Reteta boilies - Merge in primavara?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
fox_1
Mesaje: 217
Membru din: Mie Feb 24, 2010 18:15
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de fox_1 »

merge 100% pe apa rece faina peste 250g(100g predigerata) ,f soia 150g,gris 150g ,f porumb 100g,f orez 100g,proteina lactica 100g,pesmet 50g,albumina ou 50g,R_R 100g,seminte 60 g,betain 10g,glm 5g,spirulina 5g,sare 5g,2 linguri cu coaje de ou pisata partea lichida:40ml multiamino pps,40ml nutramino,40 ml csl-w,15ml ficat lichid,5 ml ulei somon ,5 picaturi piper,o lingura miere si 10 oua. Pt solubile trebuie putin modificata .
Bogdan Vulpan

Avatar utilizator
faraon tudor
Mesaje: 132
Membru din: Mie Oct 31, 2007 18:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de faraon tudor »

Vladut Mateianu scrie:P- presiune
h-inaltime

In orice punct de pe "fundul" balti(notat A1) :D , actioneaza cei 2 parametri : p si h. Daca p-ul este intradevar variabil(in functie de presiunea atmosferica), h va ramane constant atat timp cat nu umbla cineva la deversoare....

Deci :

A1= P1* h , unde h-constant. Dar , tinand cont de legea cea mai importanta a termodinamicii si anume p*v=u(nu am tasta miu)*r*t si inlocuind in formula, rezulta

A1=(u*r*t /v)*h unde u(miu) -constanta, r-constanta, h-constanta, v-volum(constant ),t-temperatura.

Rezulta ca , in oricare loc de pe balta, partida de pescuit va fi influentata doar de temperatura apei si de nimic altceva.

Asa ca, renuntati sa faceti polemici referitoare la nade, scule, monturi etc, acestea nu contaeza absolut deloc !
Luati-va doar termometre de caliate si veti prinde crap ! parol, a fost demonstart stiintific ! :D :D

Parerea me este ca faceti o mare confuzie,PH-ul apei inseamna cit e de acida sau bazica o apa ,nu are nici o legatura cu presiune si inaltime (cu scuzele de riguare cred ca tre sa va mai documentati)

"Prin noţiunea de pH se exprimă cantitativ aciditatea (bazicitatea) unei substanţe, prin concentraţia ionilor hidroniu H+3O. Pentru soluţiile foarte diluate se consideră că pH nu mai este egal cu concentraţia ionilor hidroniu, ci cu concentraţia molară a soluţiei.

0-7 acid 7-14 bazic 7-neutru"

PS acvaristii stiu mai bine sa explice cum e cu PH-ul .Apa e neutra adica are PH-ul 7dar in balti riuri...poate oscila spre acide sau bazice

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de gabisandu »

@ faraon tudor
Esti sigur ca face confuzie? :D

Avatar utilizator
Doru Ionica
Mesaje: 348
Membru din: Vin Feb 10, 2006 14:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de Doru Ionica »

"Chiar nu va dati seama ca este vorba despre concentratia de phosphor din apa??" :lol:
C.S.OLTENIA FISHING - Craiova

Avatar utilizator
faraon tudor
Mesaje: 132
Membru din: Mie Oct 31, 2007 18:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de faraon tudor »

gabisandu scrie:@ faraon tudor
Esti sigur ca face confuzie? :D

Nu sunt foarte sigur dar acum multi ani in urma cind ma ocupam de acvaristica,asa am invatat din cartile de specialitate. Poate totusi cineva care se pricepe ne lumineaza pe toti :idea: :)

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de gabisandu »

faraon tudor scrie:Nu sunt foarte sigur dar acum multi ani in urma cind ma ocupam de acvaristica,asa am invatat din cartile de specialitate. Poate totusi cineva care se pricepe ne lumineaza pe toti :idea: :)
Eu zic sa citesti mesajul lui Vladut mai atent. E cu multiplu inteles. :D

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de viorel dulamita »

faraon tudor scrie:
gabisandu scrie:@ faraon tudor
Esti sigur ca face confuzie? :D

Nu sunt foarte sigur dar acum multi ani in urma cind ma ocupam de acvaristica,asa am invatat din cartile de specialitate. Poate totusi cineva care se pricepe ne lumineaza pe toti :idea: :)
In "expunerea" sa, Vladut, nu se refera la calitatea apei dpdv al pH-ului(acid, neutru, bazic).
Marimile folosite sunt:
p=presiune
H(h)= inaltime
Daca citeati cu mare atentie(a-ti avut un an la dispozitie), ajungeati la concluzia(demonstrata de Vladut) , ca singurul "parametru" ce influenteaza pofta de mincare a crapului, e temperatura apei :wink: .
Poate ca acum v-ati luminat :D .

Avatar utilizator
faraon tudor
Mesaje: 132
Membru din: Mie Oct 31, 2007 18:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de faraon tudor »

viorel dulamita scrie:
faraon tudor scrie:
gabisandu scrie:@ faraon tudor
Esti sigur ca face confuzie? :D

Nu sunt foarte sigur dar acum multi ani in urma cind ma ocupam de acvaristica,asa am invatat din cartile de specialitate. Poate totusi cineva care se pricepe ne lumineaza pe toti :idea: :)
In "expunerea" sa, Vladut, nu se refera la calitatea apei dpdv al pH-ului(acid, neutru, bazic).
http://crapmania.ro/forum/posting.php?m ... 0#Marimile folosite sunt:
p=presiune
H(h)= inaltime
Daca citeati cu mare atentie(a-ti avut un an la dispozitie), ajungeati la concluzia(demonstrata de Vladut) , ca singurul "parametru" ce influenteaza pofta de mincare a crapului, e temperatura apei :wink: .
Poate ca acum v-ati luminat :D .

OK,voi stiti mai bine cum e cu crapul,cu temperatura si cu pH-ul :?
Sanatate si fir intins!

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de Vali Vesa »

gabisandu scrie: ...Eu zic sa citesti mesajul lui Vladut mai atent. E cu multiplu inteles. :D
E post Gabi... Daca nu bea lapte n-are cum sa se prinda... :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Reteta boilies - Merge in primavara?

Mesaj de viorel dulamita »

Vali Vesa scrie:
gabisandu scrie: ...Eu zic sa citesti mesajul lui Vladut mai atent. E cu multiplu inteles. :D
E post Gabi... Daca nu bea lapte n-are cum sa se prinda... :lol:
:lol: .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”