DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
HARY
Mesaje: 15
Membru din: Mar Ian 18, 2011 16:39

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de HARY »

gor965 scrie:
Rujjuman scrie:Pai atunci ale tale 3 sunt mai ingramadite decat cele 12 ale lu' Hary ! :lol:
:
Daca tinem cont de specificul locului si modul in care se pescuieste cred ca da, eu sunt mai ingramadit ptr. ca grupez 3 bete in 20 de metri...dar printre cracile alea unde dau eu, alea 3 fire sunt nimic !
apropo..am pescuit 3 zile cu o lanseta din 2 motive
1-era singurul loc unde nu agata
2-din n lansete numai acolo manca ..tocmai ce spunea un coleg mai devreme

deci in concluzie fire multe ingramadite dau sau nu efect de plasa....adica lansete dese

-apropo sa mi dea dumnezeu sanatate cati am fugarit si pe mal si pe apa.....braconieri

Avatar utilizator
Rujjuman
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:08
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de Rujjuman »

george,
frumoasa locatie...ce adancime ai acolo????ai intrat in apa cumva???ai cercetat fundul???cum ai descoperit cioatele??? :D
e cumva o gropa acolo unde dai tu????eu cel putin asa as crede dupa cum arata :?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de gor965 »

HARY scrie: apropo..am pescuit 3 zile cu o lanseta din 2 motive
1-era singurul loc unde nu agata
2-din n lansete numai acolo manca ..tocmai ce spunea un coleg mai devreme

deci in concluzie fire multe ingramadite dau sau nu efect de plasa....adica lansete dese

-apropo sa mi dea dumnezeu sanatate cati am fugarit si pe mal si pe apa.....braconieri
Probabil conteaza si distanta la care le grupezi si cum le grupezi in locul ales ! Daca tii sa prinzi un prag la 15 m sa zicem cu o adancime de peste 4 m, in curent, poti sa bagi 100 de bete ca-ti vor sta toate aliniate ca pe autostrada , exact in gingia pragului ! Daca insa incerci sa le grupezi lana un butuc , mai mult de 2-3 bete nu poti sa pui ... risti sa le incurci si sa blochezi traseul pestilor cu prea multe fire ! Probabil in zona cu intinsura efectul, de care ziceti e si mai pronuntat , mai ales daca pescuiti la distanta mai mare ,adancimi mai mici si curent mai slab !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
HARY
Mesaje: 15
Membru din: Mar Ian 18, 2011 16:39

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de HARY »

dupa cum arata locatia nu prea e curs din aceasta cauza ati pozitionat lansetele asa ...mie-mi place la dunare unde e curs mare si folosesti plumbii care trebuie pt relieful de sub apa .......

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de gor965 »

HARY scrie:dupa cum arata locatia nu prea e curs din aceasta cauza ati pozitionat lansetele asa ...mie-mi place la dunare unde e curs mare si folosesti plumbii care trebuie pt relieful de sub apa .......
Imaginea e inselatoare...Dunarea are acolo cam 400 m latime iar eu pescuiam intr-o groapa de 10-12 m adancime la 10 m de mal lanaga un plop cazut in partea dreapta (in amonte) . Curentul apei care lovea plopul se rasucea si sapase groapa respectiva ! Peste 20 m distanta de la mal nu poti tine o montura decat cu 400-500 gr de plumb ! De-aia spuneam ca difera zonele de pescuit si stilul ! Cei cu barca pot pescui in pargul 2 sau 3 la 20-30 de mal...cei de pe mal nu dau peste 15 m in fata !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

smilebogdan
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 17, 2011 2:17

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de smilebogdan »

Cum se pot incarca poze George ca sa vin si eu cu ceva aici.

smilebogdan
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 17, 2011 2:17

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de smilebogdan »

HARY scrie:
gor965 scrie:
Rujjuman scrie:Pai atunci ale tale 3 sunt mai ingramadite decat cele 12 ale lu' Hary ! :lol:
:
Daca tinem cont de specificul locului si modul in care se pescuieste cred ca da, eu sunt mai ingramadit ptr. ca grupez 3 bete in 20 de metri...dar printre cracile alea unde dau eu, alea 3 fire sunt nimic !
apropo..am pescuit 3 zile cu o lanseta din 2 motive
1-era singurul loc unde nu agata
2-din n lansete numai acolo manca ..tocmai ce spunea un coleg mai devreme

deci in concluzie fire multe ingramadite dau sau nu efect de plasa....adica lansete dese

-apropo sa mi dea dumnezeu sanatate cati am fugarit si pe mal si pe apa.....braconieri
Bineinteles Hary ca dau insa nu e concludent totdeauna atata timp cat el intra pe vad de-alungul, se-ntoarce de pe platouri sau din intinsura da in mal.
Fiecare dintre noi stim mai mult sau mai putin sa abordam un loc de pescuit, dar eu in locul tau George as fi carat niste bete in plus si nu un rod pod la Dunare.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de gor965 »

smilebogdan scrie:Cum se pot incarca poze George ca sa vin si eu cu ceva aici.
Sub casuta in care scrii mesajul este rubrica : Încarcă ataşament -> alegi fisierul din calculator(click pe Choose) -> apoi il atasezi la mesaj (click pe Adauga fisierul)
Am vazut ca pozele mai mari de 1.024 x 768 pixeli nu sunt direct afisate pe forum ci sunt postate ca atasamente ce pot fi vizualizate daca dai un click pe ele ! O alta varianta ar fi gazduirea pozelor pe un sit specializat (Photobucket, Imageshack,etc.) si copierea unui cod special ptr. (IMG) forum pe care ti-l genereaza situl gazda .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de gor965 »

smilebogdan scrie:......
Fiecare dintre noi stim mai mult sau mai putin sa abordam un loc de pescuit, dar eu in locul tau George as fi carat niste bete in plus si nu un rod pod la Dunare.
Ce sa fac cu betele in plus ? Eu ma duc la balta sa ma simt bine nu sa crosetez apa !...oricum bete de rezerva am mereu dupa mine...mai ales ca placerea mea e sa dau la varga fixa dupa crap, nu stiu exact cum se prezinta apa si cu ce o sa lucrez pe locul respectiv ! Ori ca ma car dupa mine cu 3 picheti mari ori ca iau rodpod-ul tot dracul ala. De obieci folosesc doar buzbar-ul fata si nu pescuiesc mai mult de 7-8 ore pe zi (cam 4 zile pe saptamana) !
Fişiere ataşate
DSC00576.jpg
DSC00576.jpg (173.64 KiB) Vizualizat de 960 ori
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: DUNAREA,lansete multe efect de plasa?

Mesaj de DumiD »

plasa are ca efect prinderea pestelui care trece prin zona indiferent de specie sau marime,din ce citesc nu e cazul la voi,cand insirati 50 de lansete si prindeti cu una..deci nu,nu au efect de plasa :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”