Crap salbatic

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Florin Pop
Mesaje: 108
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 23:28
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Florin Pop »

@ Moose , multumesc frumos pt. raspunsuri , pe viitor daca am sa intalnesc si alte probleme , bineinteles legate de crapul capital , voi apela la cunostintele tale !
Viata e o joaca , pescuitul e ceva serios ...

gusti
Mesaje: 326
Membru din: Vin Dec 15, 2006 23:10
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de gusti »

ionel tu chiar vb serios cu plasele din dunare?de unde ai auzit.
Powered by 3 rods

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel »

Gusti,cand am fost in toamna,cred ca la inceputul lui noiembrie am fost ultima oara,nu era nici miros de plasa in apa.Ziceau localnicii ca nu-i mai lasa,ca-i ordin de la UE,interzis pescuitul comercial pe apele curgatoare.Am fost in zona Bazias.Din pacate traim in Romania si aici o minune nu tine decat trei zile,am cunostinte care au fost la Dunare anul acesta si au zis ca sunt plase bagate la greu,in zona Coronini-Liubcova,cica le-ar fi dat voie iar.Personal inca n-am fost,daca se adevereste prognoza meteo ptr.luna martie,atunci voi iesi sigur la un crap pe Dunare si voi sti atunci sigur ce si cum. :evil:
Fir intins

laurcat
Mesaje: 7
Membru din: Dum Oct 22, 2006 17:19

sal

Mesaj de laurcat »

io sunt incepator in ale pescuitului . am inceput anul trecut sa pescuiesc la dunare si-n iunie mi-am luat prima lanseta.acu nu stiu in ce masura pot sa zic io de pescuit la crap.io pescuiesc la dunare si am prins peste pana in 30 de metri de mal si la 2-10 m adancime in functie de loc,de nivelul apei,de limpezimea ei ,de praguri sau arbori in apa.acu cei mai mari crapi ( 2 bucati la 6 kile)i-am scos in perioade in care nu tragea de loc.primu in septembrie,zi in care am luat 1 caras si-o ciortanica toata ziua si cu un ciot de rama a tras la cea mai proasta lanseta si la cel mai subtire fir.al doilea a fost in noiembrie parca,cu asta am si poze,a fost singura trasatura in ziua aia la mine si la cei doi prieteni cu care eram impreuna la pescuit.nu am nadit locurile.amandoua erau locuri noi,alese la "inspiratie".eu cred ca sunt pesti de toate marimile in toate zonele,numa ca ala micu e mai rapid si pune botu mai repede.in zilele cand nu mananca ala micu sunt sanse sa iasa ala marele la interval.acum mi-am luat barca si motor si abia astept sa ma bag in zonele pe care le vedeam dupa mal si salivam.

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

nu sti in ce te-ai bagat , daca stiai nu te mai faceai pescar ! :D

laurcat
Mesaje: 7
Membru din: Dum Oct 22, 2006 17:19

pescuit

Mesaj de laurcat »

cred si io ! ca pana acu numa barca ,motoru electric si ala pe benzina fac 50 de mil.am un prieten columbofil care zice ca la 20 de milioane imi luam o voliera cu porumbei cu tot.

laurcat
Mesaje: 7
Membru din: Dum Oct 22, 2006 17:19

pescuit

Mesaj de laurcat »

+ alte scule

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”