nivel atractantii?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

mariancarp scrie: Daca imi amintesc eu bine aceasta este reteta PUBLICA dupa care s-a pescuit la campionatul mondial din 2005 din BELGIA ...

POT sa mai cresc aroma la 15 ml?
iti amintesti bine si mai mult ca sigur iti amintesti si faptul ca reteta avea o combinatie de fishmeal si nu doar un birdfood cum folosesti tu acum.

da' creste-o omule la 15 ml, ca si noi suntem curiosi sa vedem ce se intampla :D

PS nu uita sa-ti notezi cat si ce ai pus, eventual fa-ti doua transe de bile, una mai "aromata" una mai spre normal, ca sa ai intre ce face comparatie.

PPS atentie mare la recomandarea lui Vladut, extrem de importanta, cred a facut-o pe toate forumurile pe care scrie, de mai multe ori, si in continuare foarte multi pescari isi fac bilele dupa metoda zidarului: pac! ciment si var in mijlocul strazii, se freaca un pic cu nisipu' si p'orma cara-i galeti de apa cat cuprinde :D :shock:
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

mariancarp
Mesaje: 51
Membru din: Joi Aug 25, 2005 14:29

Mesaj de mariancarp »

mixul este solar squid&octopus nu club mix!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Mixul squid & octopus de la Solar este un birdfood . Club mix este un fishmeal .

Avatar utilizator
George Slave
Mesaje: 168
Membru din: Dum Aug 19, 2007 13:57

Mesaj de George Slave »

Daca mixul este numai de la solar cred ca se leaga foarte greu.Pentru solubile mai ales cred ca mai trebuie si alt mix.

mariancarp
Mesaje: 51
Membru din: Joi Aug 25, 2005 14:29

Mesaj de mariancarp »

pai daca este un birdfood m-am inselat eu, scuze, nu merge combinat cu un S&Q SBS.

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

mariancarp scrie: nu merge combinat cu un S&Q SBS.
de ce nu merge?
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
George Slave
Mesaje: 168
Membru din: Dum Aug 19, 2007 13:57

Mesaj de George Slave »

Merge amestecat foarte bine.Fara probleme.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Si daca ii pui si 10 % Robin Red - se amesteca si mai bine . :lol: Intinde ziare pe jos , varsa din galeata prafurile si omogenizeaza bine , pina se amesteca ca lumea . Si ce vezi prin mixul SBS - asa ca niste "pietricele" mici sparge-le printr-o sita deasa .

Avatar utilizator
George Slave
Mesaje: 168
Membru din: Dum Aug 19, 2007 13:57

Mesaj de George Slave »

E vezi usor..usor iese ceva. :D

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

EXACT

Mesaj de PANAIT CEZAR »

Chestia asta cu- faci partea lichida si apoi pui mixul-nu este valabila si nici corecta in toate cazurile.Este posibila atita timp cit in partea lichida nu folosesti uleiuri esentiale sau alti aditivi tari.Din experienta pot afirma ca in 80 % din cazuri ramine mix,deci ai calculat dozele de aditivi la 1000 de grame de mix uscat si pina la urma(deoarece ramine mix) ai folosit numai 900 grame de mix uscat.O sa spuneti ca nu este relevant.
Exemplu:Daca ai folosit ulei esential de usturoi in partea lichida,poti sa arunci mixul.Chiar si alt ulei esential daca folosesti e acelasi lucru:supradozare.Binestiut este faptul ca bariera dintre atractie si supradozare,la uleiurile esentiale este sensibila.
Nu ati avut probleme pina acum deoarece ati folosit aditivi,arome si atractanti care ,in general,dau greu supradozare.
Al doilea aspect ,in acest caz,este daca vrei sa fii riguros pina la capat cu compozitia boiliesului final.Daca esti interesat de aceasta problema ,nu poti pune mixul peste partea lichida,nu poti controla nivelul procentajului de proteina ,cind este mai multa,cind este mai putina,functie de cantitatea de mix adugata pina la consistenta dorita.Bineinteles,acest ultim aspect este numai pentru cei care vor sa obtina un boilies exact asa cum si l-au propus;cu X% proteina.O sa spuneti din nou ca nu este relevant.Exemplu:daca un kg. de mix uscat contine 40% proteina,daca adaugam 8 oua,pasta obtinuta va avea 32,5% proteina.
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”