Reteta boilies - Merge in primavara?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Costel Stanila
Mesaje: 548
Membru din: Joi Mar 15, 2007 14:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de Costel Stanila »

George-Alexandru scrie:modificarea Ph-ului apei :wink:
Nu George, n-ai inteles tu bine...P-ul se modifica doar, h-ul ramanea constant... :lol: :lol: :lol:
Costel Stanila
A.P.C.R.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de Vladut Mateianu »

P- presiune
h-inaltime

In orice punct de pe "fundul" balti(notat A1) :D , actioneaza cei 2 parametri : p si h. Daca p-ul este intradevar variabil(in functie de presiunea atmosferica), h va ramane constant atat timp cat nu umbla cineva la deversoare....

Deci :

A1= P1* h , unde h-constant. Dar , tinand cont de legea cea mai importanta a termodinamicii si anume p*v=u(nu am tasta miu)*r*t si inlocuind in formula, rezulta

A1=(u*r*t /v)*h unde u(miu) -constanta, r-constanta, h-constanta, v-volum(constant ),t-temperatura.

Rezulta ca , in oricare loc de pe balta, partida de pescuit va fi influentata doar de temperatura apei si de nimic altceva.

Asa ca, renuntati sa faceti polemici referitoare la nade, scule, monturi etc, acestea nu contaeza absolut deloc !
Luati-va doar termometre de caliate si veti prinde crap ! parol, a fost demonstart stiintific ! :D :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de cipibm »

Vreau si io vreo 3 termometre!Ai? :lol:

bobocel
Mesaje: 100
Membru din: Mar Oct 13, 2009 17:07
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de bobocel »

@andrei....am vazut ca mergi pe hi-nu-val si bigfish mix parca........vreau sa te intreb nuvalul de unde lai cumparat si la ce pret....de unde miai recomanda sal iau.......:D?

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de razvan u. »

bobocel scrie:@andrei....am vazut ca mergi pe hi-nu-val si Obor mix parca........vreau sa te intreb nuvalul de unde lai cumparat si la ce pret....de unde miai recomanda sal iau.......:D?
Gasesti tot ce cauti in DEX.
Prescurtarile tale de messenger nu au nici o legatura cu gramatica limbii romane.
La 13 ani .... :oops:
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de Andrei I »

bobocel scrie:@andrei....am vazut ca mergi pe hi-nu-val si Obor mix parca........vreau sa te intreb nuvalul de unde lai cumparat si la ce pret....de unde miai recomanda sal iau.......:D?

A fost long time ago--- nu mai are relevanta. citeste si tu cap coada(dar si data postarii) si o sa vezi ca experienta mea de atunci a dat chix. Esti la inceput? invata sa pescuiesti cu bile facute de cei buni..ai solubile f bune in gama Senzor, ai ready-made-uri piata plina.

Daca totusi insisti sa-ti faci singur bile, ia o reteta consacrata si recomandata de un producator de bile (la 1016 ai in galeata de mix o reteta sau 2) pe site-ul nutra vei gasi retetele cu cantitatile exacte pt fiecare tip de mix. Nu combina nu face inventii la inceput. Fa-o ca la carte si abia apoi incearca sa schimbi ceva...numai daca mai e cazul. Avantajul de a-ti face bile singur este unul care deja incepe sa nu mai fie la fel de mare ca inainte....le faci proaspete. Inainte nu gaseai bile proaspete, erau de raft, cu conservanti....acum toata lumea aduce marfa proaspata + plus producatori autohtoni de bile proaspete.

Deci...doar citeste, inca nu experimenta...mergi pe ce e deja pe piata si e fff bun.
P.S. Si eu "bag" messenger la greu ...asta nu inseamna ca trebuie sa scriem si aici prescurtat. Mai ales ca tu ceri informatii, unii dintre noi sunt mai putin obisnuiti cu prescurtarile de mess, si pur si simplu renuntam sa mai citim intrebarile tale. In plus faptul ca tu spui ca scri prescurtat fiindca nu ai timp ... se poate interpreta si ca o lipsa de respect pentru noi ceilalti, care ne facem timp sa-ti raspundem tie..si nu avem 13 ani, dar poate avem mult mai multa treaba decat tine.
Milionar excentric

bobocel
Mesaje: 100
Membru din: Mar Oct 13, 2009 17:07
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de bobocel »

sa ma scuzati daca vi se pare ca nu va respect pentru ca eu am cam auzit cine sunteti si chiar va respect....dar totusi cred ca si voi ati avut 13 ani...si la inceput esti altfel....si vreau sa fak home-maduri pt ca vreau sa invat sa fac bile....voi incerca sa merg pe lucruri concrete multumesc...si scz dac v-am jignit

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de Andrei I »

bobocel scrie:sa ma scuzati daca vi se pare ca nu va respect pentru ca eu am cam auzit cine sunteti si chiar va respect....dar totusi cred ca si voi ati avut 13 ani...si la inceput esti altfel....si vreau sa fak home-maduri pt ca vreau sa invat sa fac bile....voi incerca sa merg pe lucruri concrete multumesc...si scz dac v-am jignit
Nu e vorba de jignire... sti vorba aia bate fierul cat e cald.. cam asa si cu tine... ai 13 ani meriti "batut" ca sa te corectezi ca doar esti un viitor pescar de crap ..deci de-al nostru :D

Uite aici retete de pe site-ul nutrabaits:

http://www.nutrabaits.net/recipes.html

Nu ignora reteta Senzor si mix-ul 1016:

"Mixul de top al gamei Senzor Planet. Conceput pentru partidele lungi de pescuit,
mixul PLANET are o valoare nutritiva ridicata si o atractie foarte puternica.
Este excelent atat pentru boilies, cat si pentru solubile si potrivit pescuitului in orice anotimp.
Iata si reteta originala PLANET
1.GLM - 40 grame. Se adauga in mix si se omogenizeaza bine.
2.CSL - 150 ml
3.Complex Atract - 120 ml
4.Ulei esential de piper negru - 20 picaturi
5.Betaina HCl - 50 grame
6.Aroma Planet1016 - 25 ml
O transa contine 20 de oua (pentru boiliesuri) sau 1200 ml sirop de porumb
dulce diluat (pentru solubile).
SPD-ul se dilueaza in proportie de 1 la 1 cu apa fierbinte.
Cantitatile de mai sus sunt indicate pentru o astfel de transa.
Se bat bine ouale apoi se adauga ingredientele lichide.
Dupa omogenizare se adauga mix pana se obtine o consistenta a pastei similara cu
cea a plastilinei.
Apoi se trage materialul obtinut la pistol si se ruleaza cu masa de boilies.
Bilele se fierb pana se ridica la suprafata, moment in care trebuie scoase foarte repede.
Procesul tehnologic este similar in cazul solubilelor, numai ca se inlocuiesc ouale
cu sirop de porumb dulce. 20 de oua = 1200 ml SPD diluat.
Solubilele nu se fierb, ci se usuca in mod natural 5-7 zile.
In principiu, la o transa intra aproximativ 2,5 kg mix.
In fiecare galeata se afla reteta originala PLANET"
Milionar excentric

bobocel
Mesaje: 100
Membru din: Mar Oct 13, 2009 17:07
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de bobocel »

mersi mult andrei...stiu tre sa fiu batut si inca bine de tot:))......abea astept sa devin un pescar de crap adevarat atunci cand mai cresc si vreau sa fiu de-al vostru pt ca vad ca ii acceptati pe toti cei ce au bun simt si resposabilitate:):D...
Sunt doar la inceput si am de gand sa ajung departe dar doar cu ajutorul celor experimenatti pot face asta;) voi incerca sa fac niste bile senzor...daca sunt roman sa folosesc material romanesc:))

Avatar utilizator
Amandalin
Mesaje: 262
Membru din: Joi Mai 28, 2009 15:14
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de Amandalin »

Ai PM.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”