Agataturi - rog sfaturi

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

mikecarp
Mesaje: 100
Membru din: Mie Dec 26, 2007 5:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mikecarp »

1. nu nadesc mult, fiind partide scurte si de multe ori pe locuri noi, nu dau multa nada pt ca nu stiu cat si ce a dat cel care a fost inaintea mea. la inceputul partidei pun pe fiecare lanseta cate un saculet sau punga solubila si dupa aprox 1 ora dau cu prastia cate o punga solubila pe fiecare lanseta cu 3-4 boiliesuri si cate eplete pot apuca cu varful degetelor.
2. folosesc lansete Fox Matrix de 12' si 2.75lb, pt ca apele pe care pescuiesc sunt mici si nu am nevoie de ceva mai puternic, iar din punctul meu de vedere lansetele puternice isi au locul pe ape gen Sarulesti, Cassien, etc.
3. da, dimensiune minima unde pescuiesc eu e de 10lb pe unele si 12lb pe un sindicat.
4. in zona unde locuiesc eu nu sunt foarte scumpe, pe apele de pescuit cu ziua se plateste in general 5-7lire pe 12 ore, iar pe 24 8-11lire. pe sindicat platesc 50 lire pe an. in alte locuri din tara sunt ape care ajung la 15lire pe 12 ore si 25 lire pe 24 ore.

noaptea esti inchis pentru siguranta ta, sa nu intre cei care fura sculele ( care sunt foarte multi si nu est-europeni cum lasa de multe ori englezii sa se inteleaga ci chiar englezi) sa nu intre cei care fura pestele si sunt multe motive, dar in general pt motive de siguranta. daca ai o problema suni seful paznicilor care de obicei locuieste foarte aproape si vine sa-ti deschida, dupa ce se uita caun vultur sa vada daca nu cumva ai vre-un peste ascuns pe undeva. s-au intamplat cateva cazuri si de-atunci nu mai risca.
Mirror, mirror in the lake, please give me a screaming take

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sfarsitul este incredibil...nu imi vine sa cred ca sunt si acolo asemenea probleme !

In schimb, raspunsurile la primele intrebari, ar trebui ca pescarii romani sa invete multe despre alegerea sculelor(sa lase snobismul la o parte !) si despre abordarea unei partide de pescuit scurte.....
Fac pariu ca daca ar exista si la noi o balta genul englezesc, majoritatea pescarilor ar nadi consistent si ar pescui cu lansete de 3.90 m si 3.5 lbs ! Bineinteles cu inel de plecare de 50 mm....ca doar e la moda ! :oops:

Multumesc ptr raspunsuri Mihai si fir intins, ca la voi inca se pescuieste cred ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

mikecarp
Mesaje: 100
Membru din: Mie Dec 26, 2007 5:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mikecarp »

sa sti ca sunt probleme mari. si nu de cand au invadat est-europenii Vestul. cativa baieti cu care pescuiesc au avut echipamentul furat si de 2 ori. si pescari renumiti au avut echipamentul furat. danny fairbras e unul, cu toate ca lui i-au fost furate din garaj, de2 ori.
sa sti ca am mai vorbit cu baieti din tara si spre exemplu la Lugoj sunt balti de tip englezesc. cei cu care am vorbit mi-au spus ca si acolo este aceeasi tendinta, echipament cat mai greu. eu nu-i vad rostul pe balti mici si mi se pare obositorsa pescuiesc la 20-30m cu lansete de 3.5lb si big bait runner. dar asta e doar parerea mea, daca ei se simt bine pescuind cu asa echipament e ok. numai ca pierzi mult din placerea pescuitului, unde-i placerea sa faci pestele elicopter? ma rog, nu dau eu sfaturi.
referitor la pescuit, nu mai e sezon inchis pe lacuri, doar pe rauri, se pescuieste tot anul, mai ales ca in centrul angliei nu au mai inghetat lacurile de vreo 15 ani din ce am inteles.
Fir intins si mult succes pe celelalte planuri. (magazin, produse Senzor si achizitia baltii.)
Mirror, mirror in the lake, please give me a screaming take

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”