Cum ne ferim de raci?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

sebas
Mesaje: 191
Membru din: Vin Ian 04, 2008 21:01
Puncte: 0
Localitate: Madrid-Bucuresti

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de sebas »

stress scrie:de ce nu dai la raci? asa mai scapi si de ei si-i faci si cu mujdei... are balta raci :)
Ai dreptate dar cei din zona nu se omoara cu el, cam miroase a namol...si alte alea :lol:
poate de aia sunt asa de multi

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de nicucc »

cipica scrie:pune ulei de piper mai mult in bile
Intradevar parca se fereau un pic de bilele S&O dar ce te faci cu crapii cand nu le place nici lor.La porumb am scos niste exemplare de rac demne de cartea recordurilor,nu am mai avut asa un dril de cand am scos o galeata goala de vopsea lavabila....

Avatar utilizator
Shumu
Mesaje: 34
Membru din: Mar Sep 01, 2009 9:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de Shumu »

Poti sa incerci sa ridici montura cu cativa cm de pe substrat printr-un pop-up, boaba flotanta, etc
Costin Somodea (Moshmo)

Avatar utilizator
mihi78
Mesaje: 212
Membru din: Vin Noi 20, 2009 15:48
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

big trouble! racul..

Mesaj de mihi78 »

Nu de putine ori am ajuns pe balti cu potential, insa am plecat cu buza umflata si furii datorita racilor care rontaie ca dracii tot tot si lasa carligele goale.
Daca cunoasteti metode de a scapa de aceasta mare belea a baltilor, acesti adevarati "paznici" ai pestilor mari, puteti sa pe postati aici.

Avatar utilizator
mihi78
Mesaje: 212
Membru din: Vin Noi 20, 2009 15:48
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de mihi78 »

Shumu scrie:Poti sa incerci sa ridici montura cu cativa cm de pe substrat printr-un pop-up, boaba flotanta, etc
la fix,
exact ce ma interesa...

nu merge, am bagat popori smechere de la dynamite atat fluo cat si normale (pineaple,squid,spicy tuna)si le-a tocat repejor, iar cele ce au scapat aratau, in genul unui cotor de mar rontait pan' la seminte.
e cred ca e bagat special prin unele locatii domnu rac sa pazeasca pestele mare, care, evident fuge de balaceala si nu prea apuca loc la masa.
tutusi, singurele chestii scoase intacte pe firul de par au fost boabele de porumb artificial si deja ma gaandesc sa le injectez putin (sper sa nu radeti prea tare )inainte de lansare cu diverse arome. :mrgreen:
a incercat cineva chestia asta?

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de Andrei I »

mihi78 scrie:
Shumu scrie:Poti sa incerci sa ridici montura cu cativa cm de pe substrat printr-un pop-up, boaba flotanta, etc
la fix,
exact ce ma interesa...

nu merge, am bagat popori smechere de la dynamite atat fluo cat si normale (pineaple,squid,spicy tuna)si le-a tocat repejor, iar cele ce au scapat aratau, in genul unui cotor de mar rontait pan' la seminte.
e cred ca e bagat special prin unele locatii domnu rac sa pazeasca pestele mare, care, evident fuge de balaceala si nu prea apuca loc la masa.
tutusi, singurele chestii scoase intacte pe firul de par au fost boabele de porumb artificial si deja ma gaandesc sa le injectez putin (sper sa nu radeti prea tare )inainte de lansare cu diverse arome. :mrgreen:
a incercat cineva chestia asta?
Renunta la aromele de carne la pop-up-uri sau la "injectii" cu arome de carne in plastice. Mergi pe ceva de fructe, altfel o sa faci racii sa manance si plastice :D
Milionar excentric

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de claudiue »

sebas scrie:Merge si chiar f bine varianta cu shrink-tube, chiar merge f bine si ala industrial.
Bila totusi trebuie sa fie uscata, tare.
Tiger nuts este o solutie dar nu tine mult,aici in Spania, tzara tiger nuts-urilor in Europa,
le mananca racii cum mancam noi semintze..
Asa arata o bila dupa aproape 6 ore, cu shrink-tube

Imagine
Imagine
Poti pune o poza si cu bila pe firul de par? Nu inteleg exact , daca invelesti toata bila in tub, atunci poti pune si o piatra in loc de bila, ca nu mai conteaza aroma, mix-ul nimic!
Asa mai bine dai cu plastice tari, nu cauciucuri moi pe care le pot toca! Dar ai vreo sansa sa prinzi ceva?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14713
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de gor965 »

claudiue scrie:
Poti pune o poza si cu bila pe firul de par? Nu inteleg exact , daca invelesti toata bila in tub, atunci poti pune si o piatra in loc de bila, ca nu mai conteaza aroma, mix-ul nimic!
Bila nu e imbracata complet in protectia aia !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de claudiue »

Eu tot nu as avea incredere ca as prinde ceva cu bila astfel imbracata...
Am citit undeva ca exista tratamente cu care se poate scapa de acesti raci intr-o balta. Acest tratament ar contine o bacterie sau un parazit specific acestei specii, ce nu ar ataca ( imbolnavi ) decat racii decimandu-le efectivul.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum ne ferim de raci?

Mesaj de robyvan »

asta daca se vrea decimarea racilor, poate ei au fost pusi acolo cu un anumit scop....cine stie.... :roll:
slowly we rot- by Obituary

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”