PRETUL BILELOR

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de Florin Pata »

nit_matias scrie:Pt Dl florin faceti bilele 300 Ron / kg ca vad ca dansul sustine si e gata Sa participe la profitul vostru.
Ptr. Dl matei - Eu nu am afirmat ca bilele sunt scumpe /ieftine/ok sau adaosurile comerciale sunt mari/mici :D
!!!! Am afirmat doar ca taxele si impozitele maresc pretul fata de "producerea lor acasa"!
In plus, fiecare pescar ia o decizie in functie de cantitatea de bile consumate:
1)Necesar de cantitati medii/mari - investesti in "scule" si le prepari acasa(pretul per kg va fi mic)
2)Necesar mic - nu se justifica investitia in pistol/masa rulat/etc.
3)Pescari care nu dispun de spatiul respectiv pentru rulat/uscat + "faci mizerie si miros de in casa !!!!(citat :lol: )"

De remarcat ca majoritatea pescarilor care isi prepara bilele acasa,calculeaza pretul per kg doar pe materiile prime,"uitand!" sa adauge si amortizarea "logisticii"!

No offence !!!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de nit_matias »

Pai asta ziceam si eu dl. Florin, ca din 2 partide ai amortizat masa si pistolul, ca acum pentru 5 kg de bile nu imi cumpar si malaxor. Deci dupa 2 partide iti raman gratis pistolul si masa de rulat.

Eu nu zic ca nu e greu sa faci bile bune la preturi bune, dar nu poti sa iti amortizezi utilajele in 6 luni dupa ce le-ai cumparat, ele se amortizeaza in 5 6 ani, tocmai pentru a fi competitiv pe piata si pentru a avea produse cu un raport calitate - pret cat mai bun. Da, intodeauna cand te apropi de produsul finit obti profit mai mare, dar iar ma repet, mie unu diferenta mi se pare mult prea mare, atata tot vreau sa zic.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de Catalin Bujita »

In decursul unui sezon eu schimb mai multe randuri de mese. Nu am optat pentru rolarea pe masina deoarece impune limitari. Pistolul, nici el nu e ieftin, dar este printre cele mai ieftine scule din atelier, in plus nu ai ce face cu un pistol fara un compresor, iar eu am optat pentru unul profi, cele din categoria hobby ar fi fost consumabile.
Referitor la malaxor :lol: , nici nu realizezi ca e una dintre cele mai importante accesorii fara de care "rularea" boilesurilor ar fi un cosmar.
Fierberea bilelor este insa activitatea cea mai energofaga, iar uscarea lor are si ea nevoie de diverse gadget-uri, altfel te compari cu taranii care se roaga pentru ploaie.
Depozitarea materiilor prime si a produselor finite ...... alt capitol care scoate bani din buzunar chiar si atunci cand nu se lucreaza....

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de nit_matias »

Pai normal ca tu ai toate astea pentru ca produci tone, eu fac pana intr-o suta de kg pe an. Doamne
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de Vladut Mateianu »

nit_matias scrie:Pai normal ca tu ai toate astea pentru ca produci tone, eu fac pana intr-o suta de kg pe an. Doamne
Ala cu tonele eram eu... :D Si niciodata noi nu am tinut cont de pretul "instalatiilor" la pretul final, este nesemnificativ cand rulezi cateva zeci de tone anual............... :wink:
Dar, intr-adevar, cand rulezi cateva zeci de kg anual trebuie luate in calcul si aceste aspecte.......
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de Zarguzon Adi »

Carping RACE scrie:In decursul unui sezon eu schimb mai multe randuri de mese. Nu am optat pentru rolarea pe masina deoarece impune limitari. Pistolul, nici el nu e ieftin, dar este printre cele mai ieftine scule din atelier, in plus nu ai ce face cu un pistol fara un compresor, iar eu am optat pentru unul profi, cele din categoria hobby ar fi fost consumabile.
Referitor la malaxor :lol: , nici nu realizezi ca e una dintre cele mai importante accesorii fara de care "rularea" boilesurilor ar fi un cosmar.
Fierberea bilelor este insa activitatea cea mai energofaga, iar uscarea lor are si ea nevoie de diverse gadget-uri, altfel te compari cu taranii care se roaga pentru ploaie.
Depozitarea materiilor prime si a produselor finite ...... alt capitol care scoate bani din buzunar chiar si atunci cand nu se lucreaza....
daca ai folosi o masa profesionala ca aceasta'' http://www.crapmania.ro/forum/marele-ba ... 17351.html'' ai rula pe ea cel putin 10 ani cu o productivitate de trei ori mai mare decat una obisnuita; in curand si un fierbator pentru 40 kg boilies tot profesional

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de Catalin Bujita »

Stai linistit ca nu esti unicat, oi fi tu mare si frumos dar nu singurul 8)

raoullupusoru
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 04, 2012 15:21

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de raoullupusoru »

Zarguzoane, lasa vrajeala! Mesele tale sunt niste copii ieftine care se ciobesc dupa 1-2 ani de utilizare. Nici tu nu ai apucat sa le folosesti 10 ani. De unde sti ca tin atat?! Fa ceva original, nu mai copia ce se chinuie altii sa produca cu mintea lor. Macar daca ai da acte pe ce vinzi, dar esti un bisnitar

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de Sorin Daringa »

Vladut Mateianu scrie:Deci este aproape imposibil sa facem un mix ieftin care sa contina 50% gris.....dar, ptr ca suntem romani, am inventat un ingredient de volum mai ieftin ca grisul, bun liant si care nu se "umfla" la fiert : se numeste PESMET. :wink:
Dar daca in loc de gris sau pesmet vladut folosim un TTX din ala de la unguri maruntit foarte fin...ce se intampla?
A incercat cineva?
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”