O reteta de dip va rog!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Andrei I »

bogdan D scrie:
Amino este un stimulator de apetit si emite un semnal foarte atractant in apa :wink:
Stiu asta Bogdane insa am crezut si in continuare inclin sa cred ca atractia oferita de Amino se manifesta mai mult prin dependenta pestelui de bilele pe care le-a halit si care contineau tot ce el avea nevoie. Adica mai putin atrage prin semnale chimice, miros si mai mult prin gust. Una peste alta dupa mine, un Amino e mult mai util sa-l pui in nada decat in dip, semnalul trimis de amino in comparatie cu aroma, sau un atractant e mult mai redus, el fiind special creeat pentru digestie nu pentru atractie. Ori pestele nu trebuie sa digere usor bila de carlig.

Cu siguranta depinde despre ce amino vorbim, sunt unele imbogatite cu atractant, cu indulcitor sau chiar arome...de exemplu NUTRA nu zice despre cele 2 amino care le produce ca au rol de atractant ci de digestie, insa alti producatori spun exact ce ai zis si tu ca sunt un foarte bun stimulator de apetit sau atractant. Eu stimulatul apetitului facut de amino il inteleg prin "dresaj" nu prin atractie chimica.

O singura axioma am: :)) NICI UNUL DIN NOI NU DETINE ADEVARUL ABSOLUT :D
Milionar excentric

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cipica »

50 ml amino
15 ml aroma
1/2 lingurita betaina
3 pocaturi ulei de piper


50 ml amino
5 ml aroma
5 ml Hi-Taste

nimic complicat si f eficient. folosesc retetele astea devreo 6 ani...

Avatar utilizator
Teddy
Mesaje: 358
Membru din: Mie Feb 04, 2009 18:27
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Teddy »

banuiesc ca este vorba de hi attract de la sbs. in loc de asta se poate folosi orice alt "taste enhancer" , de exemplu seria cajouser de la nutra?
Dragos Dimache - Pescar sportiv

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cipica »

E borba de Hi- Taste de la SBS

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Bogdan Dragan »

Andrei I scrie:
bogdan D scrie:
Amino este un stimulator de apetit si emite un semnal foarte atractant in apa :wink:
Stiu asta Bogdane insa am crezut si in continuare inclin sa cred ca atractia oferita de Amino se manifesta mai mult prin dependenta pestelui de bilele pe care le-a halit si care contineau tot ce el avea nevoie. Adica mai putin atrage prin semnale chimice, miros si mai mult prin gust. Una peste alta dupa mine, un Amino e mult mai util sa-l pui in nada decat in dip, semnalul trimis de amino in comparatie cu aroma, sau un atractant e mult mai redus, el fiind special creeat pentru digestie nu pentru atractie. Ori pestele nu trebuie sa digere usor bila de carlig.

Cu siguranta depinde despre ce amino vorbim, sunt unele imbogatite cu atractant, cu indulcitor sau chiar arome...de exemplu NUTRA nu zice despre cele 2 amino care le produce ca au rol de atractant ci de digestie, insa alti producatori spun exact ce ai zis si tu ca sunt un foarte bun stimulator de apetit sau atractant. Eu stimulatul apetitului facut de amino il inteleg prin "dresaj" nu prin atractie chimica.

O singura axioma am: :)) NICI UNUL DIN NOI NU DETINE ADEVARUL ABSOLUT :D
Pai vad ca ambii producatori sustin ca amino joaca rol de atractant. Si ca sa-ti mai spulber misterul, amino e amino, indiferent de ce firma il ambaleaza (cu adaosurile aferente). Produsul in sine este fabricat decat de 2 mari firme in toata lumea! Daca cei 2 mari producatori spun ca are rol de atractant si stimuleaza apetitul, atunci fi sigur ca asa este! :wink:

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Andrei I »

bogdan D scrie:
Pai vad ca ambii producatori sustin ca amino joaca rol de atractant. Si ca sa-ti mai spulber misterul, amino e amino, indiferent de ce firma il ambaleaza (cu adaosurile aferente). Produsul in sine este fabricat decat de 2 mari firme in toata lumea! Daca cei 2 mari producatori spun ca are rol de atractant si stimuleaza apetitul, atunci fi sigur ca asa este! :wink:
Stai ca am impresia ca nu ai inteles exact ce vreau eu sa spun. Incerc cu un exemplu din alimentatia umana. Marul ... marul nu emite pentru om un semnal de hrana prin miros si nici unul chimic. Insa ne place marul pentru ca am mai maincat si ni s-a parut foarte bun... am obervat ca ne da energie, ca e un bun digestiv si ca e bun la gust. Acum cand vedem un mar .. apetitul nostru este stimulat, deci putem spune ca marul e un stimulator de apetit pentru noi. Dar nu emite semnale de atractie ca o portie de sarmale de exemplu.

Asta vreau sa zic...ca Amino este un stimulator de apetit prin proprietatile sale si totodata un atractant dar in acest mod...prin obisnuinta crapului cu el in nada. Intr-un dip e mai mult nevoie de aroma si atractie chimica, deci beneficiul adus de amino in dip nu este la fel de categoric asa cum este in nada.

Ce vrem de la un dip? sa ii transmita pestelui ca avem la ac o nada nutritiva? sau sa-i starnim curiozitatea foarte rapid prin miros, culoare si atractie mare?
bogdan D scrie:
Si ca sa-ti mai spulber misterul...
Lasa nu incerca sa spulberi nimic ..
Milionar excentric

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Bogdan Dragan »

Andrei I scrie:
bogdan D scrie:
Pai vad ca ambii producatori sustin ca amino joaca rol de atractant. Si ca sa-ti mai spulber misterul, amino e amino, indiferent de ce firma il ambaleaza (cu adaosurile aferente). Produsul in sine este fabricat decat de 2 mari firme in toata lumea! Daca cei 2 mari producatori spun ca are rol de atractant si stimuleaza apetitul, atunci fi sigur ca asa este! :wink:
Stai ca am impresia ca nu ai inteles exact ce vreau eu sa spun. Incerc cu un exemplu din alimentatia umana. Marul ... marul nu emite pentru om un semnal de hrana prin miros si nici unul chimic. Insa ne place marul pentru ca am mai maincat si ni s-a parut foarte bun... am obervat ca ne da energie, ca e un bun digestiv si ca e bun la gust. Acum cand vedem un mar .. apetitul nostru este stimulat, deci putem spune ca marul e un stimulator de apetit pentru noi. Dar nu emite semnale de atractie ca o portie de sarmale de exemplu.

Asta vreau sa zic...ca Amino este un stimulator de apetit prin proprietatile sale si totodata un atractant dar in acest mod...prin obisnuinta crapului cu el in nada. Intr-un dip e mai mult nevoie de aroma si atractie chimica, deci beneficiul adus de amino in dip nu este la fel de categoric asa cum este in nada.

Ce vrem de la un dip? sa ii transmita pestelui ca avem la ac o nada nutritiva? sau sa-i starnim curiozitatea foarte rapid prin miros, culoare si atractie mare?
bogdan D scrie:
Si ca sa-ti mai spulber misterul...
Lasa nu incerca sa spulberi nimic ..
Nu intelegi nimic, ce legatura are omul cu bietul crap?
Vroiam sa-ti spun ca amino elibereaza o foarte mare atractie chimica in apa, adica exact ceea ce cauti tu.
Atentie! Nu trebuie vazut ca un produs care doar creste valoarea nutritiva!
Crezi ca toti producatorii care baga amino in dip-uri sunt tampiti? Sau Cipica care ti-a recomandat acelasi lucru?
Eu iti spuneam parerea mea, avand in vedere ca import de la una dintre firmele mari si stiu cum descriu ei produsul.
Acum daca vrei sa iei in calcul ceea ce am spus eu bine, daca nu, nu.
Numai bine si fir intins!

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Andrei I »

Nu inteleg de ce te enervezi :D Eu pun intrebari ca sa incerc sa inteleg logic cum ajuta amino in dip si daca ajutorul dat de el in dip e mai important decat aroma sau un atractant dedicat.
Nu fac pe desteptul in fata nimanui, mai ales in fata ta sau a lui Cipica ..sunteti totusi vice-campioni mondiali si incercam sa invatam din experienta voastra. Consider insa ca cea mai buna metoda de a invata este sa nu iei de-a gata ci sa intelegi.

Iar voi .. :) raspundeti argumentat doar cand sunteti contrazisi :D
Milionar excentric

popa viorel
Mesaje: 84
Membru din: Mie Sep 21, 2005 10:54

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de popa viorel »

poate ne recomanda sa punem si in dip 10% glm..... :lol:
sa coste un bulion un dip, sa mearga afacerea.

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Bogdan Dragan »

Andrei I scrie:Nu inteleg de ce te enervezi :D Eu pun intrebari ca sa incerc sa inteleg logic cum ajuta amino in dip si daca ajutorul dat de el in dip e mai important decat aroma sau un atractant dedicat.
Nu fac pe desteptul in fata nimanui, mai ales in fata ta sau a lui Cipica ..sunteti totusi vice-campioni mondiali si incercam sa invatam din experienta voastra. Consider insa ca cea mai buna metoda de a invata este sa nu iei de-a gata ci sa intelegi.

Iar voi .. :) raspundeti argumentat doar cand sunteti contrazisi :D
:D :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”