top 5 mix-uri pe 2011!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de alinteodor79 »

Vladut Mateianu scrie:Nu o sa dau multe exemple, ca sa nu fac antireclama. Dar iti dau un singur exemplu. In perioada 2005-2008 magazinul Senzor importa direct mixuri Solar, pretul de achizitie al unei galeti de 10 kg fiind undeva sub 200 lei. Daca scadem transport, tva, adaos producator ( eu il pun in calcule 50% , dar sunt sanse mari sa fie 100%) iti va rezulta un pret de productie de circa 100 lei/galeata. Adica circa 10 lei /hg de mix.
Iar pescarii care isi fac singuri mixurile stiu ca 1 kg de mix bun nu ai cum sa-l scoti sub 20 lei/kg ! Ca sa nu zic ca ceva "miez" poate sa ajunga si la 40 lei/kg ! :wink:
Pai si atunci de ce vindeai astfel de produse si mai ales de ce le promovai?
Si Senzor are cateva mixuri care cu 50% discount sunt sub 15 Ron/kg, unul chiar sub 10 Ron. Sa nu-mi spui ca ai ales sa vinzi in pierdere ca sa lichidezi stocurile.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de Vladut Mateianu »

claudiue scrie:@ Alin - în mod sigur mix -urile din Anglia... ce draq, ştiu aia sa facă bile? Noroc cu producatorii autohtoni care respectă retetele, bagă ingrediente proaspete şi cer şi un preţ mic! :mrgreen:

Sent using Tapatalk
Cu toate ca nu meriti, o sa-ti raspund. Pretul este stabilit in functie de calitatea produsului. De aceea sunt bile de 5, 7 , 10 sau chiar 15-20 de euro kg. Ca in orice domeniu.
Si poate candva vei avea ocazia sa afli ce contine un mix de calitate conceput de BD sau VB, 2 dintre pescari care au demonstrat ca pescarii romani nu sunt cu nimic mai prejos decat englezii in fabricarea boiliesurilor....

De fapt la CM s-a cam vazut asta.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de claudiue »

Nu prea are legatra CM-ul cu productia de boiles si mai ales cu conceperea retetelor.

Desi stiu ca nici eu nu merit sa imi raspunzi, de ce recomanzi mai sus sa se asocieze mix-ul senzor de top 1016 cu pesmet, faina de soia si ttx? Ii faci o reclama proasta sau divulgi reteta?

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de Genes Florin »

claudiue scrie:Nu prea are legatra CM-ul cu productia de boiles si mai ales cu conceperea retetelor.

Desi stiu ca nici eu nu merit sa imi raspunzi, de ce recomanzi mai sus sa se asocieze mix-ul senzor de top 1016 cu pesmet, faina de soia si ttx? Ii faci o reclama proasta sau divulgi reteta?
ce crezi tu ca se vinde cel mai bine?
ma refer ca si groundbait?
Balta Puiesti

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de Vladut Mateianu »

alinteodor79 scrie:
Vladut Mateianu scrie:Nu o sa dau multe exemple, ca sa nu fac antireclama. Dar iti dau un singur exemplu. In perioada 2005-2008 magazinul Senzor importa direct mixuri Solar, pretul de achizitie al unei galeti de 10 kg fiind undeva sub 200 lei. Daca scadem transport, tva, adaos producator ( eu il pun in calcule 50% , dar sunt sanse mari sa fie 100%) iti va rezulta un pret de productie de circa 100 lei/galeata. Adica circa 10 lei /hg de mix.
Iar pescarii care isi fac singuri mixurile stiu ca 1 kg de mix bun nu ai cum sa-l scoti sub 20 lei/kg ! Ca sa nu zic ca ceva "miez" poate sa ajunga si la 40 lei/kg ! :wink:
Pai si atunci de ce vindeai astfel de produse si mai ales de ce le promovai?
Si Senzor are cateva mixuri care cu 50% discount sunt sub 15 Ron/kg, unul chiar sub 10 Ron. Sa nu-mi spui ca ai ales sa vinzi in pierdere ca sa lichidezi stocurile.
Ti-am raspuns civilizat, ca sa "te feresti pe viitor " sa mai iei mixuri lungite , acum vad ca de fapt altele sunt problemele tale.....
In fine, comertul inseamna reclama. Reclama necesita investitii.Nu este normal ca banii sa se intoarca la comerciant datorita promovarii ? De ce chiar daca este de 3 ori mai scump Nurofenul se vinde de 10 ori mai tare decat Ibusinusul, care contine exact aceleasi ingrediente ?
Si inca un aspect. Nu nada asigura performanta, ci pescarul ! Cu mixuri Solar (inbunatatite de noi) am castigat multe concursuri interne si internationale, deci nu inseamna ca este o nada proasta !

Referitor la Senzor, intr-adevar sunt cateva mixuri ieftine, la care folosim multe ingrediente de volum, dar nu o sa sustin niciodata ca sunt mixuri de top !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de Vladut Mateianu »

claudiue scrie:Nu prea are legatra CM-ul cu productia de boiles si mai ales cu conceperea retetelor.

Desi stiu ca nici eu nu merit sa imi raspunzi, de ce recomanzi mai sus sa se asocieze mix-ul senzor de top 1016 cu pesmet, faina de soia si ttx? Ii faci o reclama proasta sau divulgi reteta?
Pai de tine era vorba...sau erai logat cu "clona" ? :D Mixul 1016 este un mix complex. De aceea si pretul ridicat, nu am sustinut niciodata ca este un mix ieftin. Asa ca are puterea sa mai inglobeze din ingredientele de volum ieftine , concentartia de proteina fiind suficienta astfel incat mixul rezultata dupa amestecare sa fie un mix ok.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de alinteodor79 »

Vladut Mateianu scrie:
alinteodor79 scrie:
Vladut Mateianu scrie:Nu o sa dau multe exemple, ca sa nu fac antireclama. Dar iti dau un singur exemplu. In perioada 2005-2008 magazinul Senzor importa direct mixuri Solar, pretul de achizitie al unei galeti de 10 kg fiind undeva sub 200 lei. Daca scadem transport, tva, adaos producator ( eu il pun in calcule 50% , dar sunt sanse mari sa fie 100%) iti va rezulta un pret de productie de circa 100 lei/galeata. Adica circa 10 lei /hg de mix.
Iar pescarii care isi fac singuri mixurile stiu ca 1 kg de mix bun nu ai cum sa-l scoti sub 20 lei/kg ! Ca sa nu zic ca ceva "miez" poate sa ajunga si la 40 lei/kg ! :wink:
Pai si atunci de ce vindeai astfel de produse si mai ales de ce le promovai?
Si Senzor are cateva mixuri care cu 50% discount sunt sub 15 Ron/kg, unul chiar sub 10 Ron. Sa nu-mi spui ca ai ales sa vinzi in pierdere ca sa lichidezi stocurile.
Ti-am raspuns civilizat, ca sa "te feresti pe viitor " sa mai iei mixuri lungite , acum vad ca de fapt altele sunt problemele tale.....
In fine, comertul inseamna reclama. Reclama necesita investitii.Nu este normal ca banii sa se intoarca la comerciant datorita promovarii ? De ce chiar daca este de 3 ori mai scump Nurofenul se vinde de 10 ori mai tare decat Ibusinusul, care contine exact aceleasi ingrediente ?
Si inca un aspect. Nu nada asigura performanta, ci pescarul ! Cu mixuri Solar (inbunatatite de noi) am castigat multe concursuri interne si internationale, deci nu inseamna ca este o nada proasta !

Referitor la Senzor, intr-adevar sunt cateva mixuri ieftine, la care folosim multe ingrediente de volum, dar nu o sa sustin niciodata ca sunt mixuri de top !
Hai ca incepem sa ne intelegem. Daca Senzor reuseste sa produca niste mixuri bune la pret foarte mic-10 ron/kg, oare Solar nu poate acelasi lucru, mai ales ca am un feeling ca lucreaza cu cantitati mult mai mari.

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de Genes Florin »

Vlade eu cred ca te obosesti.
mai era un topik in care vb de pretul ingredientelor.
eu le-am spus si repet.
Pescarii cred ca pot face ce face senzor( si de ce sa nu le dai incredere...) or putea, dar:
-sa faca achizitia de inrediente la cel mai bun pret
-sa faca reteta optima
-sa consume s-au sa vanda cat pot ei produce
Sa nu fiu inteles gresit, sunt foarte multi pescari care-si fac mixul lor si prind peste.
dar cat sunt ei dispusi sa investeasca daca nu vor sa-si vanda marfa in magazine...
ca si concluzie, va spun ca este greu din punct de vedere financiar sa faci un mix la cel mai bun pret chiar si cel de 20lei
daca se poate vlade pune in punga de boilies si 50lei, cado firma ta sa traiasca din bucuria pescarilor :wink:
Balta Puiesti

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de alinteodor79 »

Vladut Mateianu scrie:
claudiue scrie:Nu prea are legatra CM-ul cu productia de boiles si mai ales cu conceperea retetelor.

Desi stiu ca nici eu nu merit sa imi raspunzi, de ce recomanzi mai sus sa se asocieze mix-ul senzor de top 1016 cu pesmet, faina de soia si ttx? Ii faci o reclama proasta sau divulgi reteta?
Pai de tine era vorba...sau erai logat cu "clona" ? :D Mixul 1016 este un mix complex. De aceea si pretul ridicat, nu am sustinut niciodata ca este un mix ieftin. Asa ca are puterea sa mai inglobeze din ingredientele de volum ieftine , concentartia de proteina fiind suficienta astfel incat mixul rezultata dupa amestecare sa fie un mix ok.
Care e concentratia de proteina la 1016? Si care ar fi concentratia de proteina dupa indoirea cu ingredientele recomandate de tine?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: top 5 mix-uri pe 2011!

Mesaj de osc1or »

daca as folosi de exemplu wpc80 din alimentatia culturistilor in mixul boiliesurilor, in ce cantitate ar trebui folosit? (pt a spori nivelul proteic)
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”