nivel atractantii?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@Panait Cezar,

Ca si Vladut, apreciez si eu in mod deosebit pasiunea si documentarea pe care o faci pentru obtinerea unor boiliesuri de calitate. As avea si eu citeva intrebari :
1. Cum definesti aditivi tari/slabi ? Exemple.
2.Exemplu de combinatie ulei esential +aditivi care a dus la dezastru ?
3.Cit de mult poate influenta o partida cu boiliesuri la care procentajul de proteina ,de exemplu, difera cu 5% fata de ce ne-am propus initial?
4. Aici nu mai e o intrebare , ci mai degraba o invitatie...Te-as ruga sa deschizi un topic nou, si sa ne prezinti niste experiente concrete cu boiliesuri pe care le-ai facut tu(mix, arome, aditivi, etc), precum si rezultatele tale concrete(daca exista, ca acum vreo doua saptamini citeam ca nu au fost relevante :? ). Adica x zile, n capturi, z kg, eventual si ceva poze. Cred ca asa am imbina mult mai bine aspectele teoretice(care uneori sunt greoaie , cu cele practice.

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

EXACT

Mesaj de PANAIT CEZAR »

1.Aditivii tari sint substantele care trebuie introduse intr-o cantitate foarte mica intr-o nada ,deoarece depasirea limitei strica nada.Exemple:
a)uleiul esential de usturoi
b)extract de cuisoare
c)acid N-Butyric
d)L-Lizina
e)Dimetil-Beta-Propriothetin
2.Intrebarea ta e rupta de contextul in care am scris.Era vorba de modul in care poate sa ia nastere un esec al nadei si sa nu-ti dai seama din ce cauza.
3.O partida nu poate fi influentata de variatia cu 5 % a nivelului de proteina de la un kg. la altul de bile.Dar daca participi la un concurs si vrei sa-ti faci singur bilele si ti-ai propus sa ai 30% proteina in boilies,si fara sa stii ai 20%,deja e prea putin .
$.Daca o sa ma hotarasc vreodata sa scriu un articol simplu,dar concludent(nu beletristica) o sa-l citesti tu desigur.Deocamdata eu ma multumesc cu statutul de incepator.In ceea ce priveste ultimele tale afirmatii va trebui sa recitesti inca o data acel pasaj:spuneam ca am incercat diverse substante in bilele mele ,dar datorita faptului ca eu pescuiesc mai mult pe ape salbatice,braconate si cu densitate mica de peste n-am putut trage o concluzie.
Ultima problema:Intr-adevar,practica ne omoara,dar sa stii ca s-a pescuit fara informatie pina acum citiva ani.Nu poti pune ceva bine in practica daca nu esti foarte bine informat pentru ca ne intoarcem inapoi de unde am plecat,la acelasi pescuit fara informatie.
Mult respect!
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Aspru :lol: :lol:

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

Val Pangica jr scrie:Aspru :lol: :lol:
"aspru ca un cocean de porumb folosit in loc de zewa" :P :D :lol:
Milionar excentric

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@Cezar,
Se vede treaba ca n-ai inteles exact ce voiam... pe mine chiar ma intereseaza ca unii care sunt pasionati de melanjul asta de mixuri,arome, etc, sa ia o atitudine mai concreta . Acest concret presupune cautari, experiente, satisfactii dar si esecuri, indiferent de stadiul in care ne aflam. De ce nu le-am impartasi si celorlalti, cu bunele si cu relele lor ?

Prefer o polemica, fie ea si aspra :wink: , dar care duce la lucruri concrete , decit la generalitati.. sau beletristica :)

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Aici sunt de acord cu Cezar Bibu ! Prea multe baze , acizi si denumiri stiintifice neverificate ai folosit d-le Cezar Panait , ca sa nu vedem si noi
( pe poze verificate ) o concluzie cu solzi - mica sau mare , cum da Domnul pe Dunare ! Pina la urma de teorie suntem plini si noi si membrii forumului - eu astept o postare la care ati dozat corespunzator pe Dunare - aditivul "Dimetil-Beta-Propriothetin" si ce rezultate ati avut ! Plus proteina !!!

Cu cit suntem mai concreti cu atit stiinta noastra se dezvolta si cu lucruri noi si discutiile terne se aplatizeaza !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu cred ca si partea teoretica are rolul ei, iar pe linie de raspandit informatia, Cezar Panait este un campion. Parerea mea. Eu , cel putin, il apreciez.
Iar ca nu are poze publicate cu crapi, nu cred ca este concludent....
Si mai are dreptate cu ceva : daca pescuieste doar pe balti salbatice, nu prea poate sa inteleaga anumite aspecte..... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

eu prima observatie pe care as face-o este faptul ca Cezar (Panait, nu Bibu :D ) isi face propriul mix. si mai are obiceiul sa lucreze cu ingrediente luate din farmaciile umane sau veterinare.

observatiile tale, Cezar, au oarecare relevanta in cazul tau. pt ca vrei sa stii ce si cat ai pus in bilele pe care le faci. din pct meu de vedere dai dovada de o rigurozitate iesita din comun. s-ar putea ca, extrem de preocupat sa respecti procentele respective, sa pierzi esentialul acestui demers: o bila eficienta la un cost cat mai redus (banuiesc ca aici vrei sa ajungi, nu?)
in fine, daca vrei tu musai sa stai in procentul respectiv de proteina, ca exemplu, dar constati ca partea lichida nu-ti ajunge pt cat mix ai calculat, ce faci? sau invers, nu-ti ajunge mixul, ce faci, arunci totul pt ca nu-ti ies procentele? sau sacrifici procentele ca sa obtii totusi niste bile?

ca metoda de a face bile, mai ales tinand cont de faptul ca majoritatea pescarilor nu-si fabrica propriul mix acasa, recomandarea lui Vladut e cea corecta. si se cunosc destule cazuri in care pescari care au folosit metoda ta s-au ales cu un morman de .... ceva bun de tencuiala :D ca refuza sa se ruleze.

daca ai lucra cu mixuri si ingrediente "de-a gata" ai scapa de problemele ridicate de tine.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: EXACT

Mesaj de mirceaef »

PANAIT CEZAR scrie: .... Exemplu:daca un kg. de mix uscat contine 40% proteina,daca adaugam 8 oua,pasta obtinuta va avea 32,5% proteina.
m-am tot gandit ... si inclin sa cred ca gresesti.

mixul rezultat va avea tot in jur de 40% proteina. e ca in "borcanul profesorului": daca umpli un borcan cu pietricele, ocupi, sa zicem, in jur de 70% din volum. poti sa mai indesi, pe langa, o mana de nisip. mai poti sa-i mai adaugi si o cana de apa. acum borcanul e plin, iar volumul ocupat de pietricele e acelasi.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: EXACT

Mesaj de Andrei I »

mirceaef scrie:
PANAIT CEZAR scrie: .... Exemplu:daca un kg. de mix uscat contine 40% proteina,daca adaugam 8 oua,pasta obtinuta va avea 32,5% proteina.
m-am tot gandit ... si inclin sa cred ca gresesti.

mixul rezultat va avea tot in jur de 40% proteina. e ca in "borcanul profesorului": daca umpli un borcan cu pietricele, ocupi, sa zicem, in jur de 70% din volum. poti sa mai indesi, pe langa, o mana de nisip. mai poti sa-i mai adaugi si o cana de apa. acum borcanul e plin, iar volumul ocupat de pietricele e acelasi.
Eu zic ca e mult mai complicat. Am inteles ambele puncte de vedere dar probabil ca numai un chimist ar rezolva integral problema dar cred ca ar fi ceva de felul urmator (daca imi e permis sa-mi dau cu parerea):

Date: 1 kg Mix --- 40% continut proteic
1 ou de gaina cantareste aprox 60 grame si are 14 grame proteina (CLASA I-adica proteine complete) adica 23% proteina
8 oua - 480grame ----23% proteina

1kg Mix + 480grame oua = 1,480kg pasta

400 grame proteina + 110 grame proteina = 610,4 grame proteina la 1,480kg pasta ___________ 43,6% proteina!!

Adica la un kg de mix cu 40% proteina + 8 oua continutul de proteine al pastei rezultate este de 43,6% nu 32,5% ....deci mai multa proteina nu mai putina...pentru ca ati uitat ca ouale sunt foarte bogate in proteine :D

Poate am gresit .... dar nu cred :wink:

P.S. : DACA LA ASTA SE REZUMA PESCUITUL LA CRAP EU MA LAS de acest sport INAINTE SA FI INCEPUT!!!! :roll:

Andrei
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”