Cum scoatem montura din agatatura ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum scoatem montura din agatatura ?

Mesaj de Vali Vesa »

Am pescuit pe Vaci 0 si Vaci 1 cu fir PLine 0.35-0.40 si n-am avut nici o ruptura pe fir. Doar carlig sau forfac rupt. Si au fost o groaza... :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum scoatem montura din agatatura ?

Mesaj de petre iulian »

da o intrebare interesanta dar este mult de discutat pe aceasta tema, ca am observat ca procedeul de recuparare al monturii depinde foarte mult si de tipul agataturii. Eu ma limitez sa vorbesc de agatatura gen "cocioc" Dupa zeci de pescuieli pe Chiroiul4 acum este floare la ureche . Multi si-au prins urechile la aceasta balta si au ramas doar cu trasaturile . In primul rand mi-am dat seama ca un fir bun de 0,41 face fata acestui tip de agatatura si 80% rup cociocul (stepul) . In caz ca ai peste daca incepi sa tragi ca disperatul de el 90% ai sanse sa nu-l aduci la mal . Cand a plecat cu montura pestele (a tras) nu trebuie decat sa-i dai o mica teapa scurta si pe urma sa nu mai pui deloc tensiune pe peste . El singur daca nu simte tensiune pe el se ridica spre suprafata si de acolo e simplu de adus . Conteaza foarte mult si tipul de carlig folosit ca un carlig care iese din buza pestelui foarte mult are sanse sa se agate si mai mult . Folosesc ace Korda kurv shank si owner mutu light . Nu este o impresie doar ca am testat foarte mult aceste ace pe aceasta balta cu multa agatatura. Aceste ace nu ies deloc cu varful in afara buzei ca se intorc in gura dar nu-l "coase ". Ai doua variante in general de pescuit in agatatura si una este asta cu un fir foarte gros si un forfac tot gros si rupi tot ce agati (daca vezi ca functioneaza) si varianta doi un fir gros si un forfac mult mai subtire ca sa lasi numai forfacul in agatatura . Depinde foarte mult si distanta la care trebuie sa pescuiesti ca la 120 metrii nu o sa poti arunca cu fir de 0,41 :wink: . Daca pescuiesti in limita lansarii cu fir gros te ajuta foarte mult un saculet solubil si spuma solubila. Oricum e clar ca la recupararea monturii trebuie sa nu stai prea mult pe ganduri si sa incepi sa mulinezi direct cat poti de repede pana iese montura la suprafata . Alta chestie interesanta este pozitionarea lansetelor ca daca ai stepi chiar in fata e bine sa ridici cat mai mult lansetele cu farful si sa intre firul in apa cat mai departe (cat mai aproape de montura) asa ca folosesc plumbi mai grei de minim 120 gr ca sa nu misc montura din loc . Am spus parerea mea chiar daca sunt sigur ca multe lucruri sunt deja stiute . Inca mai invat si eu din tainele agataturii tip pomi,craci...etc.

o zi buna :wink:

ps. am uitat sa scriu ca folosesc fir rigid la forfac Quiksilver de (35 sau 45 lb) si nu descojesc camasa :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum scoatem montura din agatatura ?

Mesaj de marin laurentiu »

petre iulian scrie:da o intrebare interesanta dar este mult de discutat pe aceasta tema, ca am observat ca procedeul de recuparare al monturii depinde foarte mult si de tipul agataturii. Eu ma limitez sa vorbesc de agatatura gen "cocioc" Dupa zeci de pescuieli pe Chiroiul4 acum este floare la ureche . Multi si-au prins urechile la aceasta balta si au ramas doar cu trasaturile . In primul rand mi-am dat seama ca un fir bun de 0,41 face fata acestui tip de agatatura si 80% rup cociocul (stepul) . In caz ca ai peste daca incepi sa tragi ca disperatul de el 90% ai sanse sa nu-l aduci la mal . Cand a plecat cu montura pestele (a tras) nu trebuie decat sa-i dai o mica teapa scurta si pe urma sa nu mai pui deloc tensiune pe peste . El singur daca nu simte tensiune pe el se ridica spre suprafata si de acolo e simplu de adus . Conteaza foarte mult si tipul de carlig folosit ca un carlig care iese din buza pestelui foarte mult are sanse sa se agate si mai mult . Folosesc ace Korda kurv shank si owner mutu light . Nu este o impresie doar ca am testat foarte mult aceste ace pe aceasta balta cu multa agatatura. Aceste ace nu ies deloc cu varful in afara buzei ca se intorc in gura dar nu-l "coase ". Ai doua variante in general de pescuit in agatatura si una este asta cu un fir foarte gros si un forfac tot gros si rupi tot ce agati (daca vezi ca functioneaza) si varianta doi un fir gros si un forfac mult mai subtire ca sa lasi numai forfacul in agatatura . Depinde foarte mult si distanta la care trebuie sa pescuiesti ca la 120 metrii nu o sa poti arunca cu fir de 0,41 :wink: . Daca pescuiesti in limita lansarii cu fir gros te ajuta foarte mult un saculet solubil si spuma solubila. Oricum e clar ca la recupararea monturii trebuie sa nu stai prea mult pe ganduri si sa incepi sa mulinezi direct cat poti de repede pana iese montura la suprafata . Alta chestie interesanta este pozitionarea lansetelor ca daca ai stepi chiar in fata e bine sa ridici cat mai mult lansetele cu farful si sa intre firul in apa cat mai departe (cat mai aproape de montura) asa ca folosesc plumbi mai grei de minim 120 gr ca sa nu misc montura din loc . Am spus parerea mea chiar daca sunt sigur ca multe lucruri sunt deja stiute . Inca mai invat si eu din tainele agataturii tip pomi,craci...etc.

o zi buna :wink:
ps. am uitat sa scriu ca folosesc fir rigid la forfac Quiksilver de (35 sau 45 lb) si nu descojesc camasa :wink:
mah ai inebunit? :mrgreen: daca nici mutu light circle nu croseteaza....cea mai urata intepatura pe care am vazut-o la un carlig de pescuit...owner mutu light circle nr 1 intepat in buza de jos,carligul a trecut in totalitate prin buza ,a fost aspirat din nou si a iesit prin branhie intepand operculul pe exterior...urate carlige zau...si pe deasupra nici nu lucreza bine numerele mici...cu 8,6 ,4 ai rateuri pe banda rulanta...cel mai bine lucreaza nr 2 si 1 :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum scoatem montura din agatatura ?

Mesaj de petre iulian »

ai incercat cu fir rigid? :D . e alta "treaba" :wink:

-------
Am citit de ele si culmea scrie ca sunt cele mai bune la pescuit C& R pentru ca atunci cand inteapa se infige foarte adanc si -l inteapa dupa buza . Unde-l inteapa se reface tesutul fata de buza :D .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”