Partide de pescuit 2014!

Moderatori: Vladut Mateianu, Dan Mateianu

Încuiat
Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de zfcristian »

ionut72 scrie:
Oare nu cumva este incurajat pescuitul cu retinere ?
Ba da, doar ca, eu unul, nu vad nimic rau in asta. Pescuitul cu retinere nu este decat o alta forma de a vinde peste, valorificarea resursei piscicole fiind si scopul acestui gen de afaceri.

Ce as putea eu sa sugerez unui proprietar de balta ar fi, intr-adevar, stimularea pescuitului C&R prin scaderea pretului pentru acest gen de pescuit si cresterea lui proportionala pentru cel cu retinere.
Proprietarul castiga bani frumosi din vanzarea pestelui , trebuie sa fii dobitoc sa faci o investitie si pentru unul sau altul care sustine pe ici pe colo pescuitul C&R sa te faci tu portdrapel al acestei idei si sa te acoperi de datorii .

E simplu cine vrea sa ia peste ia peste cine nu plateste si merge C& R dar banii vin din peste nu de la c& r pentru ca rulajul e mult mai mic

pascugigi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:34
Puncte: 0

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de pascugigi »

ionut72 scrie:
Oare nu cumva este incurajat pescuitul cu retinere ?
Ba da, doar ca, eu unul, nu vad nimic rau in asta. Pescuitul cu retinere nu este decat o alta forma de a vinde peste, valorificarea resursei piscicole fiind si scopul acestui gen de afaceri.

Ce as putea eu sa sugerez unui proprietar de balta ar fi, intr-adevar, stimularea pescuitului C&R prin scaderea pretului pentru acest gen de pescuit si cresterea lui proportionala pentru cel cu retinere.

OK.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de ionut72 »

trebuie sa fii dobitoc sa faci o investitie si pentru unul sau altul care sustine pe ici pe colo pescuitul C&R sa te faci tu portdrapel al acestei idei si sa te acoperi de datorii .
Sa nu se inteleaga din asta ca proprietarul unei balti pe care se practica 100% pescuitul C&R este dobitoc! Sau, ma rog, eu chiar vreau cat mai multi astfel de "dobitoci". :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

veteranu
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de veteranu »

daca te costa 1 leu pe kg (ipotetic) sa cumperi pestele pe care il bagi in balta, poti sa il vinzi cu un adaos care sa iti permita sa asiguri cheltuielile si sa repopulezi periodic (de exemplu 1,5 lei pe kg), banuiesc ca la un pret comparabil cu ce este in comert. toata lumea este multumita: si tu, si cei care vor sa duca acasa de o saramura.

daca chiar vrei sa descurajezi retinerea, pune pretul mai mare decat in comert.

Miblu
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 06, 2014 11:02

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Miblu »

Salutare!

Pt ca tot am vazut mai sus ca se discuta de PESTE (retinut sau retrimis inapoi in balta), astazi am trecut pe A2 si nu m-am putut abtine sa nu opresc in dreptul baltii Sulimnau...am admirat-o vreo 5 min si chiar in capatul balatii dinspre A2 m-a "salutat" cu o saritura un crap imens...deci ..cu totii pe balta..eu unul abia astept 8)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Vladut Mateianu »

zfcristian scrie:
E simplu cine vrea sa ia peste ia peste cine nu plateste si merge C& R dar banii vin din peste nu de la c& r pentru ca rulajul e mult mai mic

100% adevarat. :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Miblu scrie:Salutare!

Pt ca tot am vazut mai sus ca se discuta de PESTE (retinut sau retrimis inapoi in balta), astazi am trecut pe A2 si nu m-am putut abtine sa nu opresc in dreptul baltii Sulimnau...am admirat-o vreo 5 min si chiar in capatul balatii dinspre A2 m-a "salutat" cu o saritura un crap imens...deci ..cu totii pe balta..eu unul abia astept 8)
Este un crap dresat de mine , face mereu salturi in zona, ptr spectacol... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Silviu.P
Mesaje: 82
Membru din: Mie Sep 25, 2013 17:45

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Silviu.P »

Atata timp cat predomina pestele mic, mereu sa o sa fie mai multi cei care vin la retinere, decat cei C&R.

Cu cat creste ponderea pestilor onorabili 5-10kg, mari 10-15kg, foarte mari 15-25kg si trofee >25kg, cu atat va creste si ponderea pescarilor care vin la C&R.

Cine ar veni la C&R sa se "joace" cu ciortani sub 5kg, cand are experiente anterioare la C&R, cu pesti de peste 10kg?!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Asa este, doar ca , procentual vorbind, numarul pescarilor C&R este sub 1% din marea masa a pescarilor de crap....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

pascugigi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:34
Puncte: 0

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de pascugigi »

Vladut Mateianu scrie:Asa este, doar ca , procentual vorbind, numarul pescarilor C&R este sub 1% din marea masa a pescarilor de crap....

Parerea mea ca este ceva mai mult de 1% dar cu foarte mult mai mica decit dincolo de Ungaria,pacat daca nu se promoveaza pescuitul C&R vom avea foarte rar parte de capturi cu 2 cifre la cintar.Asta toamna am fost in delta si am vazut pescar care a retinut lin(eu nu am mai vazut lin de pester 20 de ani),deci este vorba si despre educatie.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SULIMANU”