Reteta boilies - Merge in primavara?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

combinatia asta de mixuri ar merge f bine, asa cum ai zis, la niste partide lungi, insa tu vrei ceva de primavara devreme, cind vei sta probabil mai putin pe balta, si oricum crapul nu va minca asa hotarit. Mai degraba incearca un mix (sau amestec) mai granulat care sa elibereze mai repede in apa semnalul..Ceva birdfood+fishmeal, mai degraba.
Cit despre ulei, uita-l pt moment.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

Cezar Bibu scrie:combinatia asta de mixuri ar merge f bine, asa cum ai zis, la niste partide lungi, insa tu vrei ceva de primavara devreme, cind vei sta probabil mai putin pe balta, si oricum crapul nu va minca asa hotarit. Mai degraba incearca un mix (sau amestec) mai granulat care sa elibereze mai repede in apa semnalul..Ceva birdfood+fishmeal, mai degraba.
Cit despre ulei, uita-l pt moment.
de stat pe balta o sa stau incepand cu martie minim 72 de ore... :D
Si prefer sa prind 1 peste de 10kg decat 8 crapi de cate 3 kg:)

Da ce e cu uleiu' asta de toata lumea zice sa il uit? E vorba de perioada de primavara? sau e prea pretentios si trebuie sa fii expert in bile ca sa poti treci si la ulei?
Milionar excentric

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Mesaj de George-Alexandru »

uleiul nu este indicat primavara din cauza temeperaturii apei,va impiedica dispersia
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Nu e mare scofala nici cu uleiurile alea "whinterised" - tot cheag se fac linga boilies

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

Bun am inteles...si atunci am vreo alta varianta de a introduce aroma de piper in boilesuri ? Mai concret ... exista o aroma de piper care nu e uleioasa?

Nu as vrea sa incerc cu piper macinat ca mi-e teama sa nu-i apuce stranutul :))

Andrei
Milionar excentric

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

ulei esential (Nutrabaits sau Nash)nu mai stiu acum exact dozajul, scrie pe sticla.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

Cezar Bibu scrie:ulei esential (Nutrabaits sau Nash)nu mai stiu acum exact dozajul, scrie pe sticla.
Pai asta intetionam sa pun...dar e ulei...intrebam daca exista altceva cu aroma de piper...ne-uleios
Milionar excentric

Avatar utilizator
cata bh
Mesaje: 267
Membru din: Dum Feb 12, 2006 18:56
Puncte: 0
Localitate: Oradea
Contact:

Andrei

Mesaj de cata bh »

Andrei

E foarte bun chiar daca e uleios , sint cantitati foarte mici oricum.
Nu trebuie sa-ti fie frica de ulei ci de tipul lui si de cantitatea lui, oricum daca vrei poti sa folosesti si emulsifianti.

Cata

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Andrei

uleiul esential nu are valoare de ulei - cantitatile sunt mici - si pot fii folosite si iarna si vara . Deci daca vrei piper musai ( nu inteleg de ce ? dar asta e alta discutie ! ) poti folosi ulei esential de piper fara grija de anotimp si temperatura apei . Dar eu zic ca te duci prea departe !
Incearca si tu un sezon ceva clasic si dupa aia vezi ce mai poti sa imbunatatesti , asta daca nu esti multumit ! Asta pentru ca trebuie sa ai si tu niste repere ! Ce te faci faca boiliesul tau cu piper nu va merge in primele 2-3 partide de pescuit ? Vei posta ca ne-am batut joc de tine si ti-am dat sfaturi gresite ?
Eu zic ca forumurile sunt bune dar sunt cei care intra ard prea repede etapele , de cunoastere si de de experiment . Daca nu le spui nimic se supara , daca le spui o reteta , care sigur ca si ea are anumite limite , raportata la anumite temperaturi si anotimp si balta samd, si dau gres cu ea , iar se supara , chiar nu puteti avea si voi rabdare sa experimentati ceva pe cont propriu , si sa discutam pe teme consacrate , ca pescari care au testat aceeasi nada ???

Voi discutati despre reteta suprema - iar eu va asigur ca nici macar Vladeanu sau Mateianu nu au inventat-o pe asta !
Reteta depinde de balta , apa , presiune , talia pestilor , samd , samd . Daca tot postati aici , la cest subiect ,hai sa renuntam la chestii generaliste si sa incercam sa cerem sfatul pe chestii concrete - dar nu de genul - pescuiesc pe balta din spatele casei bunicilor si vreau sa prind tot crapul din balta ( daca o exista !? ) . Cit atract imi trebuie la 2 kg de mix facut de mine din porumb si faina ? :lol: :lol:

No offence - dar lucrurile trebuie sa intre in firea lor iar confuziile care genereaza conflict trebuie mentionate si tratate ca atare ! Cine e serios ca intrebari va primii raspunsuri serioase , cine e vai de capul lui - ............. Pe romaneste - daca esti serios si dedicat studiului si experientelor la crap vei fii tratat ca atare , adica serios , daca esti "particular" s-ar putea sa nu primesti raspuns niciodata !

PPS - poate nu asta e politica sitului dar eu v-am spus conditiile in care pot dialoga cu cineva .

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

@ Val

Mai mult decat clar ! Promit ca indiferent de rezultate sa nu dau cu pietre tocmai in cei care au incercat sa ma ajute :)

Am mai spus odata tot la acest topic ca nu sunt in cautarea retetei supreme...nu ma acuza de ce nu am facut :wink: dar recunosc ca sunt grabit si imi place sa sar peste etape :)) - motiv pt care m-am insurat devreme si la 26 de ani am deja o superba fetita. Deci uneori e bine sa mai sari un pic etapele :)

La cat timp ti-ai dedicat si tu si altii pentru aceasta intrebare "de particular" meritati toata stima.

Andrei
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”