O reteta de dip va rog!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
zenhor
Mesaje: 77
Membru din: Dum Dec 06, 2009 21:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de zenhor »

Ati citit cum se asaneaza bazinele piscicole?(teoretic cel putin)

Vidarea completa a helesteului, iar o data la 4-5 ani sa ramana gol inclusiv pe timpul verii, cultivat cu plante, etc. Imprastierea de var stins sau nestins in functie de pH-ul apei si al substratului: valori intre 100 si 3500 de kilograme de var pe an/ha. Popularea facandu-se la 4-6 zile de la admistrarea varului stins.
Folosirea ingrasamintelor minerale(azotate sau fosfatice) in cantitati de 50-100-200 kg/ha/an in timp ce pestele e in apa pentru fertilizarea vetrei. Administrarea ingrasamintelo facandu-se in timp ce pestele e in apa.

Nu mai zicem ca este unul dintre cei mai rezistenti pesti. O simti el picatura de aroma, dar nu cred ca e ca rechinul care simte o picatura de sange intr-un bazin olimpic.
Si inca ceva...la o bila de 18 mm(avand in vedere ca avem 10 ml de aroma/kg de bile), cam cata aroma avem in bila respectiva?
Cam 0,08 mililitri in toata masa bilei! Schimba pH-ul(adica modifica concentratia ionilor de hidrogen din jurul bilei intr-un mod semnificativ)? Schimba gustul?
Sincer, ma cam indoiesc...
Aroma are intr-adevar rolul ei(dar doar prin faptul ca crapul o miroase) si apoi o si gusta. Senzatia gustativa este si la pesti o combinatie a celor doua simturi. Senzatia gustativa e foarte importanta, uita-te la cele mai inteligente animale de pe planeta: manaca o gramada de rahaturi doar ca miros placut si au un gust bun.

@obsessioncarp
Explica-mi si mie chemoreceptia unui bob de porumb fals. Fie el si tinut intr-o aroma si indulcitor. Ce atrage crapul? Culoarea, forma, aroma sau gustul? Sau acei aminoacizi atat de importanti de care simte el ca are nevoie in subconstient cand vede bobul ala fals? Fie el si bob adevarat...mustind de aminoacizi de care simte el ca are nevoie.
Cunosc un caine care daca are doua farfurii in fata, una cu ceafa de porc si alta cu prajitura alege 10 din 10 prajitura. Si nu e un caine prost.
Intr-adevar crapul e mult mai prudent.

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de mircea62 »

Andrei I scrie: E o parere insa ma indoiesc sincer ca crapul e asa inteligent.
Nu se pune neaparat problema de inteligenta, animalele fac o gramada de lucruri din reflex fara a "gandi"
pentru ca practic nici nu au nevoie, mecanismele lor biologice fiind bine puse la punct. La crap se pune problema "inteligentei" atunci cand refuza o anumita hrana pentru ca "tine minte" ca a mai mancat asa ceva
si nu i-a fost deloc bine dupa - drilul si fotografiile de pe mal :D
Mircea B.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Hai sa facem o deductie logica .

1. daca pescuim cu un bob de porumb "in lapte" putem avea rezultate bune.
2.daca acelasi bob il tinem inainte in aroma de ceva, va mirosi clar mai tare si sunt 2 variante :A. sa prinda mai bine sau B.mai slab decat bobul natural...
3.daca acelasi bob il tinem intr-un lichid nutritiv(gen complex atract) nu ii vom modifica aroma ci doar ii vom inbunatati semnalul chimic, rezulta ca nu are cum sa fie rau.
4.daca alaturi de complex atract mai punem si aroma (un dip normal) atunci pot aparea problemele, dar atentie DOAR din cauza aromei, care ori este prost dozata ori este aleasa neinspirat .....

CONCLUZIE : lichidul nutritiv nu trebuie sa lipseasca din dip, dupa parerea mea cel mai bun dip fiind zeama de baza din care facem boiliesurile...... Lucru demonstrat de-a lungul timpului. :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cipibm »

...
Aroma are intr-adevar rolul ei(dar doar prin faptul ca crapul o miroase) si apoi o si gusta. Senzatia gustativa este si la pesti o combinatie a celor doua simturi. Senzatia gustativa e foarte importanta, uita-te la cele mai inteligente animale de pe planeta: manaca o gramada de rahaturi doar ca miros placut si au un gust bun.

Datorita elementelor solubile din nada,eu cred ca pestii,in cazul de fata crapul,au capacitatea de a "gusta" o bila,fara sa puna gura pe ea.
Comparatia cu omul vis a vis de preferintele alimentare, poate sa fie oarecum deplasata deoarece crapul in majoritatea situatiilor se hraneste dupa instinct,instinct care la foarte multi dintre noi,din cauza "evolutiei" sa cam atrofiat.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Andrei I »

Vladut Mateianu scrie:Hai sa facem o deductie logica ....

3.daca acelasi bob il tinem intr-un lichid nutritiv(gen complex atract) nu ii vom modifica aroma ci doar ii vom inbunatati semnalul chimic...:wink:
discutabil...complex atract-ul si orice alt lichid nutritiv are gust si aroma proprie...deci va schimba aroma bobului de porumb. semnalul chimic...cum l-ati defini? oare nu chiar aroma si gustul lichidului nutritiv nu are un rol important in transmiterea "semnalului chimic" al acestuia?
Milionar excentric

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de EX-UL »

Dipul cel mai bun il obtii pastrind 200-300 ml din lichidul pe care l-ai pregatit pentru pregatirea bilelor ... Altfel recomad Mainline Hook bait system .. dip Neutral - cu aroma pe care v-ati ales-o , adaugata la solutia specificata .

Observ cu necaz ca inca , dupa atita si atita vreme se pune accentul pe aroma si nu pe calitatea nadei ... Aroma nu prinde peste , mixul si lichidele adaugate , cu o simpa amprenta de aroma , prind peste .

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cornelserbu »

repet, trbuie facuta clar diferenta dintre nada si momeala...nada, intr-adevar trebuie sa fie de cea mai buna calitate, iar pe langa ingredientele de baza atat lichide cat si solide, e bine sa fie si aromata in plus fata de aromele continute de ingrediente...nu nada prinde peste, nada il aduce si momeala prinde peste

sunt multe cazuri cand nada poate tine loc si de momeala, dar e bine sa nu nadim cu momeala, ci doar sa o punem pe firul de par... :D :wink: :D

si eu am spus mai sus ca cel mai bun dip e zeama cu care am facut bilele, dar daca folosesc dip-ul numai pentru momeala, atunci mai adaug cativa ml de aroma si risc intr-adevar ca un crap prins si eliberat sa nu mai vina la momeala in partida respectiva... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Gabi Milea
Mesaje: 127
Membru din: Joi Dec 04, 2008 9:11

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Gabi Milea »

Vladut Mateianu scrie:Hai sa facem o deductie logica .
CONCLUZIE : lichidul nutritiv nu trebuie sa lipseasca din dip, dupa parerea mea cel mai bun dip fiind zeama de baza din care facem boiliesurile...... Lucru demonstrat de-a lungul timpului. :wink:
Corect! Numai ca "zeama" de la boiliesuri poate sa se altereze repede daca contine si ou (sa presupunem ca am facut boiliesuri tari cu ou).
Daca vrem sa pastram putin dip din care preparam boiliesurile in cazul acesta trebuie sa ne gandim inainte de a pune produse perisabile, sa punem deoparte. :wink:

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cornelserbu »

Gabi Milea scrie:
Vladut Mateianu scrie:Hai sa facem o deductie logica .
CONCLUZIE : lichidul nutritiv nu trebuie sa lipseasca din dip, dupa parerea mea cel mai bun dip fiind zeama de baza din care facem boiliesurile...... Lucru demonstrat de-a lungul timpului. :wink:
Corect! Numai ca "zeama" de la boiliesuri poate sa se altereze repede daca contine si ou (sa presupunem ca am facut boiliesuri tari cu ou).
Daca vrem sa pastram putin dip din care preparam boiliesurile in cazul acesta trebuie sa ne gandim inainte de a pune produse perisabile, sa punem deoparte. :wink:
oul are rol doar de liant, n-are nicio traba cu zeama de care spunea vladut si val, zeama care in general cuprinde lichide nutritive, atractanti si aroma...si ca sa-ti dai mai bine seama de asta, vei vedea ca diversi producatori dau dozajul in functie de cantitatea de mix sau de numarul de oua, deci...ouale nu fac parte din "zeama" :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ReMuS
Mesaje: 181
Membru din: Vin Apr 18, 2008 23:30
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de ReMuS »

cornelserbu scrie:
Gabi Milea scrie:
Vladut Mateianu scrie:Hai sa facem o deductie logica .
CONCLUZIE : lichidul nutritiv nu trebuie sa lipseasca din dip, dupa parerea mea cel mai bun dip fiind zeama de baza din care facem boiliesurile...... Lucru demonstrat de-a lungul timpului. :wink:
Corect! Numai ca "zeama" de la boiliesuri poate sa se altereze repede daca contine si ou (sa presupunem ca am facut boiliesuri tari cu ou).
Daca vrem sa pastram putin dip din care preparam boiliesurile in cazul acesta trebuie sa ne gandim inainte de a pune produse perisabile, sa punem deoparte. :wink:
oul are rol doar de liant, n-are nicio traba cu zeama de care spunea vladut si val, zeama care in general cuprinde lichide nutritive, atractanti si aroma...si ca sa-ti dai mai bine seama de asta, vei vedea ca diversi producatori dau dozajul in functie de cantitatea de mix sau de numarul de oua, deci...ouale nu fac parte din "zeama" :D
Corect cea ce spuneti, dar cred ca Gabi se referea ca majoritatea pescarilor punem(batem) ouale prima data iar pe urma adaugam lichidele nutritive, atractantii etc.
Dumneavoastra nu asa procedati?
Remus Lenghel

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”