dar atunci inseamna ca vinzi pe magazine si mai pui la acest cost 54% (tva-ul +adausul magazinului ) si ajungi iar la un cost de 39,5 lei pe un kg fara sa castigi nimic la ele ,fara ambalaje si fara distributie ....sa nu mai pun taxe ,contabilitate :lol:

ca sa cumperi cu 30-35 lei din magazin cum zici ca-i pretul corect ,din pacate nu-ti pot vinde decat un kg de gris rulat,colorat frumos si cu un iz de aroma :lol: de 3 lei kilogramul la care adaugi 7.68 lei cat te costa cheltuiala anuala (ajungi la 10.68lei)+ 100 % adaos sa zicem ca are producatorul(ajungi la 21,36lei) + 54% (tva-ul +adausul magazinului ) si ajungi la pretul tau `corect de 32.8 kg de "boiliesuri"

Spor la cumparaturi :wink: .....

ps. Poate am mai gresit la unele calcule(si la scriere ca nu mai recitesc ) dar nu sunt expert in domeniu dar sunt la curent cu ce cheltuieli sunt cu un atelier profesionist + aparatura moderna care depaseste investitia de 10.000 de euro :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de ionut72 »

Cel mai bun boilies este cel care se vinde la un pret real, onest, nu cu adaos de 150-300 % cum suntem obisnuiti de producatorii autohtoni.
Cornel, discutia asta e veche si am purtat-o cu, poate, sute de indivizi. Tuturor le-am pus intrebarea: daca chiar esti convins ca ai dreptate si ca in "afacerea" asta se practica adaosuri de 150-300% (iar profiturile sunt pe masura), de ce nu faci pasul cel mare si sa intri in domeniu? Toata lumea ar avea de castigat: noi, consumatorii de boilies, n-am putea fi decat multumiti de aparitia a inca unui concurent pe piata (fapt care ar putea pune presiune pe preturi), tu ai castiga niste bani frumosi si, mai mult, ai munci cu/din placere, ti-ai transforma pasiunea in sursa de venit. Ce zici?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de osc1or »

petre iulian scrie:"Amicul din Italia face bile cu 3-5 euro"


Sunt doar niste exemple si nu are nici o treaba cu nici un producator

Sa-ti fac eu un mic calcul ce inseamna sa comerciezi bile la calculul `italianului care le face acasa la un cost de `mijloc de 4 euro pe 1 kg (costul ingredientelor)

Multi au plecat gresit ca ziceau ca-l ia pe `al de sus de picioare ca baga ingrediente de 15 lei si le vinde cu 40-50 lei in magazine dar la finalul anului au vazut ca au facut `munca patriotica ,asta in cazul in care nu au iesit in pierdere .....ca nu au calculat si cat costa cheltuiala anuala :wink: . Daca au facut bile bune si au avut vanzare nu prea mai mergea sa urce pretul asa ca au umblat la ingrediente si la retete, sa poata sa scoata produsul la acelas pret si uite asa au scazut calitatea lor :wink:

in primul rand trebuie spatiu in care rulezi ,usuci,depozitezi materia prima si produsele ,ambalaje etc (adica un spatiu maricel cu mai multe camere )care te coste minim 1500 de lei pe luna x 12 luni =18.000 lei
minim un angajat (sa zicem `la negru )-1.200 lei x 12 luni =14.400 lei
publicitate (sa zicem doar )500 pe luna x 12 luni =6.000 lei
utilitati (curent,gaze,apa ,etc ) sa zicem doar 200 pe luna x 12 luni =24.000 lei

Ai ajuns la o cheltuiala anuala de 62.400 lei fara ambalaje ....si aceste cheltuieli sunt reale :wink:

Sa zicem ca esti un producator mic care vinde 2,5 tone (2,500 kg ) pe an

De la calculul tau de 4 euro kg de bile fara aceste cheltuieli care nu le are amicul tau rezulta ca imparti cheltuiala anuala adica 62.400 lei la 2.500 kg si rezulta 24,96 lei pe 1 kg + 4 euro costul lor (18 lei) = 42.96 lei pe kilogramul de bile fara sa castigi inca nimic :wink:



Daca vinzi mai mult de 2,5 tone deja trebuie sa intrii pe magazine unde mai pui ambalaje,distributie mai pui un tva de 24 % + minim 30% cat cere magazinul adaus si deja urci deja la un pret pe magazin mai mare.... dar cheltuiala anuala se imparte si la mai multe tone de boiliesuri :wink:


Fi atent ,sa zicem ca esti un mare producator si vinzi 10 tone (10.000 kg ) si imparti la 62.400 cheltuiala anuala + inca 14.400 (cat costa inca un angajat ca nu poti rula de unul singur 10 tone )si rezulta 7.68 lei pe kg +18 lei costul lor =25.68 lei dar atunci inseamna ca vinzi pe magazine si mai pui la acest cost 54% (tva-ul +adausul magazinului ) si ajungi iar la un cost de 39,5 lei pe un kg fara sa castigi nimic la ele ,fara ambalaje si fara distributie ....sa nu mai pun taxe ,contabilitate :lol:

ca sa cumperi cu 30-35 lei din magazin cum zici ca-i pretul corect ,din pacate nu-ti pot vinde decat un kg de gris rulat,colorat frumos si cu un iz de aroma :lol: de 3 lei kilogramul la care adaugi 7.68 lei cat te costa cheltuiala anuala (ajungi la 10.68lei)+ 100 % adaos sa zicem ca are producatorul(ajungi la 21,36lei) + 54% (tva-ul +adausul magazinului ) si ajungi la pretul tau `corect de 32.8 kg de "boiliesuri"

Spor la cumparaturi :wink: .....

ps. Poate am mai gresit la unele calcule(si la scriere ca nu mai recitesc ) dar nu sunt expert in domeniu dar sunt la curent cu ce cheltuieli sunt cu un atelier profesionist + aparatura moderna care depaseste investitia de 10.000 de euro :wink:
la partea cu TVA-ul sunt ceva "probleme" de calcul, dar in rest, cam ai dreptate..
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”