Reteta boilies - Merge in primavara?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Sa-ti traiasca printesa ! Si ma bucur ca ai intels corect postarea mea care chiar daca era adresata tie e valabila pentru toti ceilalti . Hai sa ridicam un pic nivelul si sa vezi ce bine va fi pentru toata lumea .

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ Andrei

tu de fapt vrei sa faci -somon caviar si ulei negru- de la nutra. In primul rand nutra fac reteta asta cu mix BFM si stiu ei de ce, in al doilea rand, Val, Gabi si Mircea se refereau la uleiul de somon, nu la uleiul esential de piper negru care pus intr-o cantitate acceptabila este chiar foarte bun pe timp rece.
ai putea sa schimbi uleiul de somon cu salmon elite, dar si aia e foarte uleioasa, dar cantitatea este mult mai mica si n-o sa afecteze bilele, iar fruit special, chiar nu vad ce cauta aici...este o aroma atat de exotica, incat crapului i-ar trebui mult timp sa se obisnuiasca cu ea :lol:
in general nu trebuie folosita cantitatea maxima de aroma care e inscrisa pe sticlute...mai bine foloseste cantitatea maxima de lichide nutritive si de atract si s-ar putea sa fie mai o.k.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

am uitat sa-ti spun sa nu folosesti BFM la solubile, ca n-ai nicio sansa...este mixul dracului :lol: , dar prinde...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

BFM-ul salmon caviar & black pepper este una din nadele mele preferate , dar recunosc ca niciodata nu am incercat sa o prepar singur . M-am limitat la ready made si sa stiti ca am prins foarte bine si cu ele , important era sa fie proaspete . Merg si pe termen lung , adica 3-4 zile .

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

eu am facut home-made si au prins extraordinar, dar mai mult de 2-3 zile nu merg...probabil trebuia sa pun mai mult "pugativ"
Cornel Serbu
Friends Carp Team

liviu mihaescu
Mesaje: 24
Membru din: Mie Dec 13, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de liviu mihaescu »

Anul trecut in primavara, exact de 1 mai, m-am dus pe Tincabesti la Vernescu.Aveam 2 feluri de bile home made BFM somon caviar si piper, dozajele de la nutra, la care mai adaugasem si nutramino, csl, PPc si un al doilea fel facut pe clasicul s&O cu stropeala
4 lansete plantate intercalat: una bfm , una s&o, la distante mici una de alta.
La BFM i-am rupt capu, la S&O slabut.
Atunci am luat si primul meu over 20, tot la BFM.Le-am shimbat si locurile: unde a fost S&O am pus bfm si invers.Aceeasi concluzie - bfm-ul rupea gardul!!!
Dupa 2 -3 saptamani, a venit Crapmania, unde am cazut pe un alt loc ( Parcare).
Aveam la mine BFM-ul prinzator si SPRE MARELE NOSTRU NOROC, la insistentele colegului de echipa, am facut si nada S&O.Concluzia cred ca deja ati intuit-o:
NU a pus gurita pe BFM.DELOC.In schimb, baga in el s&o ca disperatul, fapt ce ne-a ajutat sa luam sectorul si sa tragem "neste" invataminte: gagiu mananca ce vrea muschiuletul lui si cand vrea tot acelasi muschi!!

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de Andrei I »

Concluzia e alta ... gurita colegului tau e aurita (sa nu zic altfel :D )

Serios acum ... cred ca ai dreptate am patit aproximativ acelasi lucru pe Peris anul trecut tot cu nada Nutra (ready-made).

In toamna o super partida pe Pink Pepper Plus cu peste 130 kg in 48 de ore, la BFM nu a pus gura. Peste 2 sapt cu 2 pungi de Pink Pepper Plus la mine...am prins numai la BFM ... si am stat pe acelasi loc ca si data trecuta.

Asa cum imi spunea Val anul trecut cand am deschis acest topic, reteta suprema nu exista si e clar ca variaza bila prinzatoare de la o balta la alta, de la o partida la alta pe aceeasi balta, in functie de presiune, temperatura...etc etc.

Daca am inteles eu corect la CM din Africa de Sud, africanii pescuiau ziua cu ceva si noaptea cu altceva din cauza diferentelor mari de temperatura noapte/zi pestii isi schimbau total meniul.

P.S. Multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi la acest topic in primavara 2008, am reusit sa fac niste bile VARZA (evident nu din vina voastra ca doar mi-ati spus sa stau cuminte), dar nu a fost un esec total pentru ca, putin cate putin, prin multe experiente practice si plecand de la sfaturile voastre, tind sa cred ca m-am apropiat de o reteta reusita pentru primavara .. iar testul final o sa fie la concurs pe Moara :)
Milionar excentric

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de cipibm »

Tati chestia cu diferenta de temperatura zi-noapte nu prea tine.In aer da dar in apa? :?Cauta alt motiv pentru care schimbau aroma. :)

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de George-Alexandru »

modificarea Ph-ului apei :wink:
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de EX-UL »

Nici asta nu tine - decit daca e vreun lac de linga uzina nucleara :lol: Este posibil ca neavind voie sa nadeasca greu - cu racheta sau cu catapulta , sa isi schimbe strategia de pescuit noaptea . Din ce mi-au povestit baietii , sud africanii astia nadeau la greu si cum noaptea nu aveau voie , poate fi o explicatie .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”