Duritatea si timpul de fierbere la boilies

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Salut Niki,
bilele de concurs in mod normal sunt deosebite dpdv calitativ. Fiecare pescar cauta sa aiba cele mai bune bile la concurs si de aceea baga in ele tot ce considera ca este mai bun.Uneori chiar le strica prin introducerea exagerata a unor substante. Nu neaparat un kg de boiles care costa peste milion este prinzator.
Concret, multi pescari cand merg la pescuit (de distrctie, nu concurs) folosesc ingrediente mai ieftine, din ratiuni economice. Ceea ce va duce la obtinerea boilesurilor de NE concurs, cum le zici tu.
Te-ai lamurit ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

Cand pescuiesti de placere iti poti permite sa mai incerci o noutate pe ici pe colo, mai pui ceva, mai scoti ceva, mai testezi o reteta noua, cu alte cuvinte experimentezi.
In concurs mergi pe formula recunoscuta ca prinzatoare pentru ca nu iti permiti experiente.
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Si ready made-urile pot fi considerate bile cu potential redus in concursurile mai lungi de 48 ore . Eu personal le folosesc pentru partide de maxim 36 ore - din motive de comoditate la fabricarea boilesurilor . La un concurs nu m-as baga cu ele indiferent de producator , sau mai bine zis nu mi-as pune toate sperantele intr-o astfel de nada ci ar merge ca nada alternativa .

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Ahaaaaa.... acum este clar.

In cazul asta, imi imaginez ca in timpul unui concurs in apa este un razboi al betainelor si aminoacizilor de nu-i adevarat. Cred ca pentru saracii crapi atunci este Craciunul. Mancare pe alese din belsug.

Dupa Anul Nou o sa lansez o comanda la Pezzala (ala din Chicago) si o sa-mi iau si mega-masa aia de boiles. Sa vezi atunci experimente ce fac.

Apropo de preturi : cam cat costa 1 kg de boilesuri superprinzare facute special pentru un concurs (fara economie si fara zgarcenie la nici un ingredient) ?

Multumesc pt raspunsuri meseriasilor : Val, DD, Vladut si nu in ultimul rand Maestrului Rosioru.

Stima Moose
APCR Canadian Branch

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Multumesc ptr consideratie Niki !
Abia acum am ajuns la calculator, am stat 2 zile la un chef al pescarilor si acum sunt la recuperare !( de , cred ca te cam oftici ! :D )
Un kg de boiles de cea mai buna calitate costa la noi in jur de 8-900.000 lei ! N-avem cum sa ti le trimitem sa ajunga la tine in timp util, ca ti-am fi trimis un pachet promotional sa te lamuresti singur ce inseamna bile de concurs marca Senzor ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Niki

vezi ca eu stiu marfa lui Paul Pezzala - am adus multa si pe aici prin tara . Iti recomand CSL-ul , Obsession V.2 for Carp , Pescaviva Cream Style ( Scopex ) , Pescaviva Hempseed-Canned/Cooked , WackerBlend Plus - Ready to Use si Millet Bait - pentru un amestec de nadire foarte bun .
Cu boiliesurile incearca niste Boilies, Mainline Bulk Euro 20mm - capsuna si ia si un dip Hookbait Enhancement System, Sweet/Fruit Mainline

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Multumesc baietilor de la Senzor pentru raspunsuri (cu ofticatul.... cam asa e... tre sa recunosc ca-s ofticos cand ratez chiolhane) si poate facem intr-un fel cu bilele alea de concurs.

Val, multu pentru recomandarile de la Pezzala. Am sa iau EXACT ce mi-ai recomandat si am sa vad ce parere au balaurii de bunataturi.

Stima

Moose
APCR Canadian Branch

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”