Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

http://www.snz.ro
Discutii, noutati, promotii si oferte din gama de nade si momeli Senzor Planet

Moderatori: Vladut Mateianu, SENZOR PLANET

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de gimi_mures »

gor965 scrie:
gimi_mures scrie:Cred ca s-a inteles foarte bine ce a vrut sa spuna Silviu, boiliesurile sunt scumpe.
Sunt multe lucruri scumpe in viata...toata treaba e sa stii de care ai nevoie ! Ptr. cine-si permite doar o bicicleta, Logan e masina de lux !...si cand ajunge sa-si ia Logan, se mira ca sunt prosti care dau bani pe BMW sau Mercedes ! Rareori diferenta intre lucrurile ieftine si cele scumpe e pusa in primul rand pe seama calitatii...intotdeauna e pusa pe seama marimii portofelului clientului !
Ai perfecta dreptate George, nu contest asta,eu nu am formulat cum trebuie, boiliesurile sunt scumpe pentru cine nu isi permite :D .
C&R

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de darius123 »

Am vorbit cu cativa producatori de nada si multi au recunoscut ca pretul ingredientelor este de maxim 20% din pretul final al bilei.
O persoana care isi ruleaza propriile mixuri acasa si ajunge sa il coste 30 ron/ kg de mix, cu siguranta are in componenta ingrediente mult mai calitative si mai scumpe decat intr-o bila ready made de 50-60 ron, deoarece toata suma investita se regaseste in ingrediente si nu in alte cheltuieli.
Singurul loc unde pierde o persoana fizica este la pretul de achizitie al ingredientelor, undeva la 30-40% mai scump fatza de un producator.
Pe mine ca pescar ma intereseaza sa am o bila cat mai prinzatoare, cat mai calitative si cat mai ieftina. Nu ma intereseaza sa dau 60 ron pe o bila din care 40 de ron se gasesc in taxe, cheltuieli, castiguri,etc....pe care producatorul le are.
Cumpar bile de la cativa producatori cunoscuti din Romania si toti imi ofera ,,renumitul'' disctount de 1,5 din pretul intreg al bilei, fara sa negociez prea mult sau sa cumpar cantitati imense.
Orice producator este constient ca nu prea o sa vanda la pretul intreg, vanzarile mari le face prin diferiti parteneri ( Totalfishing, Big Fish,etc), unde se ofera discountul de 1,5(aprox 40%). O bila care costa 59 ron la producator, se vinde cu 39 la partener si din acesti 39 ron, producatorul are in continuare castigul garantat.
De aia nu este corect sa comparam preturile unor producatori cu preturile unor bile home made.Cine are timp si nervi de teste, are de castigat intr-un final.Un producator investeste foarte mult in teste inainte sa lanseze o bila pe piata, aceste lucruri se regasesc in pretul bilei.

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de silviu_ms »

Eu tot nu inteleg cum un boilies de productie autohtona e la acelasi pret cu cele de la marile firme in domeniu( vorbesc de cele britanice in special) atata timp cat majoritatea producatorilor din Romania nu lucreaza fiscalizat, nu cheltuie sume enorme pe marketing, si nu au zeci de angajati, dar daca sunt inca destui pescari care platesc o suma cu 100-200% mai mare decat valoarea ei reala si o arunca in balta uneori chiar si fara sa vada un crap, atunci pardon, imi cer scuze poate ca eu sunt cel anormal aici
Si da ,va asigur ca sunt destui nebuni" care prefera sa dea sute de lei pe nada pentru un weekend in loc sa faca alte investitii mult mai necesare traiului de zi cu zi :wink:

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de Genes Florin »

Fiecare pescar Isi cheltuieste banul cum crede de cuviinta.
Cat despre producatori autochtoni pot spune ca este o diferenta majora in procesul technologic.
Englezi au investitii de milioane de euro in automatizari la noi Inca se trage la masa.
Sa stiti ca romania este tara care face boiliesuri solubile.
Sunt multe de spus Dar ma opresc aici.

Pescari cheltuiti bani cum credeti de cuviinta.
Balta Puiesti

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de ionut72 »

Eu tot nu inteleg cum un boilies de productie autohtona e la acelasi pret cu cele de la marile firme in domeniu( vorbesc de cele britanice in special) atata timp cat majoritatea producatorilor din Romania nu lucreaza fiscalizat, nu cheltuie sume enorme pe marketing, si nu au zeci de angajati, dar daca sunt inca destui pescari care platesc o suma cu 100-200% mai mare decat valoarea ei reala si o arunca in balta uneori chiar si fara sa vada un crap, atunci pardon, imi cer scuze poate ca eu sunt cel anormal aici
Pai nu intelegi pentru ca nu intelegi ca pretul nu este egal costuri+adaos si atat, asa cum a afirmat ratutitul ala de Marx, ca sa loveasca in "capitalistii exploatatori si lacomi care vor profit imens peste noapte" si care a omis complet conceptul de valoare subiectiva! :D :D

Ce are un pret mai mare, un litru de apa sau un kg de diamant? Rapunsul corect e: depinde! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de Vladut Mateianu »

silviu_ms scrie:Eu tot nu inteleg cum un boilies de productie autohtona e la acelasi pret cu cele de la marile firme in domeniu( vorbesc de cele britanice in special) atata timp cat majoritatea producatorilor din Romania nu lucreaza fiscalizat, nu cheltuie sume enorme pe marketing, si nu au zeci de angajati, dar daca sunt inca destui pescari care platesc o suma cu 100-200% mai mare decat valoarea ei reala si o arunca in balta uneori chiar si fara sa vada un crap, atunci pardon, imi cer scuze poate ca eu sunt cel anormal aici
Si da ,va asigur ca sunt destui nebuni" care prefera sa dea sute de lei pe nada pentru un weekend in loc sa faca alte investitii mult mai necesare traiului de zi cu zi :wink:
Senzor lucreaza fiscalizat, are buget de marketing de circa 10.000 euro anual si 20 de oameni.
Avem boiliesuri si de 28 de lei/kg dar si de 69 lei/kg, pentru toate buzunarele. Comparatia cu Anglia nu este buna, 90% dintre producatorii romani de bile de calitate avand produse net superioare celebrelor firme britanice. La boilies ma refer. SI asta ti-o zice unul care a fost pe acolo, chiar rulam la un atelier celebru de acolo....intr-adevar, preturile la rulat sunt mult mai mici, cum zice Genes, deoarece totul este automatizat...

PS O bila trebuie judecata ptr ceea ce stie sa faca, nu ptr pret ! :D La fel ca si femeia... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie:are buget de marketing de circa 10.000 euro anual si 20 de oameni.
Bun, bun...poate angajati si-un corector cu juma' de norma :lol: Nu discut bugetul, marimea departamentului si eficienta marketingului. Mi-e ca iar ma sterge shafu' :)
Vladut Mateianu scrie:90% dintre producatorii romani de bile de calitate avand produse net superioare celebrelor firme britanice.
Sa zicem ca afirmatia asta se aplica strict la apele si la pescuitul din Romania. Sa zicem :lol: In rest...numerele vorbesc. Cat vind englejii cat vand romanii? End of story :)
Vladut Mateianu scrie:PS O bila trebuie judecata ptr ceea ce stie sa faca, nu ptr pret ! :D La fel ca si femeia... :D
'jaba aplici asta daca pescarul da banu si apoi se uita la ele ca la sfintele moaste. La fel si barbatul :lol:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de Vladut Mateianu »

Albert scrie:
Vladut Mateianu scrie:90% dintre producatorii romani de bile de calitate avand produse net superioare celebrelor firme britanice.
Sa zicem ca afirmatia asta se aplica strict la apele si la pescuitul din Romania. Sa zicem :lol: In rest...numerele vorbesc. Cat vind englejii cat vand romanii? End of story :)
Vorbim strict dpdv al rezultatelor. Ce rezultate are Romania la CM si ce rezultate are Anglia ? Si tine cont si de faptul ca noi ne-am apucat de carpfishing cand ei erau deja la nivelul nostru de acum.. :D
Vladut Mateianu scrie:PS O bila trebuie judecata ptr ceea ce stie sa faca, nu ptr pret ! :D La fel ca si femeia... :D
Albert scrie: 'jaba aplici asta daca pescarul da banu si apoi se uita la ele ca la sfintele moaste. La fel si barbatul :lol:
Corect. De aceea s-a si iscat polemica : pescarul promoveaza o bila, sau bila promoveaza un pescar !? :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de gimi_mures »

Problema, zic eu, apare atunci cand o bila de 40 lei sau de ce nu mai putin, folosita in aceleasi conditii, face aceiasi treaba ca una de 69 lei.
C&R

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Noile boiliesuri 1016 de la Senzor

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie: Vorbim strict dpdv al rezultatelor. Ce rezultate are Romania la CM si ce rezultate are Anglia ?
Stii bine ca rezultatele se obtin printr-o combinatie de factori :)
Vladut Mateianu scrie:Si tine cont si de faptul ca noi ne-am apucat de carpfishing cand ei erau deja la nivelul nostru de acum.. :D
Irelevant :)
Vladut Mateianu scrie:Corect. De aceea s-a si iscat polemica : pescarul promoveaza o bila, sau bila promoveaza un pescar !? :wink:
E in aceiasi categorie cu cine castiga un concurs? Pescarul,bila, locul, lanseu',presiunea, etc,etc..e polemica, marketing, forum.Nimic concret..
D-aia zic:numerele vorbesc. Cat vind englejii, cat vand romanii?
Oricum discutia asta nu duce nicaieri. Mai bine corectati greseala de exprimare si vindeti cat de mult puteti :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “SENZOR PLANET”