SBS ROMANIA

UNIC DISTRIBUITOR SBS IN ROMANIA

Moderator: George Tite

Încuiat
tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de tonny »

Suna bine ce a scris omul si mi se pare si corect cum a actionat
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de iulian_i »

nice...asa se face, dle.Tite !!!!...adevarat sau nu, asta inseamna sa comunici cu clientii, sa-ti protejezi interesele, afacerile si banii, pana la urma....acum ramane de vazut cine are dreptate dpdv legal si daca noile (sau vechile) produse sunt la aceleasi standarde...pentru ca, vreti sau nu, umbra de indoiala s-a asternut peste toata tarasenia si, prin atitudinea dvs., doar ati mentinut aceasta stare de fapt

pana la urma, daca lucrurile ar sta asa cum ne spune Zoltan, acest lucru nu poate decat sa ne bucure din moment ce aceste produse vor fi fabricate mai aproape de noi deci, teoretic, ar trebui ca ele sa ajunga in Romania mai proaspete si mai ieftine



@Bogdan Dragan multumesc pentru invitatie, nu stiu daca o voi onora, dar cine stie, poate te trezesti intr-o zi cu mine la magazin :wink: ...cheers

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Zoltan SBS Owner scrie:Dragi pescari romani,
Permiteti-mi sa va adresez cateva cuvinte! Ma numesc Kovacs Zoltan s.............................................................................Va multumesc pentru rabdare si intelegere:
Zoltán Kovács
SBS Tactical Bait Products
Proprietar

Salut Zoli,
vreau eu sa-ti pun cateva intrebari :

1. un brand ca SBS costa cateva sute de mii de euro. Tu ai cumparat brandul sau utilajele si firma ?
2. sa intelegem ca cei care importa in Romania SBS direct de la Des, sunt in afara legii si vor fi pedepsiti ptr asta ?
3.am inteles ca produsele sunt la fel. totusi, pe ce baza sunt facute boiliesurile solubile ?

Multumesc anticipat ptr raspunsuri, te rog sa-mi lasi adresa ta de mail avem de discutat si lucruri personale..... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de iulian_i »

Salut Zoltan,
Am o nedumerire : presupunand ca din punct de vedere legal preluarea companiei a fost facuta respectand toate prevederile legale, cum este posibil sa existe in acelasi timp doua societati comerciale cu aceleasi nume, care reprezinta acelasi brand si aduc pe piata produse respectand aceleasi retete, avand in vedere ca legislatia din Europa reglementeaza foarte bine drepturile privind marcile, proprietatea intelectuala etc. ?

Avatar utilizator
Zoltan SBS Owner
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 14, 2011 18:44

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de Zoltan SBS Owner »

Vladut Mateianu scrie:
Zoltan SBS Owner scrie:Dragi pescari romani,
Permiteti-mi sa va adresez cateva cuvinte! Ma numesc Kovacs Zoltan s.............................................................................Va multumesc pentru rabdare si intelegere:
Zoltán Kovács
SBS Tactical Bait Products
Proprietar

Salut Zoli,
vreau eu sa-ti pun cateva intrebari :

1. un brand ca SBS costa cateva sute de mii de euro. Tu ai cumparat brandul sau utilajele si firma ?
2. sa intelegem ca cei care importa in Romania SBS direct de la Des, sunt in afara legii si vor fi pedepsiti ptr asta ?
3.am inteles ca produsele sunt la fel. totusi, pe ce baza sunt facute boiliesurile solubile ?

Multumesc anticipat ptr raspunsuri, te rog sa-mi lasi adresa ta de mail avem de discutat si lucruri personale..... :wink:
Buna Vladut,
Am sa incerc sa iti raspund obiectiv la intrebarile puse:
1. Eu am cumparat Brandul,aparatele, tehnologia know how-ul, furnizorii, retetele etc. Firma lui Des nu am putut-o achizitiona, deoarece a fost facuta ca persoana fizica autorizata (Des Taylor and Margaret Taylor), iar aceasta nu se poate vinde. Dar in afara de asta , am cumparat absolute tot. Cat despre bani doar atat: am platit o suma foarte mare , si , iti spun sincer ,am avut destule nopti nedormite din cauza asta…Dar la momentul actual stam foarte bine financiar , fata de atunci , lucru care nu ar fi posibil daca am vinde produse de “rahat”
2. Ai inteles foarte bine. La ora actuala sunt pe rol procese impotriva a doua firme din Romania ( iar acesta reclama negative la adresa produselor mele a fost generate de prietenii uneia dintre ele).Dar nu inteleg un singur lucru:de ce sunt suparati pe mine cand Des Taylor i-a inselat si i-a mintit? Eu le-am cerut de mai multe ori , atat pe mail , scrisori , sa inceteze comercializarea produselor deoarece ceea ce fac nu este legal si ma lezeaza in drepturi, si pana la urma voi fi nevoit sa ii reclam. Nu mau luat in serios , iar pana la urma am fost nevoit sa ma adresez instantei ( in ciuda acestui fapt , nici pana la ora actuala nu le-am facut public numele , sa nu le aduc prejudicii de imagine, dar ei nu s-au sfiit sa faca acest lucru….). Multi nu sunt in clar cu acest fapt , dar folosirea neautorizata a unei marci inregistrate este ilegala , de ex. de parca i-ai fura masina cuiva.Multi zambesc la auzul acestui fapt , dar nu este chiar atat de haios!Este un lucru foarte serios. Eu am inregistrat aceasta marca pentru Europa , conform legilor din Europa. Degeaba spune verzi si uscate Taylor , ca suntem in conflict , sau acest sau acel lucru nu este valabil! Pana atunci toate cele spuse de mine si dovedite cu documente sun valabile pana un tribunal nu decide altfel. O asemenea decizie nu exista si nici nu va fi data niciodata , deoarece nu eu am incalcat contractual , ci Taylor , el a fost cel incorrect! Asa , ca fapt divers , l-am actionat in judecata si pe dansul. In momentul de fata muncim cu avocatii , avem costuri foarte mari de reprezentare juridical , dar , oricum , la finalul procesului aceste cheltuieli vor fi suportate de partea care va pierde in instant. Si nu este un fleac , sumele sunt foarte mari.
3. Produsele noastre nu sunt identice cu cele ale lui Des Taylor , sunt identice si facute dupa retele produselor originale SBS , pentru respectarea carora acordam o atentie sporita! M-am decis sa achizitionez Brandul deoarece am construit si am implementat o foarte bune strategie de vanzare si distributie (parerea mea) si intotdeauna am avut problem cu comenzile si cu produsele. De exemplu , odata am comandat 1000 kg de mix M1 , si , desigur , la aceasta cantitate am cerut un discount suplimentar. Am si primit reducerea de la Taylor , dar cand a sosit mixul am constatat ca inlocuit Robin Redul cu colorant! Am crezut ca innebunesc! Din cauza manevrelor de acest gen ale lui Taylor m-am decis sa preiau eu SBS-ul! Inca un lucru interesant: dupa ce am reclamat una dintre firmele din Romania , si ei mi-au promis ca vor scoate produsele de la vanzare (desigur , au continuat sa le comercializeze sub un alt nume), am facut o comanda online la ei sub un nume fals. La deschiderea coletului , la sediul firmei de curierat am intocmit un process verbal cu reprezentantii acestora. Cand am verificat produsele , am ramas masca: dipul M1 nu era altceva decat un amestec de CSL , colorant si aroma! Acel lichid nu era nicidecum dipul M1 , ci o posirca subtire! Nu inteleg cum poate vinde Taylor asa ceva sub numele de SBS. Nu vreau sa il discreditez pe Des Taylor , sa il vorbesc de rau pe el sau produsele sale , dar asta este adevarul. Voi mi-ati cerut parerea , eu mi-o exprim.Revenind la intrebarea ta referitoare la boiliesurile solubile , nu sunt sigur ca o inteleg exact (intrebarea). Dar daca intrebi ceea ce am inteles eu , raspunsul este ca sunt fabricate cu ajutorul aditivului Gold Treasure , nu contin nici in conservant , si in pofida acestui fapt, boiliesul poate fi tinut fara nici o pierdere a calitatii , a umiditatii acesteia perioada foarte lungi , chiar si 2 ani! Acest lucru ( boiliesul nu isi pierde din calitati , din umiditate , nu mucegaieste etc nici dupa o perioada de 2 ani) il putem realize doar cu ajutorul tehnologiei avansate de care dispunem. Solubilitate perfecta , se poate folosi o perioada indelungata de timp , fara pierderea calitatilor nutritive si atractante , aceasta este cheia succesului.Stiu ca voi , Romanii ati inventat boiliesurile solubile , dar icercam si noi sa tinem pasul .

Adresa mea de mail este publica : zoli@sbsbaits.net , puteti sa ma contactati oricand pentru orice intrebare , discutie , nelamurire.
Iti multumesc pentru intrebarile pertinente , sper ca am reusit sa iti raspund la toate in mod multumitor.
Vas tau in continuare la dispozitie!

P.S. Am citit intr-o postare ca , deoarece produsele provin din Ungaria , pretul ar trebui sa fie mai mic. Din pacate nu este asa , din doua motive:
1. Peste 70% din ingredient provin din Anglia! Am incercat sa le inlocuiesc cu produse din tarile inconjuratoare , dar , din pacate , nu este posibil. Trebuie sa recunostem ca ingredientele englezesti sunt neinlocuibile , sunt cele mai bune calitativ la ora actual. Desigur , acest lucru este adevarat doar daca se si introduc in produse!
2. Deoarece Taylor a facut “masinatiuni” la retetele produselor , iar noi le respectam cu strictete pe cele originale , nu putem fi ieftini! Singurul nostru avantaj este forta de munca mai ieftina. Aceasta diferenta de cheltuieli incercam sa o investim in paginile noastre de web de calitate europeana , in filmele care contin informatii importante pentru pescari , in serviciul nostru de consiliere tehnica a pescarilor care folosesc produsele noastre , precum si in conceperea si testarea de produse noi. Pentru distribuitori este insa un mare avantaj ca trebuie sa plateasca transportul din Ungaria , nu din Anglia. Aceasta diferenta este de maxim 10%! Daca bine am citit si interpretat dintr-o postare, aceasta diferenta este redata de catre George la randul lui clientilor sai.

Cu stima,
Zoltan Kovacs

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Multumesc ptr raspunsurile exacte Zoli. In curand va aparea si punctul de vedere al lui Des Taylor.....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de tonny »

Bogdan Dragan scrie:

Primul transport a ajuns de ceva timp in Bucuresti!
Toata gama SBS o gasesti la mine in magazin, daca esti din Bucuresti ( si esti real, nu clona) te invit sa faci niste comparatii intre produsele hu si cele uk (eu am ambele) si sa vezi ca nu-i nici o diferenta. Retetele sunt aceleasi!


O intrebare am si eu:
Cum este posibil ca inca se poate vinde in acelasi timp si produsele lui Des Taylor si ala lui Zoltan Kovacs(la magazinul lui Bogdan Dragan) si fara a fii diferenta intre ele daca mai sus chiar Zoltan face referire la calitatea indoielnica a produselor lui Des Taylor.
De ce este permis sa vanda si produse englezesti daca firma mama cu tot cu proprietar este acum din Ungaria?
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de arsinel »

tonny scrie:
Bogdan Dragan scrie:

Primul transport a ajuns de ceva timp in Bucuresti!
Toata gama SBS o gasesti la mine in magazin, daca esti din Bucuresti ( si esti real, nu clona) te invit sa faci niste comparatii intre produsele hu si cele uk (eu am ambele) si sa vezi ca nu-i nici o diferenta. Retetele sunt aceleasi!


O intrebare am si eu:
Cum este posibil ca inca se poate vinde in acelasi timp si produsele lui Des Taylor si ala lui Zoltan Kovacs(la magazinul lui Bogdan Dragan) si fara a fii diferenta intre ele daca mai sus chiar Zoltan face referire la calitatea indoielnica a produselor lui Des Taylor.
De ce este permis sa vanda si produse englezesti daca firma mama cu tot cu proprietar este acum din Ungaria?
Tonny tu pe cine intrebi ? Nu cred sa stie romaneste ,postarea de mai devreme cred ca este o traducere .
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de tonny »

Domnule Arsinel,nu va faceti probleme ca nu stie romaneste deoarece Zoltan este un baiat destept si chiar daca este ungur se descurca si cu romaneasca si daca nu ii v-a traduce careva oricum asa ca sa asteptam raspunsul lui mai bine :wink:
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Zoli nu stie romaneste, are un prieten bun roman care stie si maghiara ! :wink:
In alta ordine de idei, se zvoneste prin targ ca George Tite va aduce si firma Nash in Romania .... :roll:
Stie cineva ceva ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SBS BAIT ROMANIA”