O reteta de dip va rog!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

misu_sipanu
Mesaje: 36
Membru din: Mar Noi 03, 2009 14:01
Puncte: 0
Localitate: Eforie Nord

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de misu_sipanu »

Andrei I scrie:Nu inteleg de ce te enervezi :D Eu pun intrebari ca sa incerc sa inteleg logic cum ajuta amino in dip si daca ajutorul dat de el in dip e mai important decat aroma sau un atractant dedicat.
Nu fac pe desteptul in fata nimanui, mai ales in fata ta sau a lui Cipica ..sunteti totusi vice-campioni mondiali si incercam sa invatam din experienta voastra. Consider insa ca cea mai buna metoda de a invata este sa nu iei de-a gata ci sa intelegi.

Iar voi .. :) raspundeti argumentat doar cand sunteti contrazisi :D
Nu va mai enervati degeaba exista...amino dip :D
CS.GREEN LAKE

Avatar utilizator
zenhor
Mesaje: 77
Membru din: Dum Dec 06, 2009 21:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de zenhor »

@Bogdan D

Expemplul dat de Andrei(cu marul) nu e tocmai aiurea.
Explica-mi si mie ce valoare nutritiva, ce "semnal chimic"(ca tot e la moda sintagma asta) emite, ce stimulator de apetit are...un bob fals de porumb de la Enterprise. Eu am prins crap cu asta ceva si cred ca nu sunt singurul.
E clar ca analogia cu omul care stie cum arata un mar si cand il vede ii face "pofta" doar prin stimulare vizuala, are o baza reala.

Ce semnal chimic emite un lichid ce contine proteine solubile, ficat lichid? Modifica concentratia ionilor de hidrogen din jurul bilei? Daca e vorba doar de dispersia proteinelor lichide si a aminoacizilor in apa...atunci putem in cel mai bun caz vorbi despre un semnal fizic.
De asemenea, analogia intre om si crap din punctul de vedere al folosirii drept nada de crap a unor produse farmaceutice destinate consumului uman, are din nou radacini in realitate.

Incearca sa te gandesti la momentul in care ai consumat prima data un aliment(o fructa sau o leguma exotica spre ex.).
Nu stiai ce gust are, daca o sa-ti placa sau nu, ce miros are, daca o sa te doara burta dup-aia...nimic. Doar stiai ca e un aliment. Dupa ce l-ai mancat o data ai tras o concluzie destul de rapid: imi place sau nu(gustul, mirosul, etc), o sa mai cumpar sau nu, merita efortul de a cumpara sau nu.
Crapii obisnuiti cu bile stiu in mare ca "chestia aia rotunda" e buna si la gust, si ca nutritie, se simt satui, energici dupa ea. Cei care vad prima data sunt un pic timizi.

Semnalul(oricare ar fi el) emis in apa de catre lichidele nutritive, poate atrage prin gust sau miros. Nu cred ca analizeaza crapul valorile nutritive ale lichidelor folosite(asa cum si noi salivam cand mirosim o friptura si o facem de la miros nu din cauza calitatilor super nutritive ale ei. Stim undeva in subconstient ca ne satura intr-adevar, dar pofta nu de-acolo vine).
Cuvantul "atractant" mi se pare foarte vag...ar trebui detaliat un pic mai mult. Am auzit tot felul de exprimari de la: aroma are rol de atractant, amino are rol de atractant, atract-ul(ce-o fi asta?) are rol de atractant, betaina are rol de atractant, GLM, RR...etc.
Bun bun, dar prin ce calitate a lor? Aport caloric, miros, gust? De fapt cred ca nimeni nu poate raspunde 100% convins la intrebarea asta.

Vorbind despre gust...incearca sa gusti un amiment tinandu-te de nas si o sa constati ca gustul paleste mult. Chiar tin minte un experiment in care un enolog, a fost pus sa guste(legat la nas si ochi) vin si cafea. N-a putut face diferenta.
Simtul olfactiv este foarte important in gust. Practic gusturile(receptorii pentru gust) sunt 4 mari si lati: dulce, sarat, amar si acru. In combinatie cu o aroma, senzatia gustativa(atentie: mirosul si gustul sunt simturi nu senzatii) capata foarte multe valente.
Pentru om aroma(oricare) miroase bine dar are un gust neplacut. Pentru crap e valabil acelasi lucru.
...ca intr-un kg avem 15 ml aroma si intr-o bila avem o cantitate foarte foarte mica, care nu prea altereaza gustul asta e alta poveste.

IonutF
Mesaje: 16
Membru din: Lun Mai 11, 2009 19:16

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de IonutF »

[quote="zenhor"]@Bogdan D

Expemplul dat de Andrei(cu marul) nu e tocmai aiurea.
Explica-mi si mie ce valoare nutritiva, ce "semnal chimic"(ca tot e la moda sintagma asta) emite, ce stimulator de apetit are...un bob fals de porumb de la Enterprise. Eu am prins crap cu asta ceva si cred ca nu sunt singurul.



Buna intrebare :wink:
Ionut Feraru

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cornelserbu »

domnilor "alchimisti", eu cred ca cel mai bun dip e lichidul pe care il folositi la bile...mi-a spus mie o data o pasarica si mi-am dat seama incet, incet ca nu ma mintit... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
zenhor
Mesaje: 77
Membru din: Dum Dec 06, 2009 21:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de zenhor »

Asta e alta discutie...cu cat studiem mai mult cu atat ne dam seama ca de fapt e mult mai simplu.
E doar o discutie concreta bazata pe date corecte din punct de vedere stiintific.

Asa putem folosi termeni "generosi"(a se citi: ce cuprind o descriere vaga, sau o plaja larga de posibile variabile) dar care nu au la baza decat experienta personala.
E interesant sa legam acea experienta personala, foarte vasta la unii ca Bogdan, Cipica, etc.(care a dat succes sau nu), de o unitate de masura masurabila si corecta din punct de vedere chimic, fizic, etc. Sa putem trage o concluzie, altfel termenul semnal chimic e foarte vag.

Intr-adevar gustul si mirosul se bazeaza pe chemoreceptie.
La oameni si nu numai gustul se asociaza cu alt simt, mirosul, in zona creierului responsabila cu analizarea aromelor(stiu ca ce gasim noi pe raft se chema aroma, dar aici e vorba de altceva). Aroma este(fiziologic vorbind) compusa din doi stimuli: miros si gust(ce gasim noi pe raft e tot aroma, dar aici vorbim de altceva).
Senzatia de gust acru si sarat e formata prin aparitia unui flux de ioni la nivelul membranei celulei receptoare.
Senzatia de gust amar si dulce apare printr-un mecanism mai compex, prin care anumite lanturi proteice transmembranare detecteaza moleculele la suprafata lor si determina un raspuns la capatul celalalt, intracelular.
Mirosul este alta forma de chemoreceptie, ce e reprezentata prin componente volatile in cazul organismelor care traiesc in mediul aerian si prin componente solubile in apa in cazul pestilor si a crustaceelor.

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de obssesion carp »

mecanismele chimioreceptiei sunt complicate si inca insuficient cunoscute.Datorita prezentei substantelor dizolvate in apa,chiar si in dilutii foarte mici,pestii i- si gasesc sau isi aleg hrana.ei sunt in stare sa deceleze elemente aflate in dilutie de o parte la un milion.Decai rolul simtului chimic este hotaritor in existenta pestelui si nu trebuie subestimat deloc de catre noi pescarii.IN cazul exemplului cu marul as spune ca s-ar putea ca acel mar sa contina o vitamina sau o enzima deficitara in organismul nostru,ceea ce ne face sa avem o pofta nebuna sa mancam un mar la un moment dat.
AS asocia acest exemplu cu deficitul unui sau a unor aminoacizi la un moment dat in organismul crapului,iar prin dipuirea bilelor cu lichid amino si binenteles prin chemoreceptia mai sus amintita sa creasca sansele de aprinde un mustacios mai repede.Se stie ca partea lichida a unui boilies lucreaza sau se scurge prima data activind boilisul.
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de obssesion carp »

@Andrei
aminoacizii sunt substante de o importanta fundamentala pentru organismul pestelui,si sunt de 2 feluri ;neesentiali si esentiali.Cei esentiali sunt indispensabili pentru crestere si dezvoltare si pot fi procurati din hrana vegetala spre exemplu.dupa parerea mea aminoacizii sunt mult mai imp. decat aroma intr-un dip tocmai datorita faptului ca sunt vitali pentru crap ,iar prin acest simt foarte bine dezvoltat numit chemoreceptie organismul crapului va detecta mai repede bila dipuita.
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de obssesion carp »

Stiati ca,
in ceea ce priveste poluarea pestii sunt veritabile biodetectoare ,reactionand cu mare rapiditate la concentratii de 1g pesticide/100000m cub apa?
tot cu ajutorul chimismului apei, pestii sunt avertizati de existenta in apa a unor substante nocive,apropierea cardurilor de pestisori prada ori prezenta altor rapitori inpreajma, recunoasterea partenerului sau a rivalului in timpul boistei, ca si drumul spre locurile de reproducere,sunt receptate tot prin intermediul simtului chimic.

scuze pt. off topic
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Andrei I »

Aceste lucruri le-am citit si eu. Intrebarea mea era foarte simpla in principiu insa cu siguranta numai un crap ar putea raspunde la ea. Amino in dip atrage crapul mai repede decat aroma? si o a doua intrebare, derivata din prima este Amino este sau nu atractant pentru crap sau este doar un supliment nutritiv si un bun digestiv?

La a doua intrebare am primit raspunsul asta... amino e un bun atractant pentru ca crapul simte ca din hrana lui lipsesc aminoacizii. E o parere insa ma indoiesc sincer ca crapul e asa inteligent.

Alte justificari au fost...amino e un "fooaaaarte tare" atractant pentru ca asa zic producatorii.
Sigur asa cum zice si Serbu Cornel, Cipica, Bogdan unii zic ca e bine sa o folosesti aia ..si o folosesti ca atare pe baza experientei altora sau chiar a ta. Insa DE CE?

De ce foosim aia si nu "ailalta"? De ce trebuie sa dam crapului spirulina? am vazut mai nou retete cu spirulina. Pe principiul asta eu va zic asa...bagati la greu in nada LECITINA, vom dezvolta memoria crapului si cu siguranta va sti data viitoare ca o bila mov, cu dungi verzi in spirala este tot ce are nevoie si numai aia va manca. Lecitina merge si in DIP! toti producatorii o lauda!

Putem adauga 10ml de Extract de Ginseng...producatorii spun ca prelungeste viata si stimuleaza intelectul. Vom avea crapi mai inteligenti (poate reusesc sa ne explice ei cum identifica aminoacizii in curand) si mai longevivi.

P.S. Daca maine Nutrabaits zice ca Ginsengul face diferenta...ce procent din cititorii acestui forum vor introduce ginseng-ul in reteta? :D

ol za best!
Milionar excentric

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cornelserbu »

obssesion carp scrie:@Andrei
aminoacizii sunt substante de o importanta fundamentala pentru organismul pestelui,si sunt de 2 feluri ;neesentiali si esentiali.Cei esentiali sunt indispensabili pentru crestere si dezvoltare si pot fi procurati din hrana vegetala spre exemplu.dupa parerea mea aminoacizii sunt mult mai imp. decat aroma intr-un dip tocmai datorita faptului ca sunt vitali pentru crap ,iar prin acest simt foarte bine dezvoltat numit chemoreceptie organismul crapului va detecta mai repede bila dipuita.
te contrazic putin cu toate ca sunt depasit de discutiile de biochimie cred...deci, ce dipuim, ca sa ne intelegem...nada sau momeala ??? o nada buna, in general nu are nevoie de dip, daca dipuim momeala, putin ne pasa de cantitatea de aminoacizi din ea...nu cu ea aducem crapul pe pat ci cu nada, cu momeala il aducem la carlig (vezi cazul mandarina care avea amino cat am eu negru sub unghie...si sunt spalat pe maini :D )...in nada trebuiesc bagate toate nevoile crapului, momeala e pacaleala dupa cum ii spune si numele...pe aia o dipuim ca sa creada mustaciosul atunci cand ii plac "merele" ca ala e mai bun si mai frumos (nu uitati de prezentarea vizuala) cu toate ca noi stim ca este "otravit"

ca sa inchei, cred ca aroma este baza dipului...restul, e...mixul care e de baza si la care se adauga cate ceva din ce spuneti voi ca sa-i placa mai mult crapului.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”