carlige pt plastice

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: carlige pt plastice

Mesaj de radu_popeanu »

Acum depinde si de cat de flotabile sunt boabele de porumb de plastic! Eu folosesc Sasame Thinners nr.4 si Solar 101 nr.6. Dupa parerea mea, ca si pozitie in apa, carligele trebuie sa stea in coada, deci plasticele trebuie sa echilibreze perfect carligul.
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: carlige pt plastice

Mesaj de florinalin »

radu_popeanu scrie:Acum depinde si de cat de flotabile sunt boabele de porumb de plastic! Eu folosesc Sasame Thinners nr.4 si Solar 101 nr.6. Dupa parerea mea, ca si pozitie in apa, carligele trebuie sa stea in coada, deci plasticele trebuie sa echilibreze perfect carligul.
cand zici ca trebuie sa stea in coada...te referi ca carligul sa stea in coada perfect vertical sau in coada cu curbura carligului undeva la 45 de grade?
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: carlige pt plastice

Mesaj de osc1or »

florinalin scrie:
radu_popeanu scrie:Acum depinde si de cat de flotabile sunt boabele de porumb de plastic! Eu folosesc Sasame Thinners nr.4 si Solar 101 nr.6. Dupa parerea mea, ca si pozitie in apa, carligele trebuie sa stea in coada, deci plasticele trebuie sa echilibreze perfect carligul.
cand zici ca trebuie sa stea in coada...te referi ca carligul sa stea in coada perfect vertical sau in coada cu curbura carligului undeva la 45 de grade?
Unii pescari prefer ca carligul sa stea culcat si numai boabele ridicate, altii prefera carligul la 45 grade, altii perfect vertical. Dupa parerea mea, este chestier de gust a pescarului, nu a crapului. La ten consider ca carligul trebuie sa fie ridicat de pe substrat cel putin 45 grade pt a ajuta la intepare.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: carlige pt plastice

Mesaj de florinalin »

Eu cam aşa folosesc porumbul flotant în monturi.....



Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
florin crapanu
Mesaje: 312
Membru din: Joi Dec 15, 2011 14:51
Puncte: 0
Localitate: BOTOSANI

Re: carlige pt plastice

Mesaj de florin crapanu »

[quote="sebastianpescaru"]Pui plasticele pe firul de par, pui varnis pt lipirea firului de par de tija carligului, asezi acul (aproape lipit de momeala - 30-40 mm),
Scuze sebastianpescaru , cred ca ai vrut sa spui 3-4 mm , asa se intelege 3-4 cm ceea ce dupa parerea mea e total gresit.Stima
PESCAR BOLNAV LA C[R]AP

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: carlige pt plastice

Mesaj de radu_popeanu »

florinalin scrie:
radu_popeanu scrie:Acum depinde si de cat de flotabile sunt boabele de porumb de plastic! Eu folosesc Sasame Thinners nr.4 si Solar 101 nr.6. Dupa parerea mea, ca si pozitie in apa, carligele trebuie sa stea in coada, deci plasticele trebuie sa echilibreze perfect carligul.
cand zici ca trebuie sa stea in coada...te referi ca carligul sa stea in coada perfect vertical sau in coada cu curbura carligului undeva la 45 de grade?
Cum zicea osc1or, e chestie de increderea pescarului. Pentru mine functioneaza bine cu carligul in coada, perpendicular pe substrat! Nu contest ca e ok si cu carligul la 45 grade, dar cu montura blowback (ca in poza de mai sus). Eu folosesc varnis pe carlig. Ar fi bine sa testezi mai multe variante si sa vezi cu care din ele ai rezultate mai bune (numar de trasaturi, rateuri, capturi, modul cum a intepat carligul, etc...). Pe site-ul pvtv este un filmulet misto, facut de Sorin Rudeanu cu Cipica parca, in care este aratata mecanica de intepare a carligelor cu plastice pe firul de par. Mi se pare foarte interesant si ai putea avea de acolo un punct de plecare! Numai bine!
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: carlige pt plastice

Mesaj de florinalin »

pentru mine monturile pe care le-am prezentat in pozele de mai sus au dat cele mai bune rezultate. merg foarte bine si la crap si la ten. am incercat si monturi in care carligul sa stea culcat pe substrat, si cu el perpendicular pe substrat...si am remarcat ca intepaturile nu erau asa perfecte ca in cazul acesteia. cred ca montura cu carligul la 45 de grade se preteaza mai bine pe substraturi cu ceva mal.....
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Sebastian Stan
Mesaje: 187
Membru din: Lun Iul 29, 2013 15:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: carlige pt plastice

Mesaj de Sebastian Stan »

florin crapanu scrie:
sebastianpescaru scrie:Pui plasticele pe firul de par, pui varnis pt lipirea firului de par de tija carligului, asezi acul (aproape lipit de momeala - 30-40 mm),
Scuze sebastianpescaru , cred ca ai vrut sa spui 3-4 mm , asa se intelege 3-4 cm ceea ce dupa parerea mea e total gresit.Stima
asa e, 3-4... mm am scris aiurea
Matador, Comunist Activ si Maestru la Vrajeala!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”