De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de mircead »

pharaoh scrie:Cum adica "pozitionata langa boaba de langa carlig" ? Pui pasta de plumb pe firul de par? Eu as echilibra cu pasta de plumb pe firul de forfac, in apropierea carligului.
Aceasta montura cu alica sau pasta de Pb pe fir se numeste K.D. ,eu o folosesc mai des decat pe cea clasica cu "acul in coada" ,imi place mai mult si gasesc ca un ac mic de 6 ,gen Kurvshank ,si 2 plastice echilibrate cu alica prind mai bine decat varianta clasica.Dar acum depinde si de gust si de increderea pescarului in propria montura.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Alex Matea »

mircead scrie:
pharaoh scrie:Cum adica "pozitionata langa boaba de langa carlig" ? Pui pasta de plumb pe firul de par? Eu as echilibra cu pasta de plumb pe firul de forfac, in apropierea carligului.
Aceasta montura cu alica sau pasta de Pb pe fir se numeste K.D. ,eu o folosesc mai des decat pe cea clasica cu "acul in coada" ,imi place mai mult si gasesc ca un ac mic de 6 ,gen Kurvshank ,si 2 plastice echilibrate cu alica prind mai bine decat varianta clasica.Dar acum depinde si de gust si de increderea pescarului in propria montura.
Fire intinse.

Nu e adevarat , KD rig e cu totul altceva... tine de matisarea diferita a firului si nu de alica sau pasta de plumb...

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de mircead »

Alex Matea scrie:
mircead scrie:
pharaoh scrie:Cum adica "pozitionata langa boaba de langa carlig" ? Pui pasta de plumb pe firul de par? Eu as echilibra cu pasta de plumb pe firul de forfac, in apropierea carligului.
Aceasta montura cu alica sau pasta de Pb pe fir se numeste K.D. ,eu o folosesc mai des decat pe cea clasica cu "acul in coada" ,imi place mai mult si gasesc ca un ac mic de 6 ,gen Kurvshank ,si 2 plastice echilibrate cu alica prind mai bine decat varianta clasica.Dar acum depinde si de gust si de increderea pescarului in propria montura.
Fire intinse.

Nu e adevarat , KD rig e cu totul altceva... tine de matisarea diferita a firului si nu de alica sau pasta de plumb...

Sti tu ceva dar se pare ca nu suficient ,baga un ochi aici pentru documentare http://www.korda.co.uk/rigz/?id=8.
Mie imi place ca tine carligul perfect camuflat pe substrat si momeala usor deasupra ,deci usor de aspirat si greu de detectat .Apropos mai nou (sau vechi de cand cu nodul fara nod) acelasi "tip de matisaj) se utilizeaza cu succes si la bottom rig ,este vorba de unghiul agresiv pe care il face carligul inducand ,cel putin teoretic, o intepare mai rapida si sigura decat matisajul normal.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Alex Matea »

Da , corect insa montura , se caracterizeaza prin tipul acela de matisare , 2 spire, apoi trecerea firului de par..samd ,si nu prin faptul ca se pune o alica sau pasta de plumb , eu la asta ma refeream , deoarece atunci cand a fost realizat a fost realizat cu ceva critic echilibrat si apoi folosit si cu pop.up +/- alica plumb . Corect , se foloseste si cu bottom si cu orice carlig , insa despre ce vorbesti tu , adica stilul de matisare , inainte ( si acum unele persoane fac la fel) unii foloseau nodul fara nod , scurt , mic , nu se matisa pana la spinul carligului si de aici obtineai acel unghi destul de agresiv , insa montura aceasta , KD se caracterizeaza prin acea matisare si nu prin folosirea acelei alice de plumb , asta spun eu.
Acea alica de plumb poti sa o folosesti oricand la orice montura , asta nu inseamna ca e KD , asta subliniam eu .

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de pharaoh »

cei de la fox o prezinta cu un nod normal:
Marius Sârbu

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de mircead »

Alex Matea scrie:Da , corect insa montura , se caracterizeaza prin tipul acela de matisare , 2 spire, apoi trecerea firului de par..samd ,si nu prin faptul ca se pune o alica sau pasta de plumb , eu la asta ma refeream , deoarece atunci cand a fost realizat a fost realizat cu ceva critic echilibrat si apoi folosit si cu pop.up +/- alica plumb . Corect , se foloseste si cu bottom si cu orice carlig , insa despre ce vorbesti tu , adica stilul de matisare , inainte ( si acum unele persoane fac la fel) unii foloseau nodul fara nod , scurt , mic , nu se matisa pana la spinul carligului si de aici obtineai acel unghi destul de agresiv , insa montura aceasta , KD se caracterizeaza prin acea matisare si nu prin folosirea acelei alice de plumb , asta spun eu.
Acea alica de plumb poti sa o folosesti oricand la orice montura , asta nu inseamna ca e KD , asta subliniam eu .

OK daca zici tu ca matisarea este caracteristica la KD n-am nimic impotriva ,dar as mai adauga si celelalte caracteristici esentiale de fapt:alica si tipul carligului (desi se poate folosi si un widegape si un longshank foarte bine cu conditia sa-l indoi la inel cu patentul) care fac posibila camuflarea carligului pe substrat si prezentarea momelii deasupra substratului si agresivitatea monturii.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Alex Matea »

Da , corect , agresivitatea este data tot de matisare aia speciala la fel si prezentare cat mai naturala pe substrat este datorata tot matisarii :D. Eu l.am folosit doar cu kurvshank si wide gape insa cu kurvshank nu am pierdut mai nici un peste , pe cand cu wide gape am avut mai multe ratari.

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de mircead »

Alex Matea scrie:Da , corect , agresivitatea este data tot de matisare aia speciala la fel si prezentare cat mai naturala pe substrat este datorata tot matisarii .

Bine ,bine ,ma predau ,traiasca matisarea.
Ma bucur totusi ca tipul acesta de rig a dat si la tine rezultate.
Fire intinse ,matisate sau nu.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de mircead »

pharaoh scrie:cei de la fox o prezinta cu un nod normal:
]
Corect - important la aceasta montura este faptul ca are carligul camuflat pe substrat ;momeala trebuie sa fie foarte bine echilibrata cu alica astfel incat sa fie foarte usor absorbita ;lungimea firului de par relativ mai mica decat la alte monturi = intepare imediata (lungimea se regleaza si aici pentru pestii mai mari ) = pestii se inteapa numai in buza de jos ,niciodata in interior ; in schimb unghiul de atac al carligului poate varia datorita formei carligului si tipului de matisare ,eu unul prefer varianta Korda ,mi se pare mai prinzatoare dar cine stie.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”