Excesul de aroma

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

dinu scrie:Andrei I,te rog explica mai pe inteletul pescarilor ce inseamna o bila bine echilibrata din pct. de vedere al aromelor????/
"Inteletul" caror pescari? Cred ca se intelege destul de clar ce am vrut sa spun. Adica nimic strident in ceea ce priveste aroma...(am zis aromele pentru ca nu cunosc compozitia exacta a bilelor si nu am de unde sa stiu ca e o singura aroma sau o combinatie) in orice caz pentru nasul uman nu erau niste bile puternic aromate.

E prima si ultima data cand iti raspund dinu ... no ofense dar nu cred ca ai nici macar un singur post de alta natura decat la capitolul agitator de spirite...si nici macar nu ai curajul sa-ti asumi propriile postari prin asocierea lor cu numele tau real. Nu am nimic personal cu tine pentru ca nici nu as avea cum sa am..nu te cunosc.


@Marius Barbu

:lol: Mda periculoase bile :lol:
Milionar excentric

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Excesul de aroma

Mesaj de razvan u. »

Vladut Mateianu scrie:Legio mi-a dat ideea, este un aspect pe care de mult doream sa-l discutam.
V-as ruga cateva relatari (sau observatii) in care ati testat acest aspect, iar apoi voi posta si eu concluziile mele.
Deci, cine a facut bile cu f. multa aroma, ce rezultate a avut ?
Foarte interesant subiectul.
Eu am observat urmatoarele chestii:
Cu bile foarte aromate(am marit procentul de aroma de 3 ori) am prins peste, dar pescuind izolat(bila de carlig si saculet cu pelete), dar cu aceleasi bile foarte aromate, nu am prins nimic pe pat din acelasi tip de bile, chit ca patul a fost compus din 10 max 15 bile per lanseta. Am patit asta la o partida de 4 zile unde am inceput sa pescuiesc pe 3 zone sa vad unde e localizat, si nu a raspuns la nici una din zone. :oops:
Dupa 24 de ore am marit patul dar tot nu a raspuns, lucru ce m-a determinat sa pescuiesc izolat.
Cu bile foarte aromate nu as pescui decat pe un pat de bile cat mai naturale sau in afara lui si izolat.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu am tras urmatoarele concluzii :

1. Bilele aromate atrag ca un magnet ciortanii.
2.pe pat de bile aromate, sanse minime de a prinde crap mare.
3.pescuit izolat cu bile aromate-inca nu pot sa trag o concluzie, am avut intamplari incredibile.... :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

vladut, de cand te stiu ai avut boala sa pui macar un mililitru de aroma in plus :lol:

in plus fata de andrei, eu nu tin bilele de carlig in dip, ci chiar le fac separat cu o concentratie de aroma si atract mai mare si cu rezultate chiar bune uneori

daca as nadi cu bilele astea, cred ca ar fugii si alevinii :lol:

andrei, ce ai cu dinu...cred ca ai avea o surpriza placuta daca ai sti cine este :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

1.boiliesurile cu o concentratie mare de aroma mi-au dat rezultate pe balti unde stratul de mal de pe fund era gros si foarte gros
2.La pescuitul izolat o bila aromata mai tare mi-a dat rezultate dupa cateva ore bune (8-12 ore)fapt ce m-a facut sa cred ca pestele (ceva mai mare e adevarat)a preferat bila dupa ce s-a dus aroma din ea - lucru care m-a facut sa cred ca un peste mare se invarte pe langa o bila mult timp pina sa o atace decisiv...o pazeste pur si simplu.
3.Aroma nu este un ingredient obligatoriu pentru prepararea boiliesurilor.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

gabi scrie:lucru care m-a facut sa cred ca un peste mare se invarte pe langa o bila mult timp pina sa o atace decisiv...o pazeste pur si simplu.
pai n-ai vazut prin filmele cu imagini subacvatice, cat se caca pe el pana pune butul pe momeala ... aia mari tare mai sunt mofturosi :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

@cornelserbu

ba da Cornele am vazut filmarile alea...dar pina nu t-i se confirma teoriile parca...
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

cornelserbu scrie:
andrei, ce ai cu dinu...cred ca ai avea o surpriza placuta daca ai sti cine este :lol: :lol: :lol:
Pai tocmai ca nu am nimic cu el ... inca nu am ajuns atat de rau incat sa fiu certat cu un personaj fictiv :lol:
Milionar excentric

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Am incercat toate felurile de arome si mai ales intensitati. Concluzia este urmatoarea: cu cat am folosit lucruri mai simple cu atat am avut prezenta mai mare. Cu cat am imbacsit locul cu "giugiuc" cu atat am avut timp mai mult sa leg carlige, curatenie in geanta, sa dorm si mai ales sa plec pana la fast-food-ul cel mai apropiat sa-mi iau de-ale gurii, fara frica de a pierde vreun peste.
Si am prins si cu aroma de carne, peste, usuroi, alcool etc, insa cel mai bine se deda la arome de fructe(oricare ar fi ele). Consacratei vanilii i-as da primul loc.
Iar la carlig nu pot spune ca bila e mai tare decat porumbul....pentru ca am prins la ambele la fel.
Si balaurii au venit intotdeauna la lucruri mici, complet fara aroma(cel putin eu nu am adaugat nimic), practic la te miri ce am pus la carlig, la care eu ma asteptam cel mai putin sa prind.

Intelegeti si voi ce vreti, ca eu nu sunt capabil sa fac reguli.

Stima obsedatilor

Moose
APCR Canadian Branch

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Excesul de aroma

Mesaj de George-Alexandru »

personal mereu am avut retetele cu nivelul aromei peste media normala si am avut rezultate notabile si la peste mic si la peste mare.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”