Cel mai bun boilies belachan...

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

sniper
Mesaje: 56
Membru din: Mie Iun 04, 2014 6:48
Puncte: 0
Localitate: sect 4

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de sniper »

si la utilitati sunt "probleme" :lol: de calcul :shock: :shock:

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de viorel doloc »

Iulica, ai uitat de cea mai masiva si importanta investitie...EXPERIENTA...pentru el si orice producator de boiles, aflat la inceput de drum, asta ar fi primul pas!
Dupa cateva sute de ore petrecute in partide de teste, mii de ore in concursuri, cu zeci de cupe/ trofee castigate, devii cunoscut, apreciat si recunoscut pentru ceea ce faci/produci si poti spune ca ai facut si al doilea pas!
Pasul 3...daca ai ajuns aici...cititi postarea lui Iulian, inca odata...chiar daca are unele mici scapari, dupa cum au mentionat colegii, mai sus.
Pasul 4...Spor la rulat :D !
PS. Scuze pentru off topic.
Carp Passion

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de nit_matias »

Problema se pune ca si bile la care nu primesti factura si nici nu sunt in ambalaj si te mai duci si le iei tu, te costa cam tot atat cat sunt cele din magazin. Aici e un mare semn de intrebare, dar cine isi permite sa arunce cu banii ce sa zicem, sa arunce.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de pharaoh »

Pai, Matei, atunci sunt doua variante: bila la care nu primesti factura are pretul umflat sau bila din magazin nu are calitatea celei din atelier. Care crezi ca e adevarata?
Marius Sârbu

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de cornel73ro »

ionut72 scrie:
Cel mai bun boilies este cel care se vinde la un pret real, onest, nu cu adaos de 150-300 % cum suntem obisnuiti de producatorii autohtoni.
Cornel, discutia asta e veche si am purtat-o cu, poate, sute de indivizi. Tuturor le-am pus intrebarea: daca chiar esti convins ca ai dreptate si ca in "afacerea" asta se practica adaosuri de 150-300% (iar profiturile sunt pe masura), de ce nu faci pasul cel mare si sa intri in domeniu? Toata lumea ar avea de castigat: noi, consumatorii de boilies, n-am putea fi decat multumiti de aparitia a inca unui concurent pe piata (fapt care ar putea pune presiune pe preturi), tu ai castiga niste bani frumosi si, mai mult, ai munci cu/din placere, ti-ai transforma pasiunea in sursa de venit. Ce zici?
Ionut, ai perfecta dreptate in ceea ce spui. Presupunand ca as avea spatiul si utilajele necesare, din pacate timpul nu-mi permite sa incep o astfel de afacere, am o profesie frumoasa, la care nu voi renunta niciodata.
In concluzie, raman in continuare un cotizant destoinic si constant.
Respecte!
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de cornel73ro »

nit_matias scrie:Problema se pune ca si bile la care nu primesti factura si nici nu sunt in ambalaj si te mai duci si le iei tu, te costa cam tot atat cat sunt cele din magazin. Aici e un mare semn de intrebare, dar cine isi permite sa arunce cu banii ce sa zicem, sa arunce.
Ai pus punctul pe I, Matei. Exact la asa ceva m-am referit.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de nit_matias »

Eu cred ca ambele cazuri sunt adevarate, difera de la caz la caz. Sunt bile bune la preturi decente si sunt bile proaste la preturi foarte mari, piata e libera si fiecare este liber sa aleaga. Oricum cine are experienta stie sa prinda peste si nu isi face probleme dpdv al nadei.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Andrei G
Mesaje: 663
Membru din: Mie Noi 10, 2010 16:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun boilies belachan...

Mesaj de Andrei G »

petre iulian scrie:"Amicul din Italia face bile cu 3-5 euro"


Sunt doar niste exemple si nu are nici o treaba cu nici un producator

Sa-ti fac eu un mic calcul ce inseamna sa comerciezi bile la calculul `italianului care le face acasa la un cost de `mijloc de 4 euro pe 1 kg (costul ingredientelor)

Multi au plecat gresit ca ziceau ca-l ia pe `al de sus de picioare ca baga ingrediente de 15 lei si le vinde cu 40-50 lei in magazine dar la finalul anului au vazut ca au facut `munca patriotica ,asta in cazul in care nu au iesit in pierdere .....ca nu au calculat si cat costa cheltuiala anuala :wink: . Daca au facut bile bune si au avut vanzare nu prea mai mergea sa urce pretul asa ca au umblat la ingrediente si la retete, sa poata sa scoata produsul la acelas pret si uite asa au scazut calitatea lor :wink:

in primul rand trebuie spatiu in care rulezi ,usuci,depozitezi materia prima si produsele ,ambalaje etc (adica un spatiu maricel cu mai multe camere )care te coste minim 1500 de lei pe luna x 12 luni =18.000 lei
minim un angajat (sa zicem `la negru )-1.200 lei x 12 luni =14.400 lei
publicitate (sa zicem doar )500 pe luna x 12 luni =6.000 lei
utilitati (curent,gaze,apa ,etc ) sa zicem doar 200 pe luna x 12 luni =24.000 lei

Ai ajuns la o cheltuiala anuala de 62.400 lei fara ambalaje ....si aceste cheltuieli sunt reale :wink:

Sa zicem ca esti un producator mic care vinde 2,5 tone (2,500 kg ) pe an

De la calculul tau de 4 euro kg de bile fara aceste cheltuieli care nu le are amicul tau rezulta ca imparti cheltuiala anuala adica 62.400 lei la 2.500 kg si rezulta 24,96 lei pe 1 kg + 4 euro costul lor (18 lei) = 42.96 lei pe kilogramul de bile fara sa castigi inca nimic :wink:



Daca vinzi mai mult de 2,5 tone deja trebuie sa intrii pe magazine unde mai pui ambalaje,distributie mai pui un tva de 24 % + minim 30% cat cere magazinul adaus si deja urci deja la un pret pe magazin mai mare.... dar cheltuiala anuala se imparte si la mai multe tone de boiliesuri :wink:


Fi atent ,sa zicem ca esti un mare producator si vinzi 10 tone (10.000 kg ) si imparti la 62.400 cheltuiala anuala + inca 14.400 (cat costa inca un angajat ca nu poti rula de unul singur 10 tone )si rezulta 7.68 lei pe kg +18 lei costul lor =25.68 lei dar atunci inseamna ca vinzi pe magazine si mai pui la acest cost 54% (tva-ul +adausul magazinului ) si ajungi iar la un cost de 39,5 lei pe un kg fara sa castigi nimic la ele ,fara ambalaje si fara distributie ....sa nu mai pun taxe ,contabilitate :lol:

ca sa cumperi cu 30-35 lei din magazin cum zici ca-i pretul corect ,din pacate nu-ti pot vinde decat un kg de gris rulat,colorat frumos si cu un iz de aroma :lol: de 3 lei kilogramul la care adaugi 7.68 lei cat te costa cheltuiala anuala (ajungi la 10.68lei)+ 100 % adaos sa zicem ca are producatorul(ajungi la 21,36lei) + 54% (tva-ul +adausul magazinului ) si ajungi la pretul tau `corect de 32.8 kg de "boiliesuri"

Spor la cumparaturi :wink: .....

ps. Poate am mai gresit la unele calcule(si la scriere ca nu mai recitesc ) dar nu sunt expert in domeniu dar sunt la curent cu ce cheltuieli sunt cu un atelier profesionist + aparatura moderna care depaseste investitia de 10.000 de euro :wink:

utilitati (curent,gaze,apa ,etc ) sa zicem doar 200 pe luna x 12 luni =24.000 lei
Mai taie un zero si mai aduna te rog. :lol:

Cam 9000 de euro e bine asa :lol:
WLC Carp Club

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”