15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

Mda, te-o legat tac-tu de pripon când erai în scutece, iar un crăpcean te-a tras în apă și ai prins ciudă pe ăia +10!
Tu, la 14 ani, erai inca in scutece? Deh, asa sunt unii, mai intarziati. :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

avand in vedere renumele tau in pescuitul crapului la noi in tara...
Pescuitul crapului, la noi in tara, inseamna prinde crapul si mananca-l. E ca si cum noi i-am judeca pe englezi, francezi, italieni etc (care nu consuma crap), ca nu elibereaza pestele oceanic. Du-te si elibereaza o stiuca in Suedia, si-ai sa vezi ce se intampla! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de gabi1 »

iulius_gherase scrie: Pt gabi 1-nu am inteles nimic din mesajul tau catre mine, cunosc un zavate ion si sper ca asta nu e o amenintare camuflata si nu ai tu de unde sa stii sau sa ma judeci pe mine cat de moral sunt eu.
Gata, doibalsea,m-ai zacalibit!! Ai buchet... :roll:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de Albert »

gor965 scrie:
Albert scrie: Uita-te la ce poze pune Gor pe forum, de zici ca la concursurile alea-i raiul pe pamant cand, de fapt, stii mai bine decat mine cum sta treaba.
Asta-i un repros sau un compliment ? ... ca nu-mi dau seama exact ! :D
:) Compliment, normal. Cand omu' are asa poze si fotograf pe forum el si departamentu' pun poze de doi lei ca si promovare pentru un produs. Daca forumul asta n-a reusit, dupa parerea unora, sa promoveze C&R atunci sigur a schimbat modul in care oamenii fac poze la pescuit. Sau nah, astia amatorii :lol:
gor965 scrie:Ai cazut pe nada ! :lol: ... n-a fost banat nimeni !
Nu neaparat. Am experienta in d-astea. Stiu cum e sa iei ban cand, sa ma exprim elegant, ii spui unui comerciant ca desconsidera un potential client. :lol:

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de gor965 »

Albert scrie: :) Compliment, normal. Cand omu' are asa poze si fotograf pe forum el si departamentu' pun poze de doi lei ca si promovare pentru un produs.
Am ramas cu impresia ca-mi reprosezi ca induc lumea in eroare cu fotografiile mele ... de genul, afara e vopsit gardul, inauntru leopardul. Ideea e ca 99% din imaginile postate tin exclusiv de realitatea concursului. Sunt imagini luate live, cu peisaje, portrete, detalii scule, actiune, etc. Mai e un 1% ce tine de partea regizata, cand se doreste scoaterea unui subiect dintr-un anumit context, insa niciodata n-o sa vezi in imagini partea mai putin placuta a concursurilor. Partea asta ce tine de incrancenare, lipsa de respect uneori, rivalitate, lipsa de fair play, se manifesta departe (si in spatiu si in timp) de obiectivul foto. Acum , ca am deviat un pic de la sbiect, eu n-am apucat sa vad poza incriminata de toata lumea insa ca fotograf amator stiu ca, desi fotografia e considerata o arta, exista si o latura mai pragmatica, numita fotojurnalim, unde conteaza sa surprinzi realitatea in cel mai pur mod de manifestare. De cele mai multe ori, in special la corespondentii de razboi, fotojurnalismul tinde sa uimesca lumea, ingrozind-o chiar. Ei bine, tot ce tine de arta fotografica, de exprimare a emotiilor, de prezentare a tehnicii corecte, a frumosului absolut, paleste in fata cadrelor de gen foto-jurnalism... si cu toate astea, toti sunt fotografi si nu vezi polemici intre cel care fotografiaza apusul de soare si cel care fotografiaza cum ii zboara scafarlia unui taliban. Ambii tin sa prezinte realitatea din punctul lor de vedere. In mod normal fiecare e dator sa accepte ca si ceilalti pot avea pareri diferite priviind exact realitatea in cauza.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de osc1or »

ionut72 scrie:
Du-te si elibereaza o stiuca in Suedia, si-ai sa vezi ce se intampla! :)

Ionut, du-te tu si retine un sac mare si plin de stiuci in Suedia si vezi ce se intampla!
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

osc1or scrie:
ionut72 scrie:
Du-te si elibereaza o stiuca in Suedia, si-ai sa vezi ce se intampla! :)

Ionut, du-te tu si retine un sac mare si plin de stiuci in Suedia si vezi ce se intampla!
Stiu ce se intampla. Nu se intampla nimic. Ori le iei cu tine, ori le eliberezi pe mal. Vorbeam aici de regimul C&R , pe care-l plang moralistii de serviciu. Repet, elibereaza tu (in apa) o stiuca prinsa si-ai sa vezi ce zice ghidul. Elibereaz-o pe a 2-a si ai mari sanse sa te duci dupa ea, sa faci baie. Stiuca e considerata "daunator" in Suedia. Vorbim despre ape publice, nu despre incinte/tabere special destinate pescuitului C&R.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

mazi
Mesaje: 68
Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de mazi »

[/quote]

Stiu ce se intampla. Nu se intampla nimic. Ori le iei cu tine, ori le eliberezi pe mal. Vorbeam aici de regimul C&R , pe care-l plang moralistii de serviciu. Repet, elibereaza tu (in apa) o stiuca prinsa si-ai sa vezi ce zice ghidul. Elibereaz-o pe a 2-a si ai mari sanse sa te duci dupa ea, sa faci baie. Stiuca e considerata "daunator" in Suedia. Vorbim despre ape publice, nu despre incinte/tabere special destinate pescuitului C&R.[/quote]

Draga Ionut,
Tin sa te contrazic aici. Am pescuit si in Suedia si in Norvegia. Atat la pastrav, lipan cat si la stiuca. Nici in Suedia si nici in Norvegia nu comentat ghidul/administratorul fondului cand am eliberat stiucile si nici nu ne-a avertizat ca am pati ceva daca o facem. Dimpotriva, chiar ne mentiona de grupurile de rusi si polonezi care pescuiau si nu eliberau nimic intrebandu-se ce o sa mai ramana din fauna piscicola daca o sa continue in ritmul acela.
Cu cele mai bune ganduri,
M.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de Albert »

gor965 scrie: Am ramas cu impresia ca-mi reprosezi ca induc lumea in eroare cu fotografiile mele ... de genul, afara e vopsit gardul, inauntru leopardul.
Pai asta si faci. :lol: Prin pozele tale pare ca la concursuri e raiul pe pamant cand, de fapt,
gor965 scrie:Partea asta ce tine de incrancenare, lipsa de respect uneori, rivalitate, lipsa de fair play, se manifesta departe (si in spatiu si in timp) de obiectivul foto.
..si alte furtisaguri care se mai intampla p-acolo nu sunt relatate nicaieri.
Discutia despre fotografie, ca profesie, nu-si are rostul aici. Tu ai "ochi" si asta se vede in toate pozele pe care le pui pe forum.Chiar si in cele care se vor "artistice"/regizate. Ca initiatorul topicului prefera sa pozeze altfel e alegerea lui..dar e pacat.
gor965 scrie:eu n-am apucat sa vad poza incriminata de toata lumea
Ei cum? E in articolul de promovare de pe prima pagina. Sunt tz link-uri pe diverse topicuri catre el.Sunt curios daca o recunosti :lol: Lumea zice ca-i cropuita si ca, de fapt, e mai expresiva dar mie mi-e destul asta de aici.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

Nici in Suedia si nici in Norvegia nu comentat ghidul/administratorul fondului cand am eliberat stiucile si nici nu ne-a avertizat ca am pati ceva daca o facem.
N-am vorbit despre Norvegia unde n-am fost la pescuit. Si n-am vorbit despre lipan, pastrav, biban. Iar in Suedia, repet, o fi fost vreo incinta/tabara care are ca obiect de activitate pescuitul C&R. Suedezii (in special cei din nord) vor sa starpeasca stiuca. Pur si simplu. Si, apoi, multumesc pentru raspunsul oferit lui "oscior1" care se intreba, retoric", ce patesti in Suedia daca pleci acasa cu un sac plini de stiuci. Nimic!

Alt exemplu, crapul, in u.s. e adevarata calamitate naturala. Nu mai stiu ce sa faca sa scape de invazia acestuia.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”